Par godu Satversmes sapulces simtgadei Pedvālē taps īpašs mākslas objekts
Foto: Publicitātes foto

Pedvāles mākslas parkā uz Briņķu kalna nogāzes, pretī Sabiles pilsētai top tēlnieka Ojāra Feldberga monumentāls vides mākslas objekts "Sapulce". Tas ir veltījums Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas simtajai gadadienai 2020. gada 1. maijā, portālu "Delfi" informē Latvijas simtgades biroja pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pašreiz objekta "Sapulce" kompozīciju veidojošie 150 laukakmeņi ir simboliski sapulcējušies Pedvāles mākslas parkā pie Briņķu kalna nogāzes, savukārt 1. maijā pulksten 13.00 – laikā, kad 1920. gadā norisinājās Satversmes sapulces pirmā sēde, simboliski sāksies darbs pie kompozīcijas veidošanas. Akmeņi tiks izvietoti pusloka formā atbilstoši sapulces telpas sēdvietu izvietojumam. Katrs akmens simbolizē vienu deputātu. Kompozīcija aizņems 100 x 50 metru lielu platību ar kopējo akmeņu svaru apmēram 125 tonnas. Vides mākslas objekts "Sapulce" būs aplūkojams no attāluma, kā arī tuvplānā, staigājot starp akmeņiem vai sēžot uz tiem un vērojot apkārtējo ainavu.

Politiķa Ādolfa Klīves atmiņās "Latvijas neatkarības gadi" rakstīts: "Kā Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdis es biju viens no pirmajiem, kas saņēma ziņu, ka Satversmes Sapulces vēlēšanās 17.—18. aprīlī 1920. gadā pilsonība uzvarējusi ar lielu vairākumu. Tas nozīmēja, ka Latvijai nodrošināts lēmums par pilnīgu neatkarību, par ko es biju iestājies no savas polītiskās darbības pirmās dienas. Lielo, gadu simteņiem ilgušo cīņu par brīvību 20. gadsimteņa divdesmito gadu jaunā paaudze bija nobeigusi ar lepnām uzvarām kaŗalaukā, vidējā paaudze ar sekmēm polītikā un visa tauta savas Satversmes Sapulces ievēlēšanā vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, proporcionālās un brīvās vēlēšanās. (--) Centrālā vēlēšanu komisija pieņēma oficiālu lēmumu un ievēlētos deputātus uzaicināja uz pirmo Satversmes Sapulces sēdi 1. maijā plkst. vienos dienā bijušā muižniecības namā Rīgā."

Vides mākslas objekts "Sapulce" tiek radīts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai -100" atbalstu un ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums.

Tags

Latvijas simtgade Pedvāle Satversme
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form