Foto: DELFI Aculiecinieks

Ieviešot pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21% apmērā daļai Latvijā notiekošo kultūras pasākumu, tiks panākts tas, ka mazākie pasākumu rīkotāji pārtrauks darbību un tā rezultātā samazināsies kultūras pasākumu skaits, uzskata Latvijas Pasākumu producentu asociācijas (LaPPA) biedri.

Latvijas mūziķi un citi pasākumu rīkotāji uzsver, ka 2016. gadā, nosakot PVN ieejas biļetēm daļai kultūras pasākumu un notikumiem Latvijā, plānotais fiskālais efekts netiks panākts - gluži pretēji, kultūras nozare kopumā piedzīvos stagnāciju. LaPPA pārstāvji norāda, ka faktiski PVN 21% apmērā gulsies uz kultūras pasākumu apmeklētāju pleciem un, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju pirktspēju, samazinoties apmeklētāju skaitam, Latvijā samazināsies arī kultūras norišu un pasākumu skaits.

Turklāt, pieaugot biļešu cenām PVN apmērā un samazinoties kultūras pasākumu apmeklētāju skaitam, darbību būs spiesti pārtraukt daudzi pasākumu rīkotāji. Tāpat daļa no pasākumiem tiks pārcelti ārpus Latvijas robežām.

Grozījumi, kuru mērķis ir iekasēt nodokļus no komersantiem, kas organizē popkultūras pasākumus peļņas gūšanai, visvairāk skars tieši tik "komerciālus pasākumus" kā latviešu mūzikas koncertus, bērnu izrādes, klasiskās mūzikas koncertus, baleta izrādes, pasākumus reģionos, kā arī nelielus mūzikas un mākslas festivālus, norāda asociācijā. Tiek uzsvērts, ka šie pasākumi jau šobrīd notiek, galvenokārt pateicoties organizatoru aizrautībai, spējai savākt nepieciešamos līdzekļus, piepildīt zāles un rūpīgi plānot budžetu. Taču arī lielākie pasākumi Latvijas nodokļu sistēmas kopējā sloga dēļ varētu tikt pārcelti uz citām valstīm, tā mazinot arī tūrisma un pakalpojumu nozares ieņēmumus, akcentē LaPPA.

Līdz šim kultūras pasākumu rīkotāji, izpildot likuma nosacījumus, varēja nepiemērot PVN ieejas biļetēm, tādējādi nodrošinot pasākumu pieejamību plašam sabiedrības lokam. Ar plānotajiem grozījumiem tiek noteikts, ka PVN atbrīvojums ir piemērojams tikai tādiem kultūras pakalpojumiem, kurus sniedz publiskas personas, kā arī privātpersonas, kuras veic tai deleģētus pārvaldes uzdevumus kultūras jomā, un sabiedriskā labuma organizācijas, kas veic sabiedriskā labuma darbību kultūras jomā.

"Likuma grozījumu sagatavotāji uzskata, ka tādējādi tiks nošķirtas kultūras institūcijas, kuras pasākumus rīko komerciālu mērķu sasniegšanai, no kultūras institūcijām, kuras pasākumus rīko sabiedriskā labuma darbības ietvaros un tādu kultūrpolitikas mērķu sasniegšanai, kā arī pasākumus, kuri organizēti saskaņā ar valsts vai pašvaldības deleģētu kultūras funkciju. Latvijas pasākumu organizatori šādu dalījumu likumprojektā uzskata par negodīgu. Piemēram, ja vienu un to pašu koncertu rīkos VSIA "Latvijas koncerti" vai, piemēram, VSIA "Latvijas Nacionālā opera un balets", tad PVN biļetēm nebūs jāpiemēro. Turpretim, ja tieši tādus pašus koncertus rīkos privāts komersants, nolemts PVN iekasēt," klāsta LaPPA.

Izprotot valsts situāciju, LaPPA uzskata, ka risinājums ir piemērot visām kultūras un izklaides pasākumu ieejas biļetēm neatkarīgi no to rīkotāju juridiskā statusa PVN samazināto likmi 12% apmērā, kā tas ir, piemēram, grāmatniecības un tūrisma nozarei, tādējādi neiznīcinot valsts atbalstīto kultūras iestāžu konkurentus šajā nozarē.

Jau ziņots, ka savu atzinumu par likumprojektu ir sniegusi arī Konkurences padome, kas redz tajā tirgus kropļošanas elementus. Konkurences padome aicinājusi Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju rast tādu risinājumu, kas noteiktu vienotu regulējumu visiem kultūras pasākumiem un to organizatoriem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!