Prāgas Scenogrāfjas kvadriennālē piedalīsies arī Latvija
Foto: Publicitātes foto

No 18. līdz 28. jūnijam Čehijas galvaspilsētā notiks 13. Prāgas Scenogrāfijas kvadriennāle, kurā Latvija piedalās ar divām ekspozīcijām – nacionālo izstādi veido režisors un scenogrāfs Vladislavs Nastavševs, bet studentu izstādi - LMA Scenogrāfijas nodaļas bakalaura un maģistra programmas studenti un absolventi, vēsta Latvijas komandas pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Studentu izstādi veido Māra Broka, Anna Ansone, Līva Puļķe, Svens Kuzmins, Einārs Timma, Dace Pudāne, Gerda Šadurska, Liene Pavlovska, Rūdolfs Baltiņš, Evija Pintāne un Reinis Dzudzilo. Latvijas ekspozīciju kuratori ir Gundega Laiviņa un Andris Freibergs, studentu izstādes iekārtojuma autore -  Monika Pormale, gaismu mākslinieks Jānis Sniķers, tehniskie producenti Jānis Liniņš un Oskars Plataiskalns.

Vladislavs Nastavševs uz Prāgu vedīs 2012. gadā Valmieras teātrī iestudētās izrādes "Jūlijas jaunkundze" scenogrāfiju. Tā tiks īpaši piemērota izstādes situācijai un pateicoties nepārtrauktai saspēlei ar aktieriem Mariju Linarti un Raimondu Celmu kļūs par dzīvu būtni, kas iemieso līdzsvaru, spriedzi un sabrukumu, stāsta Latvijas Jaunā teātra institūta pārstāvji. Ekspozīcijas nosaukums ir "Pakļaušanās" un tā attīsta Nastavševa darbos rodamo konfliktu starp ilgām pēc sistēmas, kurai pakļauties, un nespēju pretoties instinktiem, ko pamodina ārēji spēki.

LMA Scenogrāfijas nodaļas studentu izstāde atklās jauno scenogrāfu attīstības ceļu, līdzās izstādot bakalaura programmas pirmā gada darbus, sauktus par "mazajiem uzdevumiem", un fragmentu no scenogrāfa Reiņa Dzudzilo maģistra darba - scenogrāfijas Blaumaņa lugai "Raudupiete", ko 2013. gadā Valmieras teātrī iestudēja Elmāra Seņkovs.

Prāgas kvadriennāle šogad notiek dažādās vietās pašā Prāgas sirdī. Abas Latvijas izstādes tiks iekārtotas Kafkas mājā Franca Kafkas ielā 3 un būs apskatāmas no 18. līdz 28. jūnijam. Līdzās nacionālajām un studentu ekspozīcijām no vairāk nekā 80 valstīm, kas tematiski sakārtotas trīs blokos - "Mūzika", "Laiks", "Politika", kvadriennāle piedāvā ļoti plašu pasākumu klāstu - teātra arhitektūras izstādi "Performing Space", meistardarbnīcu un diskusiju programmu "Spacelab", teātra rekvizītu un objektu izstādi "Objects", scenogrāfiem veltītu programmu "Makers" un teātra kostīmu izstādi "Tribes".

Kvadriennālē viesosies tādi mākslinieki kā Roberts Vilsons, Roberts Lepāžs, Stefans Kegi, Filips Kens, Džūlija Teimora, Bjanka Kasadeja, Adriana Lobela un citi. Kvadriennāles goda viesis šogad ir arī mūsu scenogrāfs Andris Freibergs. 22. jūnijā 12:00 "Colloredo Mansfeld" pilī notiks Anitas Vanagas lekcija par Freiberga scenogrāfiju un diskusija ar paša meistara piedalīšanos. Nacionālās, studentu un teātra arhitektūras izstādes vērtēs starptautiska žūrija, kas 22. jūnija vakarā piešķirs apbalvojumus 23 kategorijās. Šogad žūrijā kopā ar Kirstenu Delholmu, Dmitriju Krimovu, Dominiku Huberu un citiem strādās arī latviešu māksliniece Katrīna Neiburga.

Latvija pasākumā piedalās jau kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, atrādot pasaulei Latvijas teātra kultūru un smeļoties iedvesmu un idejas turpmākai darbībai, stāsta Latvijas Jaunā teātra institūta pārstāvji.

Kopš 1995. gada Latvijas nacionālā un studentu izstāde ik reiz ir ieguvušas apbalvojumus (sudraba medaļa par Andra Freiberga scenogrāfiju Kšištofa Penderecka baletam "Marija Magdalēna" 1995. gadā; UNESCO balva par Latvijas studentu ekspozīciju 1999. gadā; Sudraba medaļa par Ilmāra Blumberga scenogrāfiju un kostīmiem Mocarta operai "Burvju Flauta" 2003. gadā; zelta medaļa Reinim Suhanovam kā daudzsološākajam jaunajam scenogrāfijas talantam 2007. gadā, zelta medaļa Latvijas studentu ekspozīcijai "Šekspīrs + Čehovs + Bekets + Blaumanis" 2011. gadā).

Latvijas dalību Prāgas Scengorāfijas kvadriennālē jau trešo reizi organizē Latvijas Jaunā teātra institūts sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju, Valmieras teātri, Latvijas vēstniecību Čehijā un ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un LR Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.

Tags

Katrīna Neiburga UNESCO Vladislavs Nastavševs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form