Publicēta līdz šim nezināma fotogrāfija no 1949. gada 25. marta deportācijām
Foto: Latvijas Okupācijas muzeja krājums

1949. gada deportāciju atceres dienā 25. martā Latvijas Okupācijas muzejs nodod sabiedrības apskatei unikālu, līdz šim vēl nepublicētu fotogrāfiju, kura ataino 1949. gada 25. marta deportāciju. Fotogrāfijā redzama latviešu ģimene Ventspils dzelzceļa stacijā īsi pirms vagonu ešelonu ar 1161 cilvēku aizveda no Latvijas.

Kā portālu "Delfi" informē Okupācijas muzeja pārstāvji, uz vagonu fona redzama Kroju ģimene – vecāki Marta un Vilis, kā arī viņu meitas Valija un Maiga. Trešā meita Rasma tika ievietota citā vagonā, jo paņemta no Ventspils pilsētas. Ceturtā meita Olga ar divgadīgo meitiņu Virgīniju bija vienīgās no ģimenes, kuras netika izsūtītas un palika Latvijā.

Kā atklāj muzeja pārstāvji, Kroju ģimeni deportēja uz Omskas apgabala, Šerbakuļas rajonu, Borisovskas ciemu un no izsūtījuma atbrīvoja tikai 1958. gadā. Vecākiem Martai un Vilim bija aizliegts atgriezties Latvijā, un viņi mira Sibīrijā, meitas atgriezās Latvijā. Ģimene fotogrāfiju meitai un māsai Olgai atsūtīja 1950. gadu sākumā. Okupācijas muzejam savukārt to aizvadītajā gadā dāvināja Virgīnija Krebs. Savās atmiņās viņa stāstīja, ka mamma par izsūtītajiem vecākiem un māsām runājusi nelabprāt. Tikai pieaugušā vecumā Virgīnija mazpamazām uzzinājusi, ka radinieki ir izsūtījumā un kādēļ tā ir noticis. Arī pēc tam, kad mātes māsas atgriezušās Latvijā, kontaktēšanās nebija viegla, jo atšķirtībā pavadītie gadi darījuši savu.Deportācijas bija slepenas padomju okupācijas režīma operācijas, kuras fotografēt vai filmēt bija aizliegts, tādēļ labi saprotams ir fakts, ka šīs fotogrāfijas autors nav zināms. Attēls uzņemts ar PSRS platfilmas fotoaparātu "KOMSOMOLEC". Iepriekš zināmas trīs fotogrāfijas, kas saistītas ar 1949. gada 25. marta deportāciju, uzņemtas Stendes stacijā. To autors ir tobrīd jaunais puisis Jānis Indriks.

Tāpat no Auces stacijas aizbraucošo vilcienu ar no tā logiem lidojošām zīmītēm izdevies iemūžināt pazīstamajam fotogrāfam Gunāram Janaitim, kurš 1949. gada 25. martā bija vien 14 gadus vecs.

Tags

25. marta deportācijas Okupācijas muzejs

Comment Form