Raktera dzeja, Vatsona kino un citi mākslīgā intelekta radītie mākslas darbi
Foto: Google Research Blog

Cilvēku radīts mākslīgais saprāts ir viens no izplatītākajiem elementiem zinātniskās fantastikas žanrā. Rakstnieki un režisori jau daudzus gadu desmitus veido darbus, kuros brīdina par iespējamām briesmām, kas saistās ar šādu "attīstītāku būtņu radīšanu", kā arī prāto par neierobežotajām iespējām, ko sniegtu apziņa ar datoram piemītošajām skaitļošanas iemaņām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Arī Latvijā nesen uzņemta jauna spēlfilma, kurā attēlots mākslīgais intelekts, turklāt – atbilstoši zinātnes attīstības prognozēm tuvākajās desmitgadēs. Tā ir režisora Staņislava Tokalova spēlfilma "Tas, ko viņi neredz", kas pirmizrādi piedzīvos 22. martā pulksten 18.30 kinoteātrī "Kino Citadele", bet Latvijas kinoteātros būs skatāma no 24. marta.

Tomēr, kā atzīst latviešu matemātiķis, datoru zinātnes speciālists un Latvijas Universitātes profesors Andris Ambainis, reālas mākslīgi modelētas apziņas atklāšana tuvākajā laikā ir mazticama. "Manuprāt esam ļoti tālu," telefonsarunā ar portālu "Delfi" sacīja Ambainis. "Tas, ko dators spēj, ir risināt skaidri definētus uzdevumus, piemēram, skaitļot, tulkot vai atpazīt runu."

Profesors uzsver, ka mākslīgā apziņa joprojām eksistē tikai cilvēku iztēlē. "Nekā līdzīga apziņai tur vēl nav. Neredzu, ka tas notiktu tuvākajā nāktonē." Tomēr mūsdienās darbs gan pie mākslīgā intelekta attīstīšanas turpinās gan dažādos pētniecības centros, gan radošo nozaru pārstāvju fantāzijās.

Lai arī patiesi apzinātus robotus un datorus cilvēki varot negaidīt, ir interesanti vērot, kā mūsdienās esošie tehnoloģiju sasniegumi spēj apziņu simulēt jeb "tēlot". Vairāki zinātnieki uzsvēruši, ka ikvienas apziņas būtiska daļa ir radošums, un līdzās cilvēku radītai mākslai par apzinātiem robotiem pastāv arī cilvēku radīto robotu māksla jeb "radošuma simulācija". Jau kopš pagājušā gadsimta vidus izveidotas vairākas programmas, kas spēj saražot gan literārus, gan muzikālus, gan arī vizuālus darbus.

Gaidot filmas "Tas, ko viņi neredz" pirmizrādi, piedāvājam uzzināt par dažādiem mākslas darbiem, ko radījuši datori vai datorprogrammas, kas mūsdienās šķiet tuvu tam, ko mēdz dēvēt par "mākslīgo intelektu".

Tags

20th Century Fox Apple Filma Tas, ko viņi neredz Google Latvijas Universitāte Sony Staņislavs Tokalovs The Beatles
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form