Sāk veidot Latvijas simtgadei veltītu 'Gadsimta albumu'
Foto: LETA

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) 14. novembrī svinīgi sākta Latvijas simtgadei veltīta "Gadsimta albuma" veidošana, kurā var iesaistīties ikviens iedzīvotājs, interneta vietnē "www.latvijasgadsimts.lv" augšupielādējot vēsturiskas ģimenes vai dzimtas fotogrāfijas kopā ar to aprakstiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Digitālais fotogrāfiju albums būs arī viena no topošās izstādes "Latvijas gadsimts" sastāvdaļām. Izstāde tiks atklāta 2018. gada maijā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstāžu telpās, Brīvības bulvārī 32, Rīgā.

Interesenti var augšupielādēt fotogrāfiju un pievienot stāstu par savas ģimenes un dzimtas, darba kolektīva vai organizācijas vēsturē svarīgu notikumu, personību vai vietu laika periodā no 1918. līdz 2018. gadam. Viena atsevišķa cilvēka stāsts iekļausies kopīgi veidotā Latvijas vēstures panorāmā, un ekrānā būs pieejams līdzās izstādē "Latvijas gadsimts" atainotajiem dzīvesstāstiem.

Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) "Gadsimta albumam" otrdien pievienoja fotogrāfiju no latviešu tradīcijās ieturētām ziemas saulgriežu svinībām, kuras kopā ar skolasbiedriem sarīkoja pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu nogalē.

Latvijas Televīzijas žurnāliste Ilze Strenga albumam pievienoja attēlu, kurā redzami populārā raidījuma "Labvakar" veidotāji pie televīzijas ierakstu pults barikāžu laikā. Savukārt Latvijas Radio žurnāliste Ingvilda Strautmane dalījās ar fotogrāfiju no pasākuma, kurā pulcējušies raidījumu cikla "Latvijas stāsti Latvijas simtgadei" varoņi no visas Latvijas.

Ziņu portāla "Delfi.lv" Kultūras nodaļas redaktore Nora Rieksta-Ķenģe albumam pievienoja attēlu, kurā portāla žurnālisti redzami ar sarkaniem klaunu deguniem, tā atbalstot akciju "Dakteris Klauns" Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) un reģionālo slimnīcu mazo pacientu atveseļošanos procesa uzlabošanai.

Savukārt Nacionālās informācijas aģentūras LETA galvenais redaktors Pēteris Zirnis dalījās ar 1934. gadā uzņemtu fotogrāfiju, kurā redzams aģentūras avīžu kiosks Mellužu dzelzceļa stacijā. Avīžu un grāmatu kiosku tīkla monopols Latvijas dzelzceļa stacijās aģentūrai LETA piederēja no 1921. gada līdz pat Latvijas okupācijai, un tajos tika tirgotas gan pašu, gan citu izdotās avīzes, žurnāli, grāmatas un pastkartes.

Rīgas Kultūru vidusskolas audzēknis Raimonds Rublovskis albumam pievienoja attēlu, kurā redzams viņa vecvectēvs – brīvības cīņu dalībnieks, brīvprātīgais Mārtiņš Kalsers kopā ar dienesta biedru Latgales frontē.

Jau ziņots, ka Latvijas simtgadei veltīto izstādi "Latvijas gadsimts", kurā būs apkopoti eksponāti no 60 Latvijas muzejiem, atklās 2018. gadā, un tā būs apskatāma līdz pat 2021. gadam.

Izstāde būs iedalīt vairākos posmos - ''Idejas aizstāvēšana'', "Neatkarības karš (1918-1920)", ''Jauncelsmes ideāli'', "Demokrātiskā republika (1921-1934)", ''Latviskā Latvija'', "Autoritārisma laiks (1934-1940)", ''Aizliegtā valsts'', "Karš un okupācijas (1940-1945)", ''Aizlauztā Latvija'', "Staļina laiks (1945-1953)", ''Personīgā Latvija'', "Padomju laiks (1953-1985)", ''Valstgriba'', "Latvijas neatkarības atjaunošana (1986-1991)", ''Sarežģītā demokrātija'' un "Atjaunotā Latvijas Republika (1991-2004)".

Katru no šiem izstādes periodiem raksturos kāda noteikta tematiska aina ar īsu politiskā konteksta aprakstu. Līdzās tiem būs aprakstīti trīs līdz četri cilvēkstāsti –ne vien sabiedrībā atpazīstamu, bet gan arī vienkāršo sabiedrības locekļu stāsti un atmiņas.

Tags

Latvijas gadsimts Latvijas simtgade
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form