Sākti Stūra mājas remontdarbi, atjaunos vēsturisko fasādes krāsojumu
Foto: DELFI Aculiecinieks

23. jūlijā uzsākti Stūra mājas jeb Tetera nama (bijusī VDK ēka) Rīgā, Brīvības ielā 61, plānotie fasādes vēsturiskā krāsojuma atjaunošanas darbi, informē VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ).

Atjaunošanas darbus VNĪ uzdevumā veiks AS "Būvuzņēmums Restaurators". Darbu apjomā ir iekļauta arī skārda jumta nomaiņa, ievērojot pagājušā gadsimta klājuma tehnoloģisko stilistiku un autentisku izpildījumu, informē VNĪ pārstāvji.

Tiek ziņots, ka pirms darbu uzsākšanas ir veikta Tetera nama fasādes apdares arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija. Nama fasāde iegūs iespējami oriģinālu pagājušā gadsimta sākuma izskatu un stilu. Fasāžu krāsu pase izstrādāta, pamatojoties uz ēkas apdares apsekošanas rezultātiem un vēsturiskajiem materiāliem. Ēkas krāsojums balstīts uz pelēku tonalitāti, kas papildināts ar baltām detaļām.

Fasādes atjaunošanas darbi ietver: fasāžu attīrīšanu, izmantojot paņēmienus, kas saudzēs un nebojās oriģinālo materiālu. Virsmu tīrīšanai izmantos gan rokas instrumentus, gan attīrīšanu ar saspiestu gaisu, trūkstošo un bojāto profilējumu un dekoratīvo elementu izgatavošanu un atjaunošanu pēc uz vietas esošajiem analogiem paraugiem, Granīta elementu tīrīšanu un nestabilo detaļu nostiprināšanu, Dzegu un to reljefu dekoru restaurēšanu, vienlaicīgi pārbaudot to noturību un enkuru stiprinājumu atjaunošanu, stāsta VNĪ pārstāvji.

Šobrīd tiek veikta sastatņu izvietošana gar ēku Brīvības ielā un vēlāk arī Stabu ielā, elektroapgādes un ūdens padeves pieslēgumi būvdarbu veikšanai.

VNĪ valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols uzsver: "Nama fasādes atjaunošana ne tikai saglabā tā autentisko skatu un uzlabo pilsētvides arhitektonisko pievilcību, bet arī ceļ ēkas prestižu un ekonomisko vērtību nekustamā īpašuma tirgū. Vēlamies šo ēku pārkrāsot arī pārnestā nozīmē. Stūra mājas nosaukumu varētu saglabāt nama pirmais un pagrabstāvs, bet par pārējo ēku vēlamies runāt kā par Tetera namu."

"Tetera nams atrodas Brīvības un Stabu ielas krustojumā Valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Rīgas vēsturiskais centrs" teritorijā un ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Nams celts pagājušā gadsimta sākumā, 1912.gadā, pēc A.Vanaga projekta un ir nacionālā romantisma un jūgendstila apvienojuma paraugs, ziņo VNĪ pārstāvji. Sākotnēji projekts tika veidots kā īres nams ar veikalu galeriju rindu pirmajā stāvā. Ritot laikam, nama fasāde ir cietusi no pilsētas piesārņojuma un citiem ārējiem faktoriem, tādēļ šobrīd nepieciešama nama fasādes krāsojuma atjaunošana un jumta seguma nomaiņa ēkas tehniskā stāvokļa stabilizācijai. Darbus plānots pabeigt 2015.gada decembrī un tiem ir piecu gadu garantija, ko nodrošina būvuzņēmējs," teikts "Valsts nekustamo īpašumu" paziņojumā.

Tags

Stūra māja

Comment Form