Foto: LETA
"Delfi" sadarbībā ar sarunu festivālu "Lampa" šogad retranslē vairāk nekā 40 diskusiju. Viena no tām – "Labais/sliktais piemineklis. Māksla un demokrātija" – "Delfi" bija skatāma 3. septembrī.

Tā būs stundu ilga laikmetīgās tēlniecības festivāla "Tēlniecības kvadriennāle Rīga 2020" veidota diskusija par politiskās varas un tēlniecības attiecībām un to, kā nodrošināt kvalitatīvu sabiedrības iesaisti publiskās mākslas apspriešanā, nemeklējot kompromisus mākslinieciskajā kvalitātē.

Tēlniecība vēsturiski ir saistīta ar publiskās telpas jēdzienu, tai bieži vien "jākonstruē ideoloģiskā laiktelpa, iezīmējot varas centru," mediju eksperts Sergejs Kruks, tāpēc, turpinot TKR tradīciju runāt par politiski un sociāli aktuālām tēmām, 2020. gadā festivāls apskatīs šī brīža rietumu politiskās situācijas savdabību, reflektējot uz politikas notikumiem liberālo un konservatīvo uzskatu sadursmes ēnā, kas rezultējusies tādās parādībās kā galēji labējo spēku politiskā virsroka gan ASV, gan Lielbritānijā, un Brexit vai konfederātu pieminekļu gāšanā. Šīs parādības ļauj viena "Twitter" ieraksta ietvaros gan nosodīt "Obamacare", gan paust pārdzīvojumu par nākamo politisko spēku veiktajām izmaiņām tajā, balsot par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas savienības un pārdzīvot par uz robežas sapuvušo ziedu kravu muitas regulējumu izmaiņu rezultātā. Tāpat "Black Lives Matter" kustības kontekstā aktualizējies jautājums — ko iesākt ar aizgājušo varu reprezentējošiem pieminekļiem? Kā sabiedrībai konstruktīvi analizēt vēstures notikumus un no tiem mācīties? Kādas ir tēlniecības attiecības ar politisko ideju reprezentāciju šobrīd? Cik lielā mērā sabiedrība var noteikt pilsētvides mākslas saturu? Kādam būtu jābūt mākslas darbam, kas atrodas visiem brīvi pieejamā telpā?

Sarunā piedalīsies: Gunta Andžāne – ārste psihoterapeite, Latvijas Ārstu Psihoterapeitu asociācijas prezidente, Māra Neikena – antropoloģe, Aigars Bikše – tēlnieks, Sergejs Kruks – Rīgas Stradiņa universitātes profesors, zinātņu doktors informācijas un komunikācijas nozarē, mediju eksperts. Sarunu vadīs – Kristiāna Kārkliņa, Tēlniecības kvadriennāles Rīga 2020 direktore, mākslas zinātniece un kuratore.

Diskusijā varēs iesaistīties ikviens skatītājs, izmantojot platformu sli.do.

Jau ziņots, ka šogad sarunu festivāls "Lampa" notiek no 2. līdz 5. septembrim, lielāko daļu programmas piedāvājot tiešsaistē. Festivāla diskusiju un sarunu tiešraides varēs skatīties 80 kopāskatīšanās vietās visā Latvijā. "Lampas" vairāk nekā 240 pasākumos tiks izskatītas sabiedrībai nozīmīgas tēmas, piemēram, tiesiskums, veselības aprūpe, mediju nākotnē un citas, kuras aktualizējuši sabiedriski atbildīgi indivīdi, nevalstiskās organizācijas, uzņēmumi, pašvaldību un valsts iestādes. Detalizētāka informācija par katra pasākuma apmeklēšanas iespējām, kā arī pilna norišu programma pieejama "Lampa" mājaslapā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!