TDA 'Teiksma' svinēs 75. jubileju ar uzvedumu 'Trejdeviņas spēles'
Foto: Publicitātes foto

Ķīpsalas hallē 10. decembrī ar īpašu uzvedumu "Trejdeviņas spēles" 75 gadu pastāvēšanas jubileju svinēs Tautas deju ansamblis "Teiksma".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē deju kolektīva pārstāvji, uzdevumu veido radošā komanda - horeogrāfs Jānis Ērglis, režisors ­Reinis Suhanovs un komponists Juris Vaivods.

Vērienīgajā uzvedumā "Trejdeviņas spēles", kas ir veidots arī kā veltījums Deju svētku 75. jubilejai, dalībnieki izspēlēs un izdejos stāstu par to, kur rodamas saknes skatuviskajai dejai. "Vai ikdienišķās ainās par ābolu lasīšanu dārzā vai rāšanos ar mazo negantnieku, kurš izmanīgi nočiepis kādus jēpīšus, var jau saskatīt iezīmes etnogrāfiskajam "Pirkstiņdancim"? Izrādās – var!" raksta uzveduma veidotāji. Šādas un vēl daudzas citas sadzīviskas situācijas "Teiksmas" mākslinieciskajam vadītājam un horeogrāfam Jānim Ērglim 60. jubilejas gadā kalpojušas par iedvesmas avotu, radot jaunu horeogrāfisko materiālu trejdeviņām deju spēlēm uzvedumā.

TDA 'Teiksma' svinēs 75. jubileju ar uzvedumu 'Trejdeviņas spēles'
Foto: Publicitātes foto

"Deju tapšanas process ir piepildīts ar asprātībām un amizēšanos, un mēs atkal varam justies kā bērni – dejot un spēlēties vienlaikus," tā par uzvedumu smejot saka paši teiksmieši. Par to gādā arī režisors Reinis Suhanovs, ar kuru "Teiksmas" saimei veiksmīga sadarbība izveidojās kopš 70 gadu jubilejas izrādes. Šoreiz, strādājot pie uzveduma teatrālās puses, režisors dejotājiem uzlicis jaunu izaicinājumu – izspēlēt teatrālas etīdes un aiznest stāstu līdz skatītāju rindām ar nepierastiem mākslinieciskiem līdzekļiem.

Par uzveduma muzikālo pusi gādās komponists Juris Vaivods, kurš radījis vēl nedzirdētas aranžijas pazīstamām tautas melodijām un sacerējis jaunus skaņdarbus. "Trejdeviņās spēlēs" tos izspēlēs pazīstamie mūziķi Kristīne Kārkle-Kalniņa (vijole), Edgars Kārklis (dūdas, akordeons), Mārtiņš Linde (sitamie instrumenti), Ilze Grunte (akustiskā ģitāra, mandolīna), Pēteris Liepiņš (basģitāra), Andis Klučnieks (flautas, stabules) un Latvīte Cirse (kokle).

"Teiksmā" allaž lielā cieņā ir bijusi sižetiskā deja. Ne velti ansamblis tiek dēvēts par deju laboratoriju – šeit eksperimentē gan ar zināmo, gan ievieš jaunas idejas. Uz deju uzvedumu teiksmieši aicina skatītājus ierasties savlaikus, jo dejotāji izpaudīsies ne tikai uz skatuves, bet arī pirms koncerta, – būs dažādi interaktīvi un asprātīgi pārsteigumi, sola organizatori.

TDA 'Teiksma' svinēs 75. jubileju ar uzvedumu 'Trejdeviņas spēles'
Foto: Publicitātes foto

Uzvedumā piedalīsies visu paaudžu "Teiksmas" dejotāji – TDA "Teiksma", vidējās paaudzes deju kolektīvi "Teiksma" un "DeTeiksma", "Teiksmas" studija un bērnu deju ansamblis "Teiksmiņa".

Tautas deju ansamblis "Teiksma" dibināts 1946. gadā kā Rīgas Vagonu rūpnīcas pašdarbības deju kolektīvs. Sākotnēji tā bija entuziastu grupa, kas meklēja iespēju rādīt un mācīt studentiem un strādājošajiem latviešu folkloras tradīcijas, etnogrāfiskās dejas un to skatuviskās apdares. Jau kopš kolektīva dibināšanas "Teiksmas" pamatvērtība ir tradīcijas un dejotāji tās bagātīgi piekopj, vienlaikus nebaidoties ieviest arī jaunas.

Biļetes uz uzvedumu nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.