Foto: F64
Turaidas pilī 5. augustā notiks ikgadējā pils diena, kas šogad būs veltīta māla izzināšanai, portālu "Delfi" informē pils pārstāvji.

Turaidas pils svētki sāksies plkst. 13.00 un pils pagalmā turpināsies visas dienas garumā, noslēdzoties plkst. 17.00 ar sprinta skrējienu "Ātrākais ziņnesis" Turaidas pils galvenajā tornī.

Pils svētkos būs iespēja iepazīt plašo un daudzveidīgo māla pielietojumu Turaidas pilī, izzināt podnieku noslēpumus, māla pielietojumu skaistumkopšanā, izmantot muzeja speciālistu zināšanas ekskursijās un stāstos par pils vēsturi, iepazīties ar izstādi par Turaidas pils krāsns podiņiem un noklausīties dr. hist. Ievas Oses lekciju "Ko stāsta uz Turaidas podiņiem attēlotie evaņģēlisti?". Pils pagalmā svētku laikā darbosies amatnieku tirdziņš, varēs iegādāties Vidzemes podnieku darinātos traukus, maizi un medu, notiks dažādas radošās darbnīcas bērniem - "No kā būvēta Turaidas pils?", "Veido pats savu pili!", "Izkrāso Turaidu!" u.c. Skatītājus iepriecinās muzikāli priekšnesumi. Svētku laikā būs iespēja izgatavot savu Turaidas pils ķieģeli ar uzrakstu "Turaida 798", jo tik daudz gadu ir senākajiem Turaidas mūra pils ķieģeļiem!

Kā skaidro pasākuma organizatori, cilvēku rokās māls ir gudra izejviela no jaunākā akmens laikmeta – neolīta, kad senie iedzīvotāji iemācījās veidot un apdedzināt traukus, lai tie ugunī iegūtu izturību un ilglaicību. Turaidas pilskalnā no 11. gadsimta lībieši darināja māla traukus, vārpstu skriemeļus, steļļu atsvarus, lejamveidnes, krelles, klāja savās mītnēs māla klonu, izmantoja mālu akmens pavardu gatavošanā. Iespējama, viņi zināja somugru mītisko stāstu, kurš vēstīja par pirmatnējo bezgalīgo okeānu, no kura dzīlēm ūdensputns uznesa gabaliņu māla, lai Dievs radītu zemi. 13. gadsimtā zemē ienāca kristīgā ticība, kura nesa sev līdzi priekšstatu par Dievu, kurš no māla (vai dubļiem) radīja Ādamu un no Ādama – Ievu, kā arī deva jaunus uzdevumus mālam. Turaidā cilvēki sāka izmantot zināšanas par māla ķieģeli, kas ir pamatā stipram mūrim, un 1214. gadā lībiešu koka pils vietā Rīgas arhibīskapa Alberta uzdevumā uzsāka celt Turaidas mūra pili.

Turaidas pils diena "Māla gudrība" programma:

13.00 – Teikas, nostāsti par mālu un stāsts par māla darinājumiem Turaidas pilī
13.15. – Krimuldas un Limbažu mūzikas skolu simfoniskais orķestra priekšnesums
13.45 – Deju raksti pils pagalmā – dejo Siguldas senioru deju kopa "Sniegarozes"

14.00 – Turaidas pils krāsns podiņu izstādes atklāšana pils dienvidu korpusā
Lekcija "Ko stāsta uz Turaidas krāsns podiņiem attēlotie evanģēlisti" , Dr.hist. Ieva Ose

14.15 – Podnieku stāsti māla apstrādes noslēpumiem un māla dziesma svilpauniekos
14.30 – Deju raksti pils pagalmā - dejo Krimuldas "Dzirnakmeņi" un Siguldas "Sniegarozes"

15.00 – Ekskursija "Ieskats Turaidas pils būvvēsturē"
15.00 – Stāsti par mālu medicīnā un skaistumkopšanā
15.15 – Deju raksti pils pagalmā – dejo Krimuldas deju kolektīvs "Dzirnakmeņi"

15.30 – Grupas "LEVĪTI" koncerts pils pagalmā

17.00 – Sprinta skrējiens Turaidas pils tornī "Ātrākais ziņnesis"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!