Vēstures muzejā būs aplūkojams kareives Valijas Veščunas-Jansones Lāčplēša ordenis
Foto: Aritas Jansones privātais arhīvs. K. Iltnera fotosalons

Arī šogad Lāčplēša dienā – 11. novembrī – Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) piedāvās plašu svētku programmu apmeklētājiem muzeja ekspozīciju un izstāžu zāļu mājvietā Rīgā, Brīvības bulvārī 32. Šā gada īpašais notikums būs pirmo reizi eksponētais muzeja jaunieguvums Latvijas armijas kareives Valijas Veščunas-Jansones (1902-1990) III šķiras Lāčplēša Kara ordenis, portālu "Delfi" informē muzeja pārstāvji.

Jau tradicionāli ik gadu tikai vienu dienu, 11. novembrī, muzejs izstāda īpašu apbalvojumu – vienīgo zināmo pilno Lāčplēša Kara ordeņa komplektu (I, II un III šķiras ordenis), ko par cīņām Neatkarības karā saņēmis ģenerālis Jānis Balodis (1882–1965).

Šogad tam līdzās tiks eksponēts jau minētais muzeja jaunieguvums, kā arī citi Valijas Veščunas-Jansones apbalvojumi, dokumenti, fotogrāfijas un personīgie priekšmeti.

Ordeni Valija Veščunas-Jansone saņēma par par drošsirdīgo rīcību 1919. gada 19. novembra kaujā, kur Latvijas armijas karavīriem bija jāpārvar pretinieku ugunslīnija. Kā viens no pirmajiem armijas karavīriem viņa šķērsoja Lielupi un pēc tam uzbrukuma laikā Plāņu mājās cīnījās pret pārspēku. Par izrādīto drosmi un pašaizliedzību kaujā Veščuna-Jansone 1922. gadā saņēma III šķiras Lāčplēša Kara ordeni (Nr.1165), to viņai pasniedza Valsts prezidents Jānis Čakste. Bijusī kareive bija viena no trim sievietēm, kam piešķirts Lāčplēša Kara ordenis.

Valijai Valerijai Veščunai-Jansonei piederējušie vēsturiskie priekšmeti tiks izstādīti Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā no 11. līdz 18. novembrim. Savukārt no 11. novembra LNVM youtube kanālā LatvijasNacionālais_vēstures_muzejs LNVM būs skatāma viņai veltīta virtuālā izstāde.

Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais un nozīmīgākais Latvijas valsts apbalvojums. Interesenti, kuri vēlas par to uzzināt ko vairāk, pulksten 14.00 aicināti uz LNVM Numismātikas nodaļas speciālistu lekciju "Latvijas Republikas augstākie apbalvojumi". Tāpat ik stundu muzeja darbinieki apmeklētājiem stāstīs par ordeņa rašanos un vēsturi. Visas dienas garumā muzejs arī aicina grāmatā "Lācplēša Kara ordeņa kavalieri" meklēt informāciju par zināmajiem un, iespējams, nezināmajiem ordeņa īpašniekiem.

Pulksten 12 un 16 muzejs piedāvā pasākumu ģimenēm ar bērniem patriotiskā gaisotnē, bet pulksten 17 ekspozīcijas un izstādes pieskandēs folkloras draugu kopa "Savieši".

11. novembrī muzejs atvērts no 11.00 līdz 19.00, ieeja – bez maksas.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Lāčplēša diena
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form