#Ziņas1945: Māksla, kas uzskatāmi iemieso kara šausmas un bezjēdzību
Foto: Arhīva foto

Pieminot Otrā pasaules kara beigu 70. gadadienu, "Delfi Kultūra" piedāvā ieskatu piecos mākslas darbos, kas spilgti iemieso kara šausmas, bezjēdzību un traģismu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par karu mākslā reflektē visdažādākajos aspektos - gan to cildinot, gan noliedzot, gan izmainot tā notikumus, gan gluži vienkārši - attēlojot tā skaudro realitāti, kas ir pavisam atšķirīga no bravūras un slavas dziesmām.

Ērihs Marija Remarks savā darbā "Rietumu frontē bez pārmaiņām", kas attēlo Pirmā pasaules kara frontes ikdienu, raksta: "Pieradums palīdz šķietami tik ātri visu aizmirst. Aizvakar mēs vēl bijām ugunsjoslā, šodien jau dzenam velnu un blandāmies apkārt, rīt atkal līdīsim ierakumos. Bet patiesībā nekas nav aizmirsts.

Tik ilgi, kamēr mēs karojam, frontē aizvadītās dienas, līdzko tās pagājušas, nogrimst zemapziņā kā akmens, - tās ir par smagu, lai tūlīt par tām spētu domāt. Ja mēs to darītu, mums būtu beigas; tik daudz arī man ir izdevies apjēgt: šausmas var paciest, ja, gari neprātojot, pakļaujas tām, bet tās nokauj, līdzko par tām lauza galvu."

Tajā pat laikā ir būtiski paturēt atmiņā notikušo un neaizmirst, lai spētu izvairīties no tām kļūdām, kas vēstures gaitā ir veiktas.

Tags

Māksla Otrais pasaules karš Pirmais pasaules karš Spēlmaņu nakts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form