'Baltā apkaklīte' atvaļinājumā. Viestura Buivida 10 Top 10 – 'Suede'
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Jau pagājušajā vasarā "Delfi" lasītājiem bija iespēja iepazīties ar Viesturu Buividu – kaislīgu rokmūzikas cienītāju, kurš līdzās ikdienas darbiem atrod laiku ne tikai to rūpīgi klausīties, bet arī par to rakstīt. Viesturs ikdienā ir "baltā apkaklīte", iespējams kāds vēl viņa vārdu saista ar televīzijas spēli "Superbingo", kuras vadītājs viņš bija pirms vairāk nekā 10 gadiem. Tomēr, darba laikam beidzoties, baltā apkaklīte krīt… Par laimi laikmets atļauj šai rokmūzikas aizrautībā dalīties ar draugiem. Viesturs ik nedēļu sociālajos tīklos un "Spotify" publicē paša sastādītus, viņam mīļu grupu dziesmu topus, turklāt raksta tā, ka aizķer arī tos, kuri varbūt līdz tam konkrētos māksliniekus zinājuši vien paviršā, "tikai dažas dziesmas" līmenī. Šī ir Viestura Buivida 10 Top 10 otrā sezona "Delfi". Ar viņa atļauju publicējam 10 topu sēriju. Septītais rokenrola atvaļinājuma stāsts – par grupu "Suede".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ja katram deviņdesmito gadu britu spīdeklim iedotu savu raksturlomu, tad "Oasis" ar futbola bumbu sistu logu rūtis, "Supergrass" kāptu uz dārznieka šļūtenēm, "Blur" augstskolas auditorijā mētātu papīra lidmašīnas, "Massive Attack" pagrabā kaut ko ķīmiķotu un "Pulp" vienatnē lasītu.

"Suede" būtu vienīgie, kas dziedātu zem balkona serenādes.

Britpopa lielā četrinieka samtainākais gals. Vai, burtiski tulkojot, zamšainākais. Domāju, ka pie vainas tam ir Breta Andersona brīnišķīgais vokāls, kas tiešām skan. Karjeras sākumā ansamblī bija divi līderi – otrs bija daudzsološais ģitārists Bernards Batlers, kas otrā albuma tapšanas laikā iekšējo nesaskaņu dēļ no grupas aizgāja. Lai arī valda viedoklis, ka viņa ģenialitāte ir atslēga "Suede" panākumiem deviņdesmitajos, man tam ir grūti piekrist.

Pirmie divi albumi top 1993.un 1994.gadā, abi vairāk ir kulta statusā, īpaši jau nu pirmais. Trešā plate "Coming Up" iznāk 1996.gadā, pašā "Cool Britania" zenīta un atnesŠuede piecus (!) Apvienotās Karalistes Top 10 singlus. Trīs no šiem hitiem ir manā šīsdienas 10 Top 10. Vispār grupas lielākie komerciālie panākumi bija jau pēc Bernarda Batlera aiziešanas 1994.gadā.

Pateicoties laikam Radio SWH, ceturtais albums "Head Music" ir mans favorīts, lai arī ir grupas straujā rietā sākums. Kritiķu pelts un komerciāli mazāk veiksmīgs, tas joprojām spēja uzrāpties uz pirmo vietu britu topā. Bet nu pašā grupā tas viss krietni pabojāja noskaņojumu, un SUEDE spēja saņemties tikai uz vēl vienu plati "A New Morning".

2002.gadā "Suede" pajūk uz astoņiem gadiem. Pa šo laiku iznāk projekta "The Tears" plate, kas ir abu seno biedru sadraudzības albums. Kopā tajā atkal spēlē Brets Andersons un Bernards Batlers. Plate, starp citu, forša. Iesaku.

Kopš apvienošanās 2010. gadā "Suede" radījuši trīs jaunus albumus, kas visi ir daudzmaz tautas un kritiķu atzīti un ar samērā labiem komerciāliem panākumiem. Bet nu atkārtot to spalgo deviņdesmito gadu dzirksteli viņiem nav izdevies, tādēļ arī mans desmitnieks pārstāv tikai pirmās piecas plates.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form