'Čikāgas piecīši' saņēmuši Pasaules brīvo latviešu apvienības balvu
Foto: Publicitātes foto

Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) biedru organizācijas 2011. gadā PBLA balvu piešķīrušas ansamblim "Čikāgas piecīši" par pusgadsimta veiksmi ar humoru un sirsnību atspoguļot dziesmās latviešu tautas priekus, bēdas un ilgas tā laika notikumu plūsmā, portālu "Delfi" informē PBLA pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Muzikāli satīrisko ansambli "Čikāgas piecīši" nodibināja 1961. gadā Čikāgā ar nolūku – iepriecināt un uzlabot ASV latviešu publikas garastāvokli. Tā pirmie dalībnieki bija Alberts Legzdiņš un Modris Avotiņš no Čikāgas un Jānis Rinkuss un Uldis Ievāns no Kalamazū, Mičigānā, kur notika arī viņu pirmais koncerts. Tam drīz sekoja uzstāšanās Čikāgā, kur ansamblim pievienojās pirmā dalībniece sieviete Maija Dumpe.

Grupas darbības pirmajos gados "Piecīši" ceļoja pa ASV un Kanādu, lai popularizētu otros latviešu jaunatnes dziesmu svētkus. Ansamblis atskaņoja ne tik vien latviešu tradicionālās un populārās dziesmas, bet arī amerikāņu mūzikas popurijus un Legzdiņa oriģināldziesmas. Īpaši iecienīti bija īsie komiskie skeči par latviešu dzīvi jaunajā mājvietā, kurus galvenokārt veidoja Ievāns. Populāra bija viņu noslēguma dziesma – "Hei laili". Ansambļa sastāvs vairakkārt mainījās, tam pievienojās Ilmārs Dzenis, Juris Strautmanis, vēlāk Ģirts Puriņš.

Popularitātei pieaugot, ansamblis izdeva vairākas skaņu plates, pirmā iznāca 1963. gadā, nākamā 1964. gadā.

Turpmākajos 50 gados ansamblis ir uzstājies latviešu klausītājiem ASV, Kanadā, Austrālijā, Eiropā un Dienvidamerikā. Laika gaitā ir izdotas 12 skaņu plates, 17 audio kasetes, 10 CD albumi, septiņi videoieraksti un viena grāmata.

Līdzās ansambļa asprātīgajiem politiskajiem skečiem, klausītāju vidū populāras bija arī populāru amerikāņu dziesmu latviskotās versijas. Piemēram, "Pazudušais dēls", kā arī Legzdiņa originālkompozīcijas (Šūpuļdziesma, Es redzēju bāleliņu). Šīs dziesmas kļuva ļoti iemīļotas ne tik vien trimdas latviešu vidū, bet deva spēku Latvijas tautai dzimtenē pārvarēt grūtos padomu okupācijas laikus. Tas tika panākts ar skaņuplatēm un skaņu lentām, ko nelegāli iesūtīja Latvijā. Palīdzību sniedza raidītājs "Amerikas balss", kas bieži savos radio raidījumos iekļāva "Čikāgas piecīšu" mūziku. "Piecīšu" dalībnieku devums priecēja ne tik vien ASV latviešu sarīkojumus, bet kļuva zināmā mērā par brīvības alku uzturētāju okupētajā Latvijā.

Politiskajai gaisotnei mainoties, 1989. gada vasarā "Čikāgas piecīšus" ieradās koncertēt Latvijā. Šīs vēsturiskās turnejas kulminācija bija divi izpārdoti koncerti Mežaparka estrādē, kur klausītāju skaits pārsniedza 50 tūkstošus. Ansamblis arī vēlākos gados ir uzstājies Latvijā, grupas beidzamā turneja dzimtenē bija vēl šogad.

Jau kopš pašiem pirmsākumiem, ansambli vada Alberts Legzdinš, savukārt piecdesmit gadu laikā ansamblī dziedājuši vairāk nekā 25 dalībnieki, četri no tiem ir jau aizsaulē.

"Nenoliedzami, "Čikāgas piecīši" ir tautā ļoti iemīļoti. Viņu dziesmu trāpīgais saturs un sirsnīgais humors mūs priecēja agrāk, un tas ir lielā cieņā vēl šodien," raksta PBLA pārstāvji.

Fotogalerija: 'Čikāgas piecīši' Latvijā


Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Čikāgas piecīši
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form