No 'Čikāgas piecīšu" arhīva
Foto: No 'Čikāgas piecīšu" arhīva

Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvas ceremonijā, 26.februārī, Latvijas Nacionālajā teātrī ar balvu par mūža ieguldījumu tiks godinās leģendārais trimdas latviešu ansamblis "Čikāgas piecīši", portālu "Delfi" informē Mūzikas ierakstu Gada balvas projekta vadītāja Agrita Bikaviņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai saņemtu balvu, grupas dalībnieki ieradīsies Latvijā un viesošanās ietvaros sniegs arī īpašu koncertu koncertzālē "Palladium" 28.februārī.

"Čikāgas piecīši" uzskatāma par senāko muzicējošo latviešu populārās mūzikas grupu, kas dibināta 1961.gada pavasarī, kad 11.martā, kad Kalamazū uz savu pirmo koncertu sapulcējās Modris Avotiņš, Uldis Ievans, Jānis Rinkušs un Alberts Legzdiņš.

"Kopumā šais gados ansambļa sastāvā darbojušies vairāk nekā 30 mūziķu un dziedātāju, un, ja kopā savienotu visas tās magnetofona lentes, kurās savulaik Latvijā tika pārskaņotas Piecīšu dziesmas, ar tām droši vien varētu apjozt pat visu zemeslodi. Arī viņu koncertu ģeogrāfija apver visus apdzīvotos kontinentus, izņemot Āfriku," par "Čikāgas piecīšiem" raksta muzikoloģe Daiga Mazvērsīte.

"Sākotnēji muzikālas jauniešu kopas iecere bija izārstēt trimdas latviešu sabiedrību no sentimenta un sarīkojumos ienest humora dzirksti. Legzdiņš ar biedriem ķērās pie Elvisa Preslija, Harija Belafontes un citu slavenību grāvēju latviskošanas, savās programmās iekļaujot arī satīriskus skečus - mazas ludziņas par latviešu sabiedrības dzīves aktualitātēm, tautasdziesmas un pašu sacerējumus.

Tieši, pateicoties "Piecīšiem", Latvijas klausītāji varēja iepazīt citādi nepieejamo Limelighters, Boba Dilana, "Peter, Paul & Mary" un citu zvaigžņu repertuāru latviešu valodā, kas tika atskaņots visai demokrātiski - ar dažām ģitārām un balsīm, un ar savu repertuāru ansamblis saucams arī par latviešu kantri mūzikas pamatlicējiem.

Jau savas darbības pirmajos gados "Čikāgas piecīši" kļuva ļoti populāri un pamazām apceļoja visas 30 tolaik ASV darbīgās latviešu kolonijas, kam sekoja koncerti Kanādā. Ar laiku koncertu ģeogrāfija aptvēra teju visus nostūrus, kur mīt latvieši. Dzimtenē pirmā triumfālā uzstāšanās notika 1989.gadā Mežaparka Lielajā estrādē, kur sapulcējās 100 tūkstoši klausītāju. Turpmāk "Piecīši" Latvijā bijuši bieži viesi, 2011.gadā sniedzot savu " pirmo atvadu turneju", tādējādi nosvinot savas pastāvēšanas 50.gadadienu.

Turnejā piedalījās ilggadīgie grupas dalībnieki Janīna Ankipāne, Uldis Streips, Alnis Cers, Lorija Vuda-Cinkusa un abi galvenie dziesmu autori, skolotais tenors Armands Birkens un visus šos gadus darbīgais ansambļa dibinātājs, ar Triju zvaigžņu ordeni apbalvotais Alberts Legzdiņš. Gandrīz neviens no "Piecīšu" dalībniekiem nav bijis profesionāls mūziķis, un kopīgai muzicēšanai dažādo profesiju pārstāvji veltījuši tikai un vienīgi no darba brīvo laiku.

Līdzās koncertdarbībai 1963.gadā sākās "Čikāgas piecīšu" ieskaņojumu izdošana vispirms skaņuplatēs, kuras slepus ceļoja arī uz Latviju, lai šeit iegūtu jaunu dzīvi, jau pārkopētas magnētiskajās lentēs un ceļojot no rokas rokā. 60. un 70.gados, arī vēlāk, Piecīšu dziesmu klausīšanās kļuva par labo toni latviskās ģimenēs, tā bija arī kā protesta forma padomju varas uzliktajiem ceļošanas un brīvas informācijas apmaiņas ierobežojumiem, kas šķīra tautiešus šeit un tur. Piedevām Legzdiņa vadīto mūziķu priekšnesums spilgti atšķīrās no Padomju Latvijā ierastās, noslīpētās estrādes mūzikas ar cenzūras izsijātiem dziesmu vārdiem.

"Čikāgas piecīšu" "firmas zīme" ir arī politiski iekrāsotas, ironiskas dziesmas - Latvijā reti kultivēts žanrs, kas šai mūzikai piešķir papildus svaigumu un aktualitāti. Savas muzikālās un noskaņu daudzveidības dēļ šīs dziesmas iederas gan valsts svētkos, gan jautrās ballītēs, pārdomu un izklaides reizēs.

Patlaban "Čikāgas piecīšu" diskogrāfijā ir 12 skaņuplates, 16 kasetes un 10 kompaktdiski, kuru vidū ir gan studijas, gan koncertieraksti, arī labāko skaņdarbu izlases, un to skaistākās dziesmas "Mūsu mīlestība", "Par mani, draudziņ, nebēdā", "Es redzēju bāleliņu", "Līgo dziesma", "Lai visa pasaule to redz" un arī lustīgās "Made In Latvija", "Es savai līgavai", "Jo man garšo alus" un daudzas citas zina no galvas ikviens latvietis, reizēm uzskatot par tautasdziesmām.

Daļa dziesmu izdotas nošu grāmata "Visiem latvju bērniem", par godu "Piecīšu" pusgadsimta jubilejai 2011.gadā uzņemta dokumentālā filma "Par mani, draudziņ, nebēdā", un starp daudzajiem goda diplomiem atrodama arī PBLA Tautas balva (2011) "par veiksmi 50 gadu garumā ar humoru un sirsnību atspoguļot dziesmās latviešu tautas priekus, bēdas un ilgas tā laika notikumu plūsmā," raksta Mazvērsīte.

Jau ziņots, ka Latvijas Mūzikas ierakstu gada balva šogad tiks pasniegta 26. februārī, Latvijas Nacionālajā teātrī.

Foto: 'Čikāgas piecīši' 1961. gadā

Tags

Čikāgas piecīši Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balva Palladium
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form