Festivāls 'Eiropas Ziemassvētki' noslēgsies ar Baha 'Ziemassvētku oratoriju'
Foto: Linda Lauva

Festivālu "Eiropas Ziemassvētki" 28. decembrī Torņkalna baznīcā noslēgs baroka meistara Johana Sebastiana Baha "Ziemassvētku oratorija". Diriģenta Kaspara Putniņa vadībā oratorijas atskaņojumā piedalīsies "Sinfonietta Rīga" un Latvijas Radio koris, solisti – Elīna Šimkus, soprāns Sergejs Jēgers, kontrtenors Nikolass Malrojs, tenors un Kalvis Kalniņš, baritons, portālu "Delfi" informē "Latvijas koncerti" pārstāve Rinta Bružēvica.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Johana Sebastiana Baha "Ziemassvētki oratoriju" veido sešas daļas – sešas kantātes un šoreiz diriģents Kaspars Putniņš, muzicējot kopā ar lieliskiem solistiem, Latvijas Radio kori un orķestri "Sinfonietta Rīga", aicina ieklausīties oratorijas pirmajā, ceturtajā un sestajā daļā.

Johans Sebastians Bahs (1685–1750) ir viens no visu laiku izcilākajiem komponistiem. Baroka meistara mūzikas diženums ir virzījis pasaules prātus un idejas, viņa mūzika skan cauri gadsimtiem un pietuvina klausītājus cilvēka esības izziņai. Baha atstātais muzikālais mantojums ir ļoti plašs un daudzpusīgs, ietverot gan laicīgās, gan garīgās mūzikas opusus, tostarp arī vienu no skaistākajiem Ziemassvētku mūzikas piemēriem – "Ziemassvētku oratoriju".

"Ziemassvētku oratoriju" raksturo izvērsta forma un salīdzinoši liels atskaņotājmākslinieku skaits: četri solisti, koris un baroka laikmeta orķestris. Šis cikls sastāv no sešām apjomīgām daļām – sešām kantātēm. No tām pirmās trīs balstītas uz Lūkas ( 2: 1, 3–20), bet pēdējās – uz Mateja evaņģēliju (2: 1–12).

"Ziemassvētku oratorijas" pirmatskaņojums notika divos Leipcigas nozīmīgākajos dievnamos – Sv. Toma un Sv. Nikolaja baznīcās paša komponista vadībā un, saskaņā ar komponista ieceri, ilga vairākas dienas. Tas saistāms ar to, ka katra no oratorijas sešām daļām stāstīja par kādu konkrētu notikumu. Tās pirmā daļa izskanēja pirmajos Ziemassvētkos (1734. gada 25. decembrī), otrā un trešā – nākošajās dienās, ceturtā ieskandināja jaunā gada atnākšanu, piektā – gada otro dienu un sestā kantāte noslēdza šo ciklu, izskanot tieši Zvaigznes dienā (1735. gada 6. janvārī). Domājams, ka šāda atskaņošanas prakse saglabājās līdz pat 19. gadsimtam, kad tika ieviesta tradīcija "Ziemassvētku oratoriju" uzvest vienā vakarā, un nereti atskaņot nevis visas sešas daļas, bet gan īpaši izvēlētu fragmentu "izlasi".

Biļetes iegādājamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Eiropas Ziemassvētki Elīna Šimkus Sergejs Jēgers
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form