Festivālu 'Windstream' atklās Andris Poga un orķestris 'Rīga'
Foto: Publicitātes foto/Jānis Porietis

Pavasara festivālu "Windstream" jubilejas gadā atklās diriģenta Andra Pogas atkalsatikšanās ar orķestri "Rīga", kuri uzstāsies trešdien, 20. martā, Lielajā ģildē, izpildot oriģinālmūzikas programmu ar solistu – Oskara Petrauska (saksofons) un Guntara Freiberga (sitaminstrumenti) – piedalīšanos, portālu "Delfi" informē orķestra "Rīga" pārstāve Baiba Tilhena.

Pavasara festivāla kā allaž "Windstream" uzmanības centrā ir pūšaminstrumenti un pūtēju orķestris visdažādākajos mūzikas žanros, stilos un izpausmēs. Tā arī koncerta programmā diriģents Andris Poga, kurš savu diriģēšanas karjeru sācis kā orķestra "Rīga" mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents, kā arī ir viens no "Windstream" idejas autoriem, iecerējis atskaņot oriģinālmūziku, kas rakstīta tieši pūšaminstrumentiem. Koncertu atklās amerikāņu komponista Kristofera Staničara (Christopher Stanichar) skaņdarbs pūtēju koncertorķestrim – "Windstream", kas ir pavasari vēstošs un ieskandinošs sveiciens, atklājot orķestra maigo un silto skanējumu, kā arī sasaucoties ar "Windstream" festivāla ideju un konceptu, kas svin pavasari, tā atnākšanu un izceļ pūtēju orķestra spēli.

Kontrastaini atšķirīgi skanēs britu izcelsmes komponista Naidžela Klarka (Nigel Clarke) skaņdarbs "Samurajs", kas sacerēts 1995. gadā un kļuvis par mūsdienu klasiku, raksturojot Klarka kompozīcijas stilu – pārpilni krāšņi, eksplozīvi brīži, kas mijas un kontrastē ar pārpasaulīga skaistuma vēsmām. Lai gan darbs ir viendaļīgs, pats autors to strukturē trīskārši – "Signāli un karogi" – samuraju signalizēšanas metodes kaujas laukā, "Aizbraukšanas ceremonija" - daimyo jeb aristokrātiskā līdera un kaujinieku pirms cīņas process, kā arī budistu mūku lūgšanās, un "Uzbrukums" – atgriešanās pie samuraju kara bungošanas. Šie tēli atklāsies pārsteidzošā, ļoti virtuozā un domas rosinošā mūzikā orķestra izpildījumā.

Līdzās skaņdarbiem, kas veltīti pūtēju koncertorķestra skanējumam, Andris Poga iecerējis izcelt atsevišķu instrumentu tembrus, aicinot solistu pulkā saksofonistu Oskaru Petrauski, kurš atskaņos Džona Mekī (John Mackey) "Koncerts soprāna saksofonam un pūtēju ansamblim". Petrauskis ir Orķestra "Rīga" saksofonu grupas koncertmeistars un šo darbu vēlējies atskaņot jau senāk. Dž. Mekī skaņdarbs tapis 2007. gadā un līdz šim ir viens no vērienīgākajiem soprāna saksofona skaņas potenciāla un iespēju pētījumiem.

Festivālu 'Windstream' atklās Andris Poga un orķestris 'Rīga'
Foto: Lasha Kuprashvili

Uz vēl kādu dialogu starp solistu un orķestri aicināts perkusionists Guntars Freibergs, kurš nominēts 2018. gada Lielajai Mūzikas balvai, nominācijā – par izcilu darbu ansamblī. Solists piedalīsies Dženiferas Higdonas (Jennifer Higdon) "Perkusiju koncerta" atskaņošanā. Skaņdarba autore ir ievērojama personība mūsdienu klasiskajā mūzikā un par "Perkusiju koncertu" saņēmusi "Grammy" balvu. Mūzikas kritiķis Gregorijs Salivans Īzaks slavējis šo koncertu kā fascinējošu un uzsvēris, ka perkusiju instrumenti brīnumaini atklāj savu plašo iespēju un skaņas spektru.

Festivālu 'Windstream' atklās Andris Poga un orķestris 'Rīga'
Foto: Jānis Romanovskis

Biļetes iespējams iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Andris Poga Orķestris Rīga Pavasara festivāls Windstream
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form