Foto: Valsts svētkos 'Lielajā dzintarā' izskan latviešu akadēmiskās un tautas mūzikas pērles
Foto: Edgars Pohevičs

Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" Latvijas 104. gadadienas priekšvakarā izskanējis valsts svētku ieskaņas koncerts, kuru klausītāji novērtēja ar vētrainām stāvovācijām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad klausītājiem klātienē un tiešraidē visā pasaulē pianists Reinis Zariņš, grupa "Latvian Voices" un Liepājas Simfonskais orķestris diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā izcēla muzikāli spēcinošus skaņdarbus un dziesmas, kurus radījuši latvieši gan tālākā pagātnē, gan mūsdienās.

Koncertu atklājot, svētku uguņošanai līdzīgas noskaņas Liepājas Simfoniskā orķestra izpildījumam uzbūra komponistes Ilonas Breģes Koncertuvertīra simfoniskajam orķestrim, kuras muzikālajā audumā savijušās gaišas un priekpilnas tēmas, vēsta koncertzāles pārstāvji. Tā bija otrā reize, kad šis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas mācību orķestrim veltītais darbs atskaņots klausītājiem.

Foto: Valsts svētkos 'Lielajā dzintarā' izskan latviešu akadēmiskās un tautas mūzikas pērles
Foto: Edgars Pohevičs

Pianista Reiņa Zariņa virtuozajā un izjustajā izpildījumā kopā ar orķestri izskanēja aizraujošais un spēcīgu melodiju caurvītais Jāņa Mediņa pirmais un vienīgais Klavierkoncerts, kas uzskatāms par latviešu klasikas standartu, taču Latvijā pēdējo reizi pilnībā nospēlēts pirms 12 gadiem.

Balss plašos apvāršņus un latviešu kultūras saknes atklāja vokālā a capella grupa "Latvian Voices", kuras dalībnieku balsis ieskandināja latviešu tautasdziesmas "Jumalo" un "Jo dziedāju, jo skanēja", kā arī Emīla Dārziņa "Melanholisko valsi" a capella sabalsojumā, kuru veidojusi komponiste, grupas mākslinieciskā vadītāja Laura Jēkabsone.

Patiesu saviļņojumu koncerta noslēgumā klausītājos raisīja jau iepriekš izziņotais jaunais aranžējums "Latvian Voices" izdaudzinātajam tautasdziesmu ciklam "Latvietes mīts", kas caur tautasdziesmu vārdiem vēsta par sievieti no dzimšanas brīža līdz pat pēdējām dzīves dienām. Gadu gaitā šis darbs pārtapis no filigrāna a capella cikla līdz koncertuzvedumam, kurā tautasdziesmām pievienojušies latviešu dzejnieču dzejoļi. Īpaši svētku koncertam šis dziesmu cikls izskanēja jaunradītā Lauras Jēkabsones apdarē balsīm un simfoniskajam orķestrim, piešķirot tam simfonisku un piesātinātu nokrāsu, vēsta koncerta rīkotāji.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.