Ieskaties, kā gāja festivāla 'Laba daba' pirmajā dienā! (teksta tiešraides arhīvs)
Foto: DELFI

No 31. jūlija līdz 2. augusta rītam Līgatnes pagasta Ratniekos notika starptautiskais mūzikas festivāls "Laba daba". Portāls "Delfi" piedāvāja teksta tiešraidi no notikuma vietas, vēstot par visu, kas notiek festivāla teritorijā, piedāvājot plašu fotoreportāžu klāstu, kā arī turot roku uz pulsa par atsauksmēm sociālajos tīklos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Teksta tiešraidi no festivāla veidoja portāla "Delfi" kultūras sadaļas žurnālists Henriks Eliass Zēgners.

Visa festivāla laikā uz septiņām skatuvēm klausītājus un skatītājus priecēja vairāk kā septiņdesmit mākslinieku, grupu, dīdžeju un apvienību.

"Laba Daba" 1. diena
H_E_Zegners: Šovakar vēl gaidāmi grupu "Biezoknis", "S.A.D", "Auļi", "Bezgalībieši", "Rīga Reggae" un jauno censoņu "Chomsky Chess Club" koncerti, taču par tiem plašāk pastāstīsim rītdien. Šodien ar to arī teksta tiešraidi noslēdzam - tiekamies jau rīt no rīta!
H_E_Zegners: Gaidīšana ir galā - uz skatuves kāpj dziesminieks Kārlis Kazāks. Koncerta pirmo dziesmu viņš izpilda duetā ar solo ģitāristu, taču, pēc skaņas pārbaudes spriežot, vēlāk uz skatuves pievienosies arī plašāks pavadošais sastāvs.
H_E_Zegners: Arī Kārļa Kazāka uzstāšanās nedaudz kavējās. Programma uz galvenajām skatuvēm ir nobīdījusies par aptuveni 15 minūtēm.
https://twitter.com/real_richlv/status/627212045650395136
H_E_Zegners: Kamēr uz galvenās skatuves spēlē aurora, uz Eža skatuves koncertam gatavojas Kārlis Kazāks. Viņš pēdējo gadu laikā uzstājas samērā reti, tāpēc baudīt viņa koncertu faniem būs jo īpašs prieks. Kazāks savu muzikālo karjeru sāka deviņdesmitajos gados, spēlējot grupās Dull Doll un Oceanfall, taču 2008. gadā debitēja ar soloierakstu Uz manām plaukstām, kas, manuprāt, joprojām ir viens no spēcīgākajiem tā saucamo dziesminieku (angļu valodas apzīmējums singer/songwriter tomēr ir precīzāks) albumiem latviešu mūzikā. Kopš tā brīža izdoti kopumā trīs viņa soloalbumi – arī koncertā, visticamāk, varēs dzirdēt vairāku periodu dziesmas. Kazāka neparastais balss tembrs un patiesais talants melodiju veidošanā kopā rada tiešām sirsnīgu un skaistu mūziku, taču dziesmu aranžijās un muzikālajās niansēs jūtamas ne tikai emocijas, bet arī prasmīgs rokraksts.
Diena, protams, vēl nav beigusies, bet šis varētu būt šodienas rekords. 
H_E_Zegners: Ovāciju pavadībā uz skatuves iznāk Ritvars Dizkačš un pavadošā grupa. Var just, ka šādā sastāvā grupa pēdējo mēnešu laikā ir koncertējusi bieži - skanējums ir pārliecinošs. Otrā dziesma - ikoniskais Sadauzītais bundzinieks, cilvēki uz nebēdu dzied līdzi.
Telšu pilsētiņā dzirdama arī spāņu, kā arī kaimiņu - igauņu un lietuviešu - valoda. Savukārt ceļu izgaismo kokos sakarināti lukturīši vai krāsainas bumbiņas. Planšetes kamera gan, protams, ir tikai planšetes kamera.
H_E_Zegners: Jāsecina, ka šogad festivāla pirmā diena tomēr ir mazāk apmeklēta nekā pērn. Taču tas ir sīkums - jau pēc neilga brīža uz skatuves kāps vieni no šī vakara gaidītākajiem māksliniekiem. Grupa Aurora tika dibināta astoņdesmito gadu beigās un strauji iemantoja popularitāti, taču pēc pāris aktīviem darbības gadiem apvienība pajuka, vairāki tās dalībnieki – tostarp līderis Ritvars Dizkačs – emigrēja uz citām valstīm, tā arī neatstājot nevienu ierakstītu albumu. Pagājušajā gadā grupa atkalapvienojās, un, lai arī sākotnēji bija iecerēts uzstāties tikai pāris reizes, šobrīd Aurora spēlē vienu koncertu pēc otra, un drīzumā sola arī kārtīgi ierakstītu albumu.
https://twitter.com/bajars/status/627204321634029569
https://twitter.com/Edgars_minka/status/627204464815009792
Daži cilvēki tikai tagad ieradušies telšu pilsētiņā ar pilnām mugursomām un padusē pasistiem guļammaisiem. Saule gan jau ir norietējusi, tāpēc to uzcelšana varētu prasīt zināmas iemaņas un labu redzi tumsā. 
https://www.delfi.lv/kultura/news/music/foto-video-festivals-laba-daba-ratniekos-uznem-apgriezienus.d?id=46284865
H_E_Zegners: Kreatīvs veids, kā nepazaudēt biedru.
H_E_Zegners: Uz Suņa skatuves koncertu sniedz neparastā apvienība Hipstokrātija. Sintīpopa toņi, nihilistiski teksti latviešu valodā - interesanti, bet šķiet, ka skanējumam kaut kas tomēr pietrūkst. Paliek iespaids, ka grupa mēģina atdarināt Martas asinis, kas, starp citu, uzstāsies rīt.
H_E_Zegners: Ar aizkakavēšanos, kas notikusi tehniski iemeslu dēļ, koncertu sāk arī The Sound Poets. Pirmās dziesmas solists Jānis Aišpurs izpilda vienatnē, bet jau pēc brīža pievienojas arī pārējā grupa. Spriežot pēc skatītāju daudzuma, Labas dabas publiku tomēr vairāk interesēja Oranžās brīvdienas.
Pie ieejas drūzmējas cilvēki, tīkojot iekļūt teritorijā. 
Visnotaļ vēsajā vakarā aprasojušas alus glāzes cilvēki iemainījuši pret kūpošām kafijas krūzēm. 
H_E_Zegners: Var tomēr just, ka vasara ieslīdējusi otrajā pusē - vakarā kļūst nedaudz pavēsi un ap desmitiem jau ir samērā tumšs.
H_E_Zegners: Iepriekš samelojos par to, ka teritorijā nav veiktas izmaiņas - tās stūrī ieslēpusies Zaļās pūces miga - regeja dīdžeju skatuve un mierīgāks atpūtas stūrītis.
H_E_Zegners: Lai arī ikdienā šķiet, ka Latvijā subkultūru dzīve iet mazumā, Laba daba pierāda pretējo. Punks not dead, kā saka.
H_E_Zegners: Oranžo brīvdienu izpildījumā izskan arī festivāla džingls - dziesmiņa par turbo traktoru. Pie skatuves - līdz šim lielākais pūlis.
https://www.delfi.lv/kultura/news/music/foto-folkmuzika-rokmuzika-un-brazilu-ritmi-festivala-laba-daba-pirmie-koncerti.d?id=46285469
H_E_Zegners: Apmeklētāju vidū netrūkst arī cilvēku ar bērniem - ne velti šis ir viens no retajiem festivāliem, kura centrā ir kārtīga viesnīca.
"Urļiki man nozaga mašīnu" - dzied Oranžās brīvdienas. Un klausītāji jūt līdz dziesmas lirikām. 
Pa festivāla teritoriju pastaigājas Valsts policijas darbinieki un uzmana, vai tiek ievērotas kārtības un drošības prasības. 
Reklāmas pauze. "Delfi" pufi māk ceļot apkārt un lieliski noder kā mīkstumiņš, uz kā piemesties, klausoties savus iemīļotos māksliniekus. 
Cukurvate par ziedojumiem. Labdarība? Vai arī jauna biznesa stratēģija?
https://twitter.com/pecisk/status/627180659140919296
Tirgošanās placis, nedaudz nostāk no "skanīgās festivāla teritorijas", pagaidām ir diezgan patukšs. Apmeklētāji priekšroku dod mūzikai. 
H_E_Zegners: Viena no Labas dabas tradicionālajām atrakcijām - katapulta - neizpaliek arī šogad.
H_E_Zegners: Cenas festivālā ir demokrātiskas - alus maksā sākot no 2 eiro, kārtīgi paēst var par 3 vai 4 eiro.
H_E_Zegners: Šķūņa skatuvē visiem vietas uz Dzelzs Vilka koncertu nepietiek - jāklausās no ārpuses.
Pie Lāča skatuves ikviens var izkustināt savus, iespējams, nedaudz iestīvējušos gurnus atraktīvos un aizraujošos ritmos. 
H_E_Zegners: Policijas pārstāvji ziņo, ka pagaidām viss noritējis mierīgi.
H_E_Zegners: Telšu pilsētiņā, kā vienmēr, cilvēki izmanto radošus sadzīviskus risinājumus.
Šķūnī uz skatuves kāpusi grupa "Dzels vilks", liegi iesildot savus instrumentus. Grupa pulcējusi prāvu pulku klausītāju, turklāt dzirdētgribētāju skaits krasi pieaug. Publikā dzirdami sajūsminātu dāmu kliedzieni un spiedzieni. 
Zaļāspūces migā skan regejs. Cilvēki lietderīgi pavada laiku pa striķīšiem ripinot bumbiņas, mēģinot trāpīt tās grozā. 
H_E_Zegners: Dzīve telšu pilsētiņā rit mierīgi.
Tikmēr uz Eža skatuves kokles sākuši skandināt "Vilkači". Patriotiskā garā vīru ansamblis izdzied latviešu tautasdziesmas. Skatītāju rindās redzams arī Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks no Nacionālās apvienības. Likumsakarīgi, ka grupa, uzkāpjot uz skatuves, paziņoja, ka nodarbojas ar latviešu jauniešu patriotisko audzināšanu. 
H_E_Zegners: Cilvēki rindā gaida savu kārtu, lai samainītu biļeti pret aprocīti.
Uz Suņa skatuves jeb šķūnī nule kā izskanējis "Sound Religion" koncerts. Publika sasvīdušām mugurām izklīst, meklējot nākamās izklaides. "Sound Religion" savā skanējumā prasmīgi apvieno vairākus mūzikas stilus, veidojot savu īpašo skanējumu.
H_E_Zegners: Promiļu mērīšana šogad ir sastopama visos festivālos, bet pagaidām Labā dabā to nerotā neviens ieraksts. Arī pārlieku iereibušus cilvēkus nevar manīt.
H_E_Zegners: Cilvēki ziņo, ka nelielas mašīnu rindas veidojas Rīgā, Juglā, bet pie festivāla teritorijas rindā nestāv neviena mašīna. Šogad satiksmes organizācija festivālā ir pārdomātāka.
H_E_Zegners: Pasākuma organizatori ziņo, ka ceļā uz festivālu neesot nekādu sastrēgumu - ja kādam vēl ir šaubas par to, vai uz festivālu vērts doties šovakar - brauciet tik šurp!
Ieteikumi tiem, kas vēl tikai pošas uz festivālu https://www.delfi.lv/kultura/news/music/laba-daba-rikotaju-ieteikumi-ertakai-noklusanai-festivala.d?id=46263725
Buržuāziskās filosofijas marasms koncertu sniegs rīt pēcpusdienā! https://twitter.com/Vinetav/status/627160038273089536
H_E_Zegners: Uz galvenās – Lāča – skatuves tikmēr priekšnesumu sniedz Samba de Riga, kas Labā dabā jau ir teju pastāvīgi viesi – vienīgā perkusīvā grupa Latvijā ar saviem afro un brazīliešu ritmiem veiksmīgi iekļaujas festivāla atmosfērā un nodod skatītājiem dzīvespriecīgas aizrautības lādiņu.
H_E_Zegners: Oficiāli atklāta arī šķūņa jeb Suņa skatuve - tur pirmos skatītājus pulcē krieviski dziedošā pankroka grupa Sound Religion.
Cilvēki iemēģina arī Labas dabas baseinu. saka, ka ūdens esot slapjš.
A photo posted by Mihails Cogla (@mihails) on Jul 31, 2015 at 8:56am PDT
https://twitter.com/Martins_Staks/status/627153359401787392
H_E_Zegners: Uz Eža skatuves šobrīd koncertu sniedz The Pink Elephant, par ko esmu rakstījis vairākkārt – šī, manuprāt, ir viena no visspēcīgākajām jaunajām latviešu rokgrupām, kas parādījusies pēdējo desmit gadu laikā. Plašāk par to var lasīt gan recenzijā par viņu debijas albuma prezentācijas koncertu, gan intervijā ar pašu grupu. Šis ir ļoti labs festivāla programmas sākums – spēcīgi, talantīgi latviešu mūziķi, kas nebaidās spēlēt ārpus žanru klišejām, tādējādi ejot paši savu ceļu – tieši tas, ko cilvēki meklē Labā dabā!
https://www.delfi.lv/kultura/news/music/nedoma-par-roza-ziloni-saruna-ar-grupu-the-pink-elephant.d?id=45921869
https://www.delfi.lv/kultura/news/music/rokmuzikas-atdzimsana-atskats-uz-the-pink-elephant-debijas-albuma-prezentaciju.d?id=45901491
H_E_Zegners: Jau no pirmajām stundām festivāla teritorijā top skaidrs, ka arī šogad Laba daba uz citu festivālu fona izceļas ar savu atmosfēru - šeit uzmanības centrā nav traka ballīte, bet gan atpūta.
H_E_Zegners: Festivāla teritorija iekārtota tāpat kā citus gadus - nekādas būtiskas izmaiņas nav redzamas.
H_E_Zegners: Pirmais koncerts un pirmie skatītāji.
H_E_Zegners: Pirmās dienas programma - Skandenieki, Samba de Riga, Oranžās brīvdienas, Aurora, Auļi, Sound Religion, Dzelzs vilks, Hipstokrātija, Biezoknis, S.A.D., Chomsky Chess Club, The Pink Elephant, Vilkači, The Sound Poets, Kārlis Kazāks, Riga Reggae, Bezgalībieši... un vēl virkne citu mākslinieku. Būs ko redzēt!
H_E_Zegners: Festivāla telšu pilsētiņa jau kopš pēcpusdienas ir pilna dzīvības, taču tieši tagad parādās cilvēku plūsma no Rīgas.
H_E_Zegners: Fokloras kopa Skandinieki, kas atklāj festivālu, ir izveidota 1976. gadā – tā faktiski ir viena no pirmajām kopām, kas aizsāka folkloras kustību Latvijā. Septiņdesmitajos gados to dibināja Helmī un Dainis Stalti, bet tagad vadību pārņēmusi viņu meita Julgī Stalte. Nākamajā gadā folkloras kopai "Skandinieki" apritēs četrdesmit gadu jubileja. Pa šo laiku ir mainījies gan repertuārs, gan dziedātāju un dalībnieku paaudzes, nemainīgai paliekot aizrautīgajai interesei par tautas mūzikas un kultūras mantojumu – tā apvienību raksturo paši Labas dabas organizatori.
H_E_Zegners: Diemžēl, festivāla sākumā izskanējusi arī skumja ziņa. "Sakarā ar avioreisa aizkavēšanos, grupas The Fall uzstāšanās festivālā Laba Daba nenotiks. Atvainojamies par radušos situāciju, darījām visu, kas bija mūsu spēkos," stāsta festivāla organizatori. Taču, par spīti šai nepilnībai, festivāla muzikālā programma ir gana bagātība. Jau brīdi norit pirmais koncerts - galveno skatuvi apdzīvo Skandenieki.
H_E_Zegners: Par spīti tam, ka rīts bija lietains, šobrīd Līgatnes pusē laiks ir ļoti jauks - spīd saule un neviens tumšs mākonis nav redzams.
Pirmā festivāla fotogalerija https://www.delfi.lv/kultura/news/music/foto-melomani-ienem-festivala-laba-daba-telsu-pilsetinu-un-ratniekus.d?id=46284865
H_E_Zegners: Labvakar! Sveiciens no Ratniekiem - sākam teksta tiešraidi.

Tags

Festivāli Laba daba Līgatne Mūzika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form