Kamerkoris 'Ave Sol' svinēs 50. gadadienu ar vērienīgiem koncertiem
Foto: Ieva Egle Vītola

Rīgas kamerkoris "Ave Sol" šogad svin 50. pastāvēšanas jubileju. Par godu svētkiem, visa gada garumā tiks rīkoti vairāki vērienīgi koncerti – pirmais no tiem skanēs 21. martā pulksten 19.00 VEF Kultūras pilī, portālu "Delfi" informē kora pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncertā skanēs vācu komponista Karla Orfa šedevrs – kantāte "Carmina Burana". Uz vācu viduslaiku tekstiem balstītais darbs kopš tā radīšanas brīža ir kļuvis par vienu no klasiskās mūzikas bestselleriem. Savulaik kora "Ave Sol" dibinātājs, kordiriģents profesors Imants Kokars, bieži ar šo kantāti izkrāšņoja savas kora programmas. Darba vēriens, efektivitāte un arī demokrātiskums bija panākumu ķīla gan Latvijā, gan ārpus tās, raksta kora pārstāvji.

Koncertā 21. martā uzstāsies arī Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", ar kuru šo darbu kori Andra Veismaņa vadībā jau ir atskaņojuši vairākkārt.

Solisti būs igauņu varoņtenors Mati Turi un LNOB soliste Marlēna Keine. Mati Turi daudzkārt uzstājies Latvijā, sākot ar Johana Sebastiana Baha Jāņa pasijas evaņģēlista lomas, līdz modernu opusu tenora partiju atskaņošanai. Pasaules operteātros Mati Turi specializējas Riharda Vāgnera un Džuzepes Verdi operu atskaņojumos.

Soliste Marlēna Keine sevi pieteikusi ļoti spilgtās debijās operlomās, bet bieži tiek aicināta arī dziedāt koncertos un lielo vokāli simfonisko darbu atskaņojumos.

Koncerts uz VEF Kultūras pils Lielās skatuves pārtaps horeogrāfiskā uzvedumā horeogrāfa Agra Daņiļeviča un deju grupas "Dzirnas" izpildījumā.

Koncerta simfonisko pamatu veidos Liepājas Simfoniskais orķestris un pianisti Agnese Egliņa un Mārtiņš Zilberts.

Jubilejas koncerti turpināsies 21. aprīlī, Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā, Rīgā, kad sadarbībā ar ērģelnieku Aigaru Reini, Rīgas kamerkoris "Ave Sol" klausītājiem sniegs Lieldienu koncertu. Pacilājošā koncerta programmā būs Karlo Monteverdi, Bendžamina Britena, Leonarda Bernstaina, Sergeja Rahmaņinova skaņdarbi.

2. maijā Starptautiskā Imanta Kokara koru konkursa īpašās kultūras programmas laikā Latvijas Universitātes Lielajā aulā Rīgas kamerkoris "Ave Sol" sniegs Imanta Kokara piemiņas koncertu, atskaņojot darbus no interesantākajām profesora muzikālās krātuves lappusēm.

Maijā paredzēti vairāki koncerti Šveicē un Latvijā ar ansambli "Kesselberg Ensemble" un tā vadītāju Ilzi Gruduli. Programmā – Johans Sebastians Bahs un viņa pēdējais skolnieks, Rīgas komponists Johans Gotfrīds Mītels. Plānots, ka koncerti notiks 8. maijā VEF Kultūras pils Kamerzālē, bet 10. maijā Latgales koncertzālē "Gors".

Gada otrajā pusē, 2. novembrī Latvijas Universitātes Lielajā aulā notiks nozīmīgākais Rīgas kamerkora "Ave Sol" jubilejas gada koncerts. Koncerta koncepcijas pamatā ir latviešu komponista Kārļa Lāča, pēc Raiņa poēmas veidotās, simfoniskās balādes "Ave Sol" pirmatskaņojums un Jēkaba Jančevska kantātes "Spārni, lielums un spēks" Latvijas pirmatskaņojums. Šo darbu atskaņojumā piedalīsies arī profesora Andra Veismaņa studentu vadītie Latvijā un pasaulē labi pazīstamie kori: "Kamēr…", "Sōla", Rīgas Doma kora skolas jauktais koris un simfoniskais orķestris.

Koncerta otrā daļa atvēlēta skaistākajiem un saturīgākajiem pasaules kora mūzikas šedevriem. Programmā: O. Mesiāns, A. Šēnbergs, S. Rahmaņinovs. A. Pērts, S. D. Sandstrēms. Koncerta trešā daļa būs veltīta Rīgas kamerkora "Ave Sol" vēsturiskā latviešu komponistu repertuāra izcilākajiem darbiem, kuri mainīja Latvijas un pasaules kora mūzikas dabu. Koncerta izskaņā paredzēta Rīgas kamerkora "Ave Sol" esošo un bijušo kora dziedātāju sadziedāšanās.

Gada izskaņā koris plāno sniegt jau par tradīciju kļuvušos Ziemassvētku koncertus Lielajā ģildē un – kopā ar Andra Veismaņa vadīto Vidzemes kamerorķestri – J. S. Baha Augsto jeb Si minora mesu Rīgas Jaunajā Sv. Ģertrūdes baznīcā. Solisti: Mārtiņš Zvīgulis, Aija Veismane-Garkeviča, Laura Grecka, Rihards Mačanovskis un Terēze Gretere.

Rīgas kamerkori "Ave Sol" 1969. gadā dibināja un par tā māksliniecisko vadītāju kļuva profesors Imants Kokars. Kora galvenais uzdevums bija rosināt strādāt latviešu komponistus laikmetīgās kora mūzikas virzienā, paplašinot Latvijas koru repertuāru. Ir tapuši daudz muzikāli augstvērtīgu darbu, no kuriem liela daļa īpaši veltīti kamerkorim "Ave Sol". Kora mākslinieki Imanta Kokara vadībā popularizējuši latviešu kora mākslu gan Latvijā, gan arī neskaitāmos koncertceļojumos un festivālos visā pasaulē.

No 2000. gada līdz 2013. gada rudenim Rīgas kamerkora "Ave Sol" mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents bija Uldis Kokars, bet kopš 2013. gada oktobra kora galvenais diriģents ir Andris Veismanis, kormeistars Jurģis Cābulis.

Tags

Agris Daņiļevičs Ave Sol (koris) Koris Latvija VEF Kultūras pils
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form