Koncertēšanu atsāk pianists Vestards Šimkus
Foto: Publicitātes attēls

Ar koncertu Melngalvju namā, "Rīgas festivāla" programmā 4. jūnijā pēc pandēmijas radītā pārtraukuma publisku koncertēšanu atsāk talantīgais latviešu pianists Vestards Šimkus. "Rīgas festivāla" koncerta programmā pianists spēlēs franču komponista Kloda Debisī 24 prelūdijas klavierēm.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lielās Mūzikas balvas laureāta Vestarda Šimkus jaunākās koncertprogrammas centrā ir viena vienīga izcila skaņraža daiļrade: "Tas ir franču impresionists Klods Debisī, kura mūzika un klavierspēles ieskaņojumi man pēdējo gadu laikā ir kļuvuši īpaši tuvi un nozīmīgi," atklāj Vestards Šimkus.

Viņš papildina: "Skanēs viņa apjomīgākais skaņdarbu cikls – 24 prelūdijas klavierēm, kas komponēts laika posmā no 1909. līdz 1913. gadam. Būdams viens no ievērojamākajiem impresionisma mūzikas stūrakmeņiem, tas ietver sevī apburošas un bieži vien noslēpumainas skaņu gleznas ar tēlainiem nosaukumiem, ļaujot man jūs aicināt gan ieklausīties kā vējā pland buras, gan sastapt meiteni ar linu krāsas matiem, ienirt dzelmē pie nogrimušas katedrāles un skatīt necaurredzamu miglu, arī dejot ar fejām, kopīgi pasēdēt uz terases mēnessgaismā un doties ceļojumos telpā – uz Itāliju un Spāniju, kā arī laikā – uz Seno Grieķiju un Seno Ēģipti, brīnišķīgā piedzīvojuma noslēgumā baudot spožu muzikālu uguņošanu. Impresionisms cenšas notvert mirkli. Šis ir laiks, kad mēs visi atkal drīkstam satikties un kopīgi piedzīvot skaistus mirkļus, lai arī patlaban pasaulē notiekošais mums uzstājīgi atgādina, ka šādi brīži ir trausli un noteikti nav mūžīgi. Novērtēsim tos."

Pianists Vestards Šimkus ir dēvēts par "fenomenālu" (diriģents Pāvo Jervi), "iedvesmojošu" (BBC), "visaugstākās raudzes pianistu" (American Record Guide), kā arī par "vienu no jaunās paaudzes izcilākajiem pianistiem" (Piano News).

Būdams 1. vietas ieguvējs vairākos starptautiskos konkursos, tostarp Marijas Kanalsas Starptautiskajā pianistu konkursā Barselonā (2009), viņš sāka gūt starptautisku atzinību, sadarbojoties ar BBC Filharmonijas orķestri, Birmingemas Simfonisko orķestri, Francijas Nacionālo orķestri un uzstājoties Lucernas, Šlēzvigas-Holšteinas, Reingavas, Bergenas un Lokenhauzas festivālos.

Kā atskaņotājmākslinieku Vestardu Šimku īpaši interesē pēdējā gadsimta laikā tapusī mūzika. Turklāt viņš dažkārt mēdz spēlēt arīdzan pilnībā improvizētas mūzikas koncertus. Šimkus ir arī komponists un atsevišķus viņa darbus ir izdevis prestižais Vācijas apgāds "SCHOTT". Viņš ir divu klavierkoncertu, solo klaviermūzikas un kamermūzikas, kā arī kino un teātra mūzikas autors. 2016. gadā Šimkus komponētā oriģinālmūzika Lailas Pakalniņas režisētajai spēlfilmai "Ausma" tika apbalvota ar Latvijas Valsts augstāko apbalvojumu kinomākslā - "Lielo Kristapu". Šo balvu Vestards ieguva arī 2018. gadā par oriģinālmūziku lietuviešu režisores Giedres Beinorjūtes spēlfilmai "Elpa marmorā".

Vestards Šimkus ir Triju Zvaigzņu ordeņa virsnieks, saņēmis arī Polijas un Igaunijas valstu augstākos apbalvojumus, kā arī Reingavas Mūzikas Festivāla balvu Lotto-Förderpreis (Vācija, 2014), Junior Chamber International - Ten Outstanding Young Persons balvu (Latvija, 2016) un ticis nominēts Starptautiskajai Klasiskās mūzikas balvai (2013).

Klausītājiem būs iespēja baudīt dažādus koncertus "Rīgas Festivāla" ietvaros:

11. jūnijā Melngalvju namā uzstāsies viens no spilgtākajiem Latvijas kameransambļiem "Trio Palladio". Programmā Ludviga van Bēthovena "Klavieru trio dominorā", Santas Ratnieces "Entasis", Valentīna Silvestrova avangarda darbs "Drama".

16. jūnijā "Rīgas Festivāla" ietvaros izskanēs arī pavisam unikāls muzikāls projekts, kurā satiksies viens no hiphopa pamatlicējiem Latvijā – reperis OZOLS, Latvijas Radio bigbends un dziedātāja Kristīne Prauliņa. Hanzas Peronā būs dzirdamas dziesmas no dažādiem repera albumiem, kas izdoti kopš 2000.gada.

17.jūnijā Dzintaru koncertzālē izskanēs diriģenta un pedagoga Jāņa Erenštreita 80 gadu jubilejas koncerts, kurā piedalīsies viņa audzēkņi un tuvākie skatuves kolēģi: Maestro Raimonds Pauls, Rīgas Doma kora skolas kori, diriģents Mārtiņš Klišāns, dziedātāji – Daumants Kalniņš, Gunārs Kalniņš, Jānis Šipkēvics, Grēta Grantiņa, grupa "Instrumenti", vokālās grupas "Framest" un "Latvian Voices", Latvijas Radio bigbends.

18.jūnijā Latvijas Universitātē "Rīgas festivālu" noslēgs krāšņa un neparasta Skotijai veltīta koncertprogramma "Mendelszona simfonijas un skotu dūdas", ko izpildīs Sinfonietta Rīga ar Olari Eltsu pie diriģenta pults, solists – Roberts Džordans, viens no redzamākajiem skotu koncertdūdniekiem.

Biļetes ir iespējams iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Rīgas festivāls Vestards Šimkus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form