Latvijas Radio koris dosies koncertturnejā uz ASV un Kanādu
Foto: Jānis Deinats

No 11. līdz 20. novembrim Latvijas Radio koris kopā ar galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju Sigvardu Kļavu dosies koncertturnejā uz Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) un Kanādu, lai vairākās koncertprogrammās prezentētu izcilus Eiropas kormūzikas piemērus, tostarp būtisku akcentu liekot uz mūsdienu latviešu komponistu īpaši rakstītiem meistardarbiem, portālu "Delfi" informē kora pārstāve Indra Vīlipsone.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopumā turnejas laikā paredzēti četri koncerti. Linkolna centra rīkotajā koncertā Ņujorkā notiks Jura Karlsona Latvijas radio korim veltītā opusa "Oremus" pasaules pirmatskaņojums. Koncertturneja ir Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas notikums.

"Radio kora koncertprogrammas vienmēr ir dziļi pārdomāti un īpaši izauklēti muzikāli vēstījumi, un tāda ir arī turnejai sagatavotā programma, kurā senais saplūst ar laikmetīgo un latviskais – ar pasaulīgo. Līdz ar itāļu renesanses meistaru Džovanni Gabrieli un Karlo Džezualdi vokālās polifonijas šedevriem skan angļu mūzikas celmlauža Henrija Pērsela kormūzikas pērles un vēlīnā romantisma pārstāvja Gustava Mālera dziļi aizkustinošās dziesmas ar vācu dzejnieka Frīdriha Rikerta vārsmām. 20. gadsimta mūziku pārstāv franču mistiķa un putnu dziesmu profesionāla pazinēja Olivjē Mesiāna pārlaicīgā skaņu māksla un revolucionārā krievu komponista Igora Stravinska reliģiskie opusi. Vēl viens akcents saistāms ar mūziku, kas spēj apstādināt laika ritumu un radīt klusinātu ilgu sajūtu, un šajā ziņā īsteni meistari ir pasaulslavenais igauņu komponists Arvo Perts un ukraiņu skaņradis Valentīns Silvestrovs, ar kuriem Radio kori saista gadu desmitiem ilga radoši auglīga sadarbība," raksta kora pārstāve.

Īpašas un ciešas saites kori saista arī ar Latvijas komponistiem, ko apliecina arīdzan kora regulāri pasūtītie jaundarbi. Viens no tiem – Jura Karlsona "Oremus" – pirmatskaņojumu piedzīvos koncertturnejas atklāšanas koncertā Ņujorkā. Kompozīcija tapusi, Karlsonam studējot Svētos Rakstus un atsaucoties uz Vatikāna otrā koncila dogmatisko konstitūciju "Dei Verbum". "Man ir sajūta, ka autors piedzīvo kādu radošās dzīves būtisku posmu. Varu sajust, ka autors komponējot ir domājis par Latvijas Radio kori kā par savu radošo draugu, kur iedomātas speciāli šim korim raksturīgākās krāsas un iespējas," atklāj diriģents Sigvards Kļava.

Pēc Sigvarda Kļavas ierosinājuma pirms desmit gadiem tapusi arī kompozīcija "Chu Dal" – Santas Ratnieces maģiskais klusa ūdens gleznojums skaņās. Koncertos skanēs arī viņas vienaudža Ērika Ešenvalda opuss "Piliens okeānā", kurā apvienotas Mātes Terēzes un Sv. Asīzes Franciska lūgsnas, kā arī pasaulē pazīstamākā latviešu komponista Pētera Vaska kompozīcija "Mūsu māšu vārdi".

2018. gadā Latvijas valsts svin simtgadi un ar notikumiem pašu mājās un citur pasaulē prezentē tās kultūru, dzīvesstilu un inovācijas. Latvijas radio kora koncertturneja norit ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.

Latvijas vēstniecība ASV 16. novembrī ASV Kongresa bibliotēkā Vašingtonā rīko pieņemšanu par godu Valsts simtgades svinībām, uz kuru lūgusi ASV amatpersonas, sadarbības partnerus un citus Latvijas draugus. Viesi aicināti arī uz Latvijas Radio kora koncertu, kas notiks tūlīt pēc pieņemšanas. Pieņemšanas sākumā LRK dziedās Latvijas un ASV himnas. Pieņemšana ir viena no Latvijas valsts simtgades Ārlietu ministrijas Publiskās diplomātijas programmas norisēm ASV.

Savukārt pēc Latvijas vēstnieka Kanādā Kārļa Eihenbauma rosinājuma un sadarbībā ar Latviešu Nacionālo apvienību Kanādā, Latvijas Radio koris 18. novembrī būs Latvijas valstiskuma simtgades svinību īpašie viesi, kas ar sveicienu iepriecinās svinīgā simtgades akta viesus Kanādas Latviešu centrā Toronto. LRK piedalīsies arī Latvijas vēstniecības rosinātajā un LNAK organizētajā unikālajā notikumā – Latvijas karoga pacelšanā un tautas sanākšanā pie Toronto pilsētas rātsnama Nātana Filipsa laukumā pulksten 9.30, kur tiks atskaņotas Latvijas un Kanādas himnas, ka arī īpašajā dievkalpojumā Sv.Jāņa baznīcā (200 Balmoral Avenue).

Latvijas Radio kora koncerti ASV:

13. novembris, "White Light Festival", Ņujorka | Sv. Jaunavas Marijas baznīca;
15. novembris, Darhema, Djūka universitātes kapela
16. novembris, Vašingtona. Kongresa bibliotēka
17. novembris, festivāls "Sound Streams", Toronto, Kanādas apvienotā baznīca.

Tags

Juris Karlsons Latvijai 100 Latvijas Radio koris Latvijas simtgade Sigvards Kļava
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form