Latvijas Radio koris kopā ar Vestardu Šimku sagatavojis trīs pasaules pirmatskaņojumos
Foto: F64

Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā, pirmo reizi sadarbojoties ar pianistu Vestardu Šimku, sagatavojis īpašu koncertu "Atspulgi". Koncertā varēs novērtēt trīs pasaules pirmatskaņojumus – Pētera Vaska "The Fruit of Silence", Jura Karlsona "Lag'rime dell' anima" un Vestarda Šimkus "2. Klavierkoncertu". Skanēs arī Deivida Langa, Hansa Otes, Pētera Butāna, un Bernata Vivankosa mūzika. Koncerts tiks spēlēts 16. oktobrī Latgales vēstniecībā "Gors" un 17. oktobrī Rīgas Domā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Impulss "Atspulgiem" radās no pašas mūzikas skaņu raksta – kad ūdenī iemet akmentiņu, veidojas mazi vilnīši, atspulgi... Līdzīgi kā krītošas zvaigznes debesīs – tas būs rāms un apgarots domu un sajūtu plūdums. Telpas un skaņas saspēle, kas veido skanisku kolāžu," stāsta koncerta programmas autors Sigvards Kļava.

Komponists Juris Karlsons par savu jaundarbu "Dvēseles asaras" savukārt stāsta, ka nav varējis atrast iecerei piemērotu dzeju, tāpēc tekstu uzrakstījis pats. "Lai doma būtu skanīgāka, to tulkoju itāliski. Tas ir veltījums izciliem Latvijas mūziķiem – Sigvardam Kļavam, Radio korim un Vestardam Šimkum."

Pēteris Vasks par otro versiju savam sākotnēji rakstītajam a cappella darbam saka: "Tā ir pavisam klusa meditācija par ceļu. Uz šī ceļa stabiņiem ir piecas norādes – lūgšana, ticība, mīlestība, kalpošana, miers. Ar šo darbu vēlos atgādināt par šāda ceļa esamību."

"Ideja par koncertžanra skaņdarbu neparastam ansamblim – klavierēm un korim bez orķestra – manī mājoja jau ilgāku laiku, un Otrais klavierkoncerts "Man labvēlīgā tumsā" ir tās īstenojums. Darbs ir viendaļīgs, taču tajā ir sakoncentrēti koncertžanram raksturīgie elementi – aktīva saspēle starp solistu un kori (kurš savā ziņā spēlē orķestra lomu), nedaudz pārveidota sonātes forma kā muzikālā stāstījuma pamatelements un virzītājspēks, kā arī izvērsta solista kadence, kura šajā gadījumā atrodas skaņdarba sākumā un vienlaicīgi arī kalpo kā minētās sonātes formas ekspozīcija, skaidro Vestards Šimkus.

Biļetes pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs un tīmekļa vietnē

Tags

Gors (Latgales vēstniecība) Juris Karlsons Latvijas Radio koris Pēteris Vasks Sigvards Kļava Vestards Šimkus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form