Piektdien, 15. martā, pulksten 19.00, Sv. Jāņa baznīcā notiks Latvijas Radio kora un diriģenta Sigvarda Kļavas jaunās koncertprogrammas ''Dievišķais klusums'' koncerts, kurā izskanēs divi pirmatskaņojumi – Ērika Ešenvalda ''Es rakstu'' un Alfrēda Momotenko ''Klusēšanas noslēpums '', portālu "Delfi" informē kora pārstāve Indra Vilipsone.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Abus komponistus iedvesmojusi Svētā Atona Siluāna dzeja. Koncetā izskanēs divi opusi, kas komponēti ar Borisa Pasternaka dzejoli ''Lieldienas'' (На Страстной), partitūru autori ir Arturs Maskats un Alfrēds Momotenko. Ciešanu laikam veltītajā koncertprogrammā iekļauti arī šī gada jubilāru Džeimsa Makmilana un Tigrana Mansurjana opusi, kā arī latviešu komponista Jura Karlsona ''Ora pro nobis''.

Diriģenta Sigvarda Kļavas un Latvijas Radio kora koncertprogramma "Dievišķais klusums" sakrīt ar kristīgās pasaules ciešanu laiku un runā par visai cilvēcei būtiskām un mūžīgām tēmām. Līdz ar divu šīgada jubilāru – armēņu komponista Tigrana Mansurjana (1939) un savas paaudzes redzamākā skotu skaņraža Džeimsa Makmilana (1959) dziļi aizkustinošajiem darbiem Rīgas Sv. Jāņa baznīcā skanēs arī divas Borisa Pasternaka dzejas iedvesmotas un emocionāli piepildītas partitūras ar nosaukumu "На Страстной" jeb "Lieldienās".

Arturs Maskats atklāj: "Augšāmcelšanās brīnums, dabas spēks un varenība, cilvēku balsis Tajā pavasara naktī un visos pavasaros pēc tam – to visu ir ģeniāli izteicis Boriss Pasternaks Kristum un Lieldienām veltītajos dzejoļos romānā "Doktors Živago". Darbs veltīts Aleksandram Antoņenko – izcilam māksliniekam un ļoti dziļam cilvēkam''. Pirmatskaņojumu iespaidīgais opuss piedzīvoja pirms septiņiem gadiem, šoreiz tā paša dievnama velvēs atbalsosies LNO solista Mihaila Čuļpajeva izteiksmīgais tembrs.

Sigvardam Kļavam bijusi būtiska loma arī Alfrēda Momotenko epopejas korim "На Страстной" tapšanā. Šī Sočos dzimušā un Maskavā un Nīderlandē skolotā komponista apjomīgais opuss pirmoreiz izskanēja 2017. gada nogalē pasaulslavenajā Amsterdamas "Concertgebouw", pie Nīderlandes Radio kora diriģenta pults esot tieši latviešu diriģentam.

Koncertprogrammā iekļauti Tigrana Mansurjana skaņdarbi ar viņa tautieša Avetika Isaakjana dzeju, kas pilni dziļu pārdomu, sāpju un arī brīnumskaista mierinājuma. Līdzīga tematika caurvij arīdzan pirms 10 gadiem tapušo Džeimsa Makmilana apgaroto kompozīciju "Miserere" ar ikonisko latīņu tekstu. Gan armēņu, gan skotu meistara skaņu mākslā savijas spilgta un aizkustinoša emocionalitāte , arī dziļi ticīga cilvēka pasaules redzējums. Īpaši šim koncertam Ēriks Ešenvalds komponējis opusu "Es rakstu" , komponists iedvesmojies no Svētā Atona Siluāna rakstītā vārda. Savukārt Jura Karlsona kompozīcija "Ora pro nobis" komponista skaņdarbu katalogā datēta ar 2013. gada 19. februāri un darbs pirmatskaņots Svētā Jāņa baznīcā.

15. marta Koncertā kopā ar Latvijas Radio kori muzicēs tenors Mihails Čuļpājevs un sitaminstrumentālists Ivo Krūskops.

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Ēriks Ešenvalds Latvijas Radio koris Sigvards Kļava
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form