Latvijas Radio koris un 'Sinfonietta Rīga' atskaņos armēņu genocīdam veltītu Rekviēmu
Foto: Jānis Deinats

Latvijas Radio koris un valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā ceturtdien, 1. martā, pulksten 19.00, Rīgas Sv. Jāņa baznīcā atskaņos armēņu komponista Tigrana Mansurjana Rekviēmu, portālu "Delfi" informē Latvijas Radio kora pārstāve Dagne Indāne.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Divkārtējais "Grammy" balvas nominants un Starptautiskās klasiskās mūzikas balvas (ICMA) 2018. gada laureāts Tigrans Mansurjans savu monumentālo darbu veltījis armēņu genocīda upuru piemiņai. Programmā iekļauti arī Mansurjana iedvesmotāja – armēņu priestera, mūsdienu armēņu klasiskās mūzikas aizsācēja un komponista Komitasa skaņdarbi. Rekviēma atskaņojumu Rīgā ar savu klātbūtni pagodinās arī pats komponists.

Mūslaiku pazīstamākais armēņu komponists Tigrans Mansurjans (1939) uzsver, ka garīgā tradīcija ir dzīvotspējīga un pārlaicīgie mierinājuma vārdi atmodināmi jaunā vēstījumā. To apliecina arī 2011. gadā radītā sēru mesa, kurā "dramatiskās dimensijas sakausētas ar dzidru klusumu un savdabīgi sintezēti armēņu un Rietumeiropas kultūras slāņi".

Latvijas Radio koris un 'Sinfonietta Rīga' atskaņos armēņu genocīdam veltītu Rekviēmu
Foto: Eduard Tadevosyan

Rekviēms veltīts armēņu genocīda (1915-1917) upuru piemiņai, un tā rašanās impulsi meklējami Tigrana Mansurjana dziļi personiskās atmiņu dzīlēs. Zaudējot tuviniekus 20. gadsimta armēņu genocīda laikā, skaudrajās armēņu tautas vēstures lappusēs ierakstīta arī komponista dzimtas vēsture.

Klasiskā latīņu liturģiskā teksta iedzīvināšana laikmetīgā skanējumā Mansurjanam prasījusi milzīgus radošos resursus. 10 gadu laikā komponists Rekviēmu uzsācis vairākkārt, tomēr ikreiz to nolicis atkal malā. Vien līdz ar Berlīnes kamerkora (RIAS Kammerchoir) un Minhenes kamerorķestra pasūtījumu Mansurjana rokās nonāca Rekviēma īstenā muzikālās partitūras atslēga, kas meklējama kora un orķestra arhitektoniskās uzbūves harmonijā. Opusa pamatnoskaņa ir meditatīva, tā sakņojas armēņu tradicionālās mūzikas valodā, kurā ievīti 200 gadus seni motīvi, kā arī jēdzieni, kas skaņu rakstā spēj spilgti un pārliecinoši atklāt armēņu nacionālo kolorītu.

Pasaules pirmatskaņojumu Mansurjana Rekviēms piedzīvoja 2011. gadā Berlīnes filharmonijā Berlīnes kamerkora un Minhenes kamerorķestra izpildījumā un diriģenta Aleksandra Lībreiha (Alexander Liebreich) vadībā.

2017. gada rudenī Rekviēms tika nominēts prestižajai "Grammy" balvai kategorijās "Labākā laikmetīgās mūzikas kompozīcija" un "Labākais kora sniegums". 2018. gadā Rekviēms saņēma ICMA (International Classical Music Awards) balvu "Modernās mūzikas" kategorijā, kura tika pasniegta Luksemburgā šī gada janvārī.

Biļetes iegādājamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā, kā stundu pirms koncerta norises vietā.

Tags

Grammy Latvijas Radio koris Sinfonietta Rīga
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form