Lielajā piektdienā koris 'Kamēr...' aicina uz Džona Ratera rekviēmu
Foto: Publicitātes foto

14. aprīlī, Lielajā piektdienā, daudzkārt godalgotais koris "Kamēr…" un diriģents Jānis Liepiņš aicina uz sakrālās kormūzikas koncertu, kura centrālais notikums būs britu komponista Džona Ratera pasaulslavenā skaņdarba "Rekviēms korim, instrumentu ansamblim un soprānam" pirmatskaņojums atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē, portālu "Delfi" informē koncertzāles pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncerta pirmajā daļā klausītājus Lielās piektdienas noskaņās ievadīs Arvo Perta, Georga Pelēča, Kšištofa Penderecka, Pētera Plakida un itāliešu komponista Lorenco Donati sakrālās kormūzikas pērles.

Arvo Perta skaņdarbu unikālo skanējumu raksturo komponista oriģinālā tintinnabuli paradiguma, kas balstās uz zvaniņu sasaukšanos dažādās kombinācijās. Tintinnabuli tehnika ir arī kā komponista oriģināla pieeja tonalitātei, izskaidrojot to, kāpēc Perta mūzika skan gan laikmetīgi, gan senlaicīgi reizē. Savukārt latviešu vecmeistars Georgs Pelēcis savā mūzikā izmanto minimālisma stilu, pārdomas par pozitīvo un ilgas pēc ideāla. Poļu dzīvais klasiķis Kšištofs Pendereckis, kurš radošā ceļa sākumā bija novators modernists, mūža nogalē daudz komponējis sakrālu kormūziku, tai skaitā "Ķerubu dziesmu". Ķerubi ir reti, mirdzoši eņģeļi, kuru galvenais uzdevums ir lūgšanas un svētības, turklāt viņi ir apveltīti ar pārlaicīgu gudrību. Stilizācijas meistara Pētera Plakida "In Memoriam" ar Broņislavas Martuževas tekstu ir latviešu kormūzikas pērle, ko 1996. gadā pirmatskaņoja tieši koris "Kamēr…". Savukārt Lorenco Donati ir itāļu komponists un kordiriģents, kurš bieži sastopams starptautisko koru konkursu žūrijās, tāpēc likumsakarīgi, ka savā daiļradē pievērsies tieši vokālajai mūzikai.

Koncerta otrajā daļā pirmo reizi atjaunotās Dzintaru koncertzāles akustikā klausītājiem būs iespēja baudīt atzītā britu komponista Džona Ratera pasaulslaveno skaņdarbu "Rekviēms korim, instrumentu ansamblim un soprānam". Kopā ar kori "Kamēr…", diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā, skaņdarba atskaņojumā piedalīsies dziedātāja Annija Putniņa (soprāns), Ieva Šablovska (arfa), Ruta Birzule (ērģeles), Inga Sunepa (čells), Guna Paula (flauta), Jana Zeļenska (oboja) un Edgars Vaivods (sitaminstrumenti).

Šo pārpasaulīgo skaņdarbu, ko komponists veltījis tēva piemiņai, viņš pats raksturojis kā drīzāk intīmu, nevis grandiozu, vairāk kontemplatīvu un lirisku nekā dramatisku. Tajā izmantoti tradicionālie latīņu rekviēma teksti, papildinot tos ar 23. un 130. psalmu tekstiem angļu valodā.

Džons Raters ir pasaulē plaši atskaņots komponists, kas komponē gan kora un orķestra, gan instrumentālo mūziku.

Vēsturiskā Dzintaru Mazā koncertzāle ar 500 skatītāju vietām pēc vairāku gadu rekonstrukcijas un restaurācijas darbiem tika atklāta 2015. gada maijā, sniedzot iespēju koncertdarbībai Dzintaros norisināties visa gada garumā.

Biļetes uz koncertu nopērkamas visās "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Jānis Liepiņš Kamēr (koris) Lieldienas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form