Māra Briežkalna kvintets uzstāsies Barišņikova mākslas centrā Ņujorkā
Foto: Publicitātes foto

Barišņikova Mākslas centrā Ņujorkā, ASV, 2. maijā uzstāsies Māra Briežkalna kvintets ar audiovizuālo projektu "Rothko in Jazz", portālu "Delfi" informē mūziķu pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Programma savu pirmatskaņojumu piedzīvoja Vašingtonā (ASV) Kenedija centrā (John F. Kennedy Center for the Performing Arts). “The Washington Post” par projektu raksta: “Daudzpusīgs muzikāls cieņas apliecinājums Marka Rotko mākslas darbiem.”

Projekts īstenots vairākos posmos – tā muzikālās tēmas radījuši 10 ievērojami latviešu komponisti – Lolita Ritmanis, Ēriks Ešenvalds, Arturs Maskats, Rihards Dubra, Pēteris Vasks, Jēkabs Jančevskis, Vilnis Šmīdbergs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis un Raimonds Pauls; vēlāk šīs tēmas aranžējuši Māra Briežkalna kvinteta mākslinieki. Projekta tapšanu atbalstījuši Marka Rotko pēcteči – Keita Rotko-Prizela un Kristofers Rotko.

Darba pamatā ir mūzikas un mākslas darbu sinerģija. “Rothko in Jazz” programma tiecas atspoguļot abstraktā ekspresionista Marka Rotko darbu noskaņu, ko pats meistars dēvējis par “dvēseļu stāvokļu portretējumiem”.

Pavisam radītas desmit džeza kompozīcijas, katra saskaņota ar konkrētu Marka Rotko mākslas darbu. Lai paspilgtinātu šo sintēzi, programmas atskaņošanas laikā koncertā projicē attiecīgos Marka Rotko darbus uz lielformāta ekrāna. Projekta kopējā noskaņa ir ambience, ko savulaik minimālisma un pat askētisma stilistikā centies radīt arī pats mākslinieks. Marks Rotko ir ne tikai viens no 20. gadsimta mākslas ģēnijiem – viņa saknes iestiepjas Latvijā.

Projektu realizē labākie Latvijas džeza izpildītāji – Māra Briežkalna kvintets: Māris Briežkalns (bungas), Viktors Ritovs (taustiņinstrumenti), Kristaps Lubovs (saksofons), Andris Grunte (kontrabass) un Raimonds Macats (elektriskais čells, mutes harmonikas).

Kvintets uzstājies vadošos pasaules džeza mūzikas festivālos – “Ottawa Jazz”, “Pori Jazz”, “European Jazz Festival”, kā arī uz prestižākajām džeza mūzikas skatuvēm – “Blue Note Jazz Club” (Ņujorka) un “Ronnie Scotts Jazz Club” (Londona). Māra Briežkalna kvintets izdevis vairākus albumus, no kuriem zināmākie ir divi “Latvian Evergreens” CD, kuros atrodama Latvijas klasiskās un populārās mūzikas izlase džeza aranžējumos.

“Māris Briežkalns un viņa kvintets lieliski pierāda to, ka latviešu džezs ir vairāk nekā dzīvs, tas ir kreatīvas, cilvēka garu raksturojošas enerģijas pārpilns. Latvija piesaka savu vietu pasaules kultūras telpā, un latviešu mūziķi noteikti ir ierindojami labāko pasaules izpildītāju vidū. Pacilājošs triumfs!” rakstījis Džefs Levensons no “Half Note Records”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Koncerts norisinās Latvijas valsts simtgades programmā. Nākamā Māra Briežkalna kvinteta uzstāšanās ir paredzēta š.g. novembrī Londonā, “Kings Place”, Londonas džeza festivāla programmā.

Tags

Latvijas simtgade Lolita Ritmanis Māris Briežkalns Marks Rotko Ņujorka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form