Marina Rebeka Latvijā dziedās traģisko karalienes Marijas Stjuartes lomu
Foto: F64

2017. gada janvārī pirmoreiz vairākās Latvijas pilsētās izskanēs 130 gadus par zudušu uzskatītās itāļu komponista Gaetāno Doniceti operas "Marija Stjuarte" oriģinālversijas koncertuzvedums. Titullomā – starptautiski novērtētais latviešu soprāns Marinu Rebeku, portālu "Delfi" informē uzveduma veidotāji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atzītā bel canto stila meistara Gaetāno Doniceti opera "Marija Stjuarte", kuras pamatā pa daļai vēsturiski fakti, pa daļai fikcija, atklāj Skotijas karalienes Marijas Stjuartes un viņas māsīcas, Anglijas karalienes Elizabetes cīņu par Anglijas troni. Šajā stāstā netrūkst nedz mīlestības un greizsirdības, nedz intrigu un traģiskas kulminācijas.

"Marijas Stjuartes" skatuves ceļš bijis tikpat traģisks, cik tās librets – pēc ģenerālmēģinājuma 1834. gadā Neapolē tā aizliegta, jo vietējais valdnieks bijis sašutis par Doniceti drosmi atainot karaliskas personas visā to cilvēcisko emociju paletē, turklāt viņa dzīvesbiedre bijusi tieša Marijas Stjuartes pēctece.

Operas cenzēta versija pirmizrādīta nākamajā gadā Milānas "La Scala", bet, komponistam esot nemierā ar cenzūras žņaugiem un aristokrātu tuvredzību, pamazām nogrimusi aizmirstībā. Pēc vairāk nekā 130 gadiem "Marijas Stjuartes" sākotnējā versija atrasta kādā Stokholmas arhīvā Zviedrijā, un kopš tā laika opera piedzīvo strauju popularitātes augšupeju Eiropā un citviet pasaulē. Latvijas pirmatskaņojumā būs iespēja baudīt komponista iecerēto "Marijas Stjuartes" oriģinālversiju.

Koncertuzvedumā titullomu, Skotijas karalieni Mariju Stjuarti atveidos starptautiski pazīstamā latviešu operdziedātāja, virtuozā un valdzinošā Marina Rebeka (soprāns).

Marina atzīst, ka Marijas Stjuartes loma ir liels izaicinājums, tā ir vokāli ļoti sarežģīta, tomēr māksliniece sen ilgojusies to nodziedāt un no grūtībām nebaidoties, turklāt viņas balss ir īpaši piemērotā formā Doniceti mūzikas atskaņojumam. Marina Rebeka 2017. gada martā Marijas Stjuartes lomu atveidos arī jaunā iestudējumā prestižajā Romas operteātrī.

Marina Rebeka Latvijā dziedās traģisko karalienes Marijas Stjuartes lomu
Foto: F64

Kopā ar Marinu Rebeku uzstāsies īpaši izmeklēts skatuves partneru ansamblis: Anglijas karalienes Elizabetes lomu dziedās Krievijā dzimusī un Vācijā dzīvojošā uzlecošā zvaigzne Katja Levina (soprāns), Lesteras grāfa Roberta lomā – vairākkārtējs "Grammy" balvas ieguvējs, turku tenors Bīlents Bezdīzs, kuru Latvijas publika jau dzirdējusi Edgardo lomā Doniceti operā "Lucia di Lammermoor" Rīgas opernamā. Šrūsberijas grāfu Džordžu Talbotu gaidāmajos koncertos dziedās pieprasītais 18. un 19. gadsimta opermūzikas interprets, itāļu basbaritons Džanluka Margeri, kurš Latvijā viesosies pirmoreiz.

Arī koncertiestudējuma muzikālais vadītājs, amerikāņu diriģents Džons Fiore Latvijā koncertēs pirmo reizi, viņa talantu iepriekšējā sezonā ar sajūsmu novērtējuši Ženēvas, Cīrihes un Drēzdenes opernamu apmeklētāji.

Operas koncertuzvedumā piedalīsies no labāko Latvijas orķestru mūziķiem veidotais Festivāla simfoniskais orķestris un Valsts akadēmiskais koris "Latvija".

Koncertuzvedumi notiks 10. janvārī plkst. 19.00 Lielajā ģildē, Rīgā, 12. janvārī plkst. 19.00 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" un 15. janvārī plkst. 16.00 Latgales vēstniecībā "Gors", Rēzeknē.

Biļetes pieejamas visās "Biļešu paradīzes" kasēs, cenas sākot no 15 eiro.

Tags

Marina Rebeka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form