Mobilās Jāņudziesmas. Saruna ar folkloristi Amandu Jātnieci
Foto: Folkloras kopa "Savieši"

Tuvojoties Līgo svētkiem, 12. jūnija vakarā Ģertrūdes ielas teātrī (ĢIT) Jāņu gudrībās dalīsies divas latviešu folkloras apvienības – "Savieši" un "Laiksne". Nupat izdota arī "Saviešu" salībnieces Ērikas Mālderes veidotā Līgo svētku svinēšanas grāmata "3x9 Jāņi", kurā atrodamās dziesmas un padomus varēs likt lietā arī ĢIT gaidāmajā koncertā un Līgo vakarā. Uz īsu sarunu pirmsjāņu noskaņās aicināta "Saviešu" vadītāja Amanda Jātniece.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kādas ir jūsu mīļākās Jāņuzāles?

Tipiskās margrietiņas, bet arī sarkanais āboliņš (labi žūst un turas līdz nākamajiem Jāņiem, kad sadedzinu iepriekšējā gada vainagus). Citas "Savietes" minēja graudzāles/smilgas, madaras un raspodiņus (ja tos liek vainagā, tad citas puķes nenovīstot tik ātri).

Kā nesabēdāties, ja Jāņos lietus gāž kā ar spaiņiem?

Vari deviņas reizes teikt ātrrunu "Šovasar saulains laiks"!

Kura ir, jūsuprāt, dīvainākā Jāņu tradīcija?

Dažam šķiet, ka bez biksēm apskraidīt dārzus ir dīvaina tradīcija. Mēs paši gan tā neesam vēl darījuši.

Jestrākā Jāņu dziesma?

"Līgo, Jānīti, neguli nakti" -- 12. jūnijā ar to beigsim mūsu koncertu. Tā mums ir no jauna atklāta līgotne šogad un visiem ļoti iepatikusies.

Kā apvārdosiet to, kurš domā, ka nevar dziedāt un, attiecīgi, svinēt Jāņus?

"Ai, jel manu skaņu balsi, skan laukā, skan mežā;
Skan laukā akmenī, skan mežā ozolā."

Bet vēl labāk būs ar Qr kodu un viedtālruni! Šādi kodi būs atrodami "Saviešu" Ērikas jaunajā grāmatiņā ar 3x9 Jāņu padomiem. Tad neviens vairs nevarēs aizbildināties, ka nezina Jāņu dziesmas, jo tās pat Jāņu kalnā būs pieejamas telefonā.

Kuras tautas folklora jūs uzrunā gandrīz tikpat stipri, kā latviešu?

Grūti izvēlēties vienu. No mūzikas viedokļa gan gruzīni, gan dienvidāfrikāņi, gan ASV Apalaču kalnu reģions, gan ukraiņu un krievu dziedājumi, Karēlijas dziesmas, Andu kalnu mūzika...

Kas latviešu folklorā piesaista ārzemniekus?

Tas, ka mums tik daudz dziesmu un melodiju saglabājies un ka mēs (vismaz daži) tās arī protam. Ka varam momentā, bez domāšanas nodziedāt padsmit vai vairāk tautas dziesmu.

Kādā sastāvā muzicēsiet Ģertrūdes ielas teātrī?

Būsim apmēram ducis cilvēku -- daži dzied ar "Saviešiem" jau kopš 1980. gada, citi tikai pāris mēnešus atpakaļ mums pievienojušies. Instrumentu būs mazāk: kokle, akordeons, izkapts, jūras bungas un dažādi grabekļi un klabekļi.

Ieteikums, kā uztaisīt improvizētu instrumentu, ko spēlēt Jāņu vakarā?

Pirmais, kas nāk prātā ir pudele -- tajā var gan pūst, gan sist pa pudeli ar kociņiem. Bet interesants muzikāls efekts arī sanāk ja ar basām kājām ritmā mīņājas pa sausu sienu, šo paņēmienu esam pat studijā izmantojuši!

Kas jūs iedvesmo?

Dzirdēt labu koncertu. Un, protams, pašai muzicēt.

Biļetes uz koncertu iepriekšpārdošanā nopērkamas www.bezrindas.lv un galerijā "Istaba". Ieejas maksa 3 lati. Skolēniem, skolotājiem, studentiem un pensionāriem lētāk.

Tags

Ģertrūdes ielas teātris Jāņi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form