Mūzikas namā Daile - izrāde 'Čigānmeitēns Ringla' mazajiem skatītājiem
Foto: Publicitātes attēli

16. februārī un 2. martā Mūzikas namā Daile notiks muzikāla izrāde mazajiem skatītājiem un ģimenēm "Čigānmeitēns Ringla". Iestudējums ir pasakas un mūzikas kopskanējums teātra mazākajiem skatītajiem un ģimenēm. Tā pamatā ir Erika Ādamsona pasaka, kurai Jānis Lūsēns radījis libretu un mūziku dziesmām ar Erika Ādamsona un Ineses Zanderes vārdiem. Izrādē darbojas pieci lomu atveidotāji un īpaši aizraujoši ir vērot aktieru pārtapšanu vairākos tēlos, kuri izrādē pēc libreta kopumā atveidos divpadsmit lomas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā vēsta mūzikas nama "Daile" pārstāvji iestudējuma režisore - Paula Pļavniece, scenogrāfe - Marija Rozīte, kostīmu māksliniece - Ieva Veita, horeogrāfe Katrīna Albuže. Lomas atveido - Baiba Neja, Liena Šmukste, Kaspars Pūce, Artūrs Putniņš un Mārtiņš Upenieks. Teju visu izrādi papildinās Jāņa Lūsēna radītās dziesma un mūzikas skaņas, atainojot pasakas varoņu darbību un vidi.

Erika Ādamsona "Čigānmeitēns Ringla" ir jau vairākām paaudzēm atpazīstams darbs, un jaunradītais inscinējums darbam rosina mazos skatītājus izprast valodu, saskatīt sakritības un mudina domāt līdzi un izvērtēt darbības situācijas. Izrāde ir viegli uztverama bērniem pirmsskolas vecumā, kā arī skolas bērniem un ģimenes apmeklējumiem. 

Komponists Jānis Lūsēns par darbu "Čigānmeitēns Ringla" stāsta: "Erika Ādamsona dzejā rakstītais stāsts ar Margaritas Stārastes ilustrācijām pie manis nonāca pavisam nejauši. Laiku īsinādams, sāku to lasīt, līdz tā aizrāvos, ka nemanīju - stāsts jau galā. Pirmoreizi lasot šo darbu, iztēlojos to kā izrādi bērniem. Laikā, kad katrs bērns iebāzis savu degunu mobilajā tālrunī vai datora draudīgajās dzīlēs, ir svarīgi atgādināt, ka ir arī rotaļas, stāsti, kuros ar fantāzijas un iztēles palīdzību mēs varam būt jebkas un nokļūt jebkur. Tāds arī ir šis stāsts - sapnis, kurā aktieri ar vienkāršiem, atraktīviem paņēmieniem kļūst gan par visdažādākajiem cilvēkiem, gan - dzīvniekiem un ar savu meistarību spēj pārvērst nakti par dienu un ziemu par vasaru. Ļoti ceru /tāds arī ir izrādes mērķis/, ka šis skatuves darbs atgādinās bērniem, cik jautra un pasauli izzinoša var būt rotaļāšanās un stāstu stāstīšana. 

Tā kā katru vakaru simtiem tūkstošu māmiņu stāsta savam mazulim kādu pasaku vai stāstu, tad lai šis stāsts par Čigānmeitēnu Ringlu kļūst par vienu no tiem."

Pārdomās par Ringlu un iestudējumu dalās Inese Zandere: "Man šajā muzikālajā pasakā bija ļauts paspēlēties kopā ar pašu Eriku Ādamsonu! Eriks Ādamsons, dzejoļus rakstot, labprāt spēlējās ar senākos laikos rakstītiem dzejoļiem, dziesmām, leģendām, un es ticu, ka viņš mīļuprāt atvēl mūsu spēlēm savu Ringlu, Miku un Riču. Ringla ir ziņkārīga, attapīga, droša, jāspēj tik turēties līdzi. Tomēr arī Ringla neprot uzreiz atrast savu īsto soli, lai ceļojums pa meža takām raiti ritētu uz priekšu. Skudras solītis viņai ir par sīku, lāča – par platu… Un te nu es varēju nākt palīgā, izdomājot Ringlas soļu rotaļu. Arī no meža cūku tiesas ir vieglāk aizbēgt ar skriešus-mukšus rotaļu, bet ar lācēniem sadraudzēties, dancojot lāču polku un dziedot lāciski.

Bet vai visi zina, ka valodā, ko mēdzam saukt gan par čigānu, gan par romu valodu, "ričh" nozīmē lācis? Re, no kurienes tas Riča vārds ir nācis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Un, kad šī par pasaka Ringlu būs izstāstīta, spēlējiet spēli tālāk un paši izgudrojiet viņai jaunus piedzīvojumus." 

Ar rotaļām uz nebēdu un caur spēli mēs visvairāk iepazīstam paši sevi un apkārtējos. Tas mūs atbrīvo, nojauc ar prātu radītās robežas, satuvina un rosina iztēli. Izrādē tiks apvienota aktierspēle un rotaļa, veidojot nepastarpinātu kontaktu aktieriem un skatītajiem. 

Izrādei tapusi programma ar dažādām spēlēm, atjautības uzdevumiem un CD, kurā ierakstītas izrādes visas 10 dziesmas.

"Čigānmeitēns Ringla" izrādes Mūzikas namā Daile, Kr. Barona ielā 31, skatāmas 16. februārī plkst. 18.00 un 2. martā plkst. 18.00. Biļetes pieejamas "Biļešu Paradīze" tirdzniecības vietās un internetā.

Tags

Eriks Ādamsons Inese Zandere Jānis Lūsēns Margarita Stāraste Mārtiņš Upenieks Mūzikas nams "Daile"
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form