Mūzikla 'Cukurs. Herberts Cukurs' libreta autore pārtrauc darbu; aicina Milleru atteikties no ambīcijām
Foto: Arhīva foto

Dzejniece Andra Manfelde, kuru producents Juris Millers pērn 18. novembrī uzrunāja rakstīt dziesmas biogrāfiskajam mūziklam "Cukurs. Herberts Cukurs", portālam "Delfi" atklāja, ka atteikusies šo darbu veikt. Kā liecina "Biļešu paradīzes" interneta vietnē atrodamā informācija, biļetes uz mūziklu Latvijas lielākajā pilsētās jau tiek tirgotas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Manfelde savu pēkšņo paziņojumu pamato ar to, ka nav vēstures lietpratēja un līdz šim zinājusi tikai to, ka Cukurs bijis lidotājs, kurš lidojis zem tilta. Tomēr, kad par topošo mūziklu izskanējusi pirmā informācija presē, un tai sekojusi "kliedzoša sabiedrības reakcija", viņa nolēmusi darbu pārtraukt. "Šā brīža pasaules atmosfērā un Latvijā vēsts par Cukura dzīvi un nāvi tikai vairos vēsturisku traktējumu haosu un saasinās etnisku naidu," viņa norāda.

Dzejniece aicina arī Milleru atteikties no šī darba, "lai nedotu vietu vēl dziļākām, nedziedināmākām domstarpībām tautību, paaudžu un vienkāršu cilvēku starpā".

"Es ticu, ka patiesību kapā paslēpt nav iespējams, bet zinu, ka mēs nedzīvojam ideālā pasaulē un Cukura jautājums līdzinās iekaisumam. Uzskatu, ka šī "nevainības prezumpcija" ir jārisina valstu līmenī. Pirms nav veikts detalizēts vēsturisks pētījums un darbs ar sabiedrību ne tikai Latvijā, esmu pārliecināta, ka vēsts par Cukura dzīvi un nāvi šā brīža atmosfērā spēj nest tikai postu un naidu.

Esmu ne tikai māksliniece, bet arī pilsone un māte. Šobrīd šīs trīs pozīcijas šķeļas un man ir nepieņemami, ka mana darba dēļ Latvija tiks lamāta par nacistisku valsti un mani bērni par nacistes bērniem.

Mākslas darbam ir jānes ne tikai patiesība, bet arī prieks. Šobrīd šis prieks tiek nokauts, tādēļ turpmāk nevēlos strādāt pie libreta "Cukurs. Herberts Cukurs" un uz nenoteiktu laiku, līdz pasaulē tiks izgaismots Cukura jautājums, iesaldēju uzrakstītos dziesmu vārdus. Es no savas puses aicinu nolikt radošās ambīcijas malā," norāda dzejniece.

Jau vēstīts, ka Juris Millers februāra otrajā pusē paziņoja, ka jau rudenī pirmizrādi piedzīvos mūzikls par Herbertu Cukuru. Ideja par mūzikla veidošanu viņam radusies, atrodoties turnejā ar rokoperu "Lāčplēsis", kuras komanda strādāšot arī pie jaunā mūzikla. Millers tolaik norādīja, ka vēlējies veidot izrādi par cilvēku, kuram pievērsta nepelnīti maza uzmanība.

Pazīstamais producents arī paskaidroja, ka daudzos mākslas darbos var atrast vēsturē neviennozīmīgi vērtētas personības, piemēram, Kaupēnu vai Kaligulu, un arī šajā darbā būšot redzami gan varoņa slavas, gan krituma brīži.

Zināms, ka slavenais lidotājs Otrā pasaules kara laikā darbojies tā saucamajā Arāja komandā, kas piedalījās holokausta īstenošanā Latvijā. Pēc kara Cukurs emigrēja uz Dienvidameriku, kur viņu 1965. gadā nogalināja "Mossad" aģenti.

Izplatītā informācija par topošo mūziklu gan nepiemin noziegumus, kuros Cukurs apsūdzēts. "Herberts Cukurs ir pasaulē slavenākais latvietis - par tādu viņš kļuva pateicoties savam pašaizliedzīgajam un pārgalvīgajam lidojumam no Rīgas uz Gambiju paša konstruētajā un uzbūvētajā vienmotora lidmašīnā 1933.-1934. gadā. Mūzikls "Cukurs. Herberts Cukurs" ir stāsts par Liepājā dzimušā aviatora leģendāro lidojumu, piedzīvojumiem, un traģisko likteni, kas risinās Latvijas brīvvalsts un okupācijas laikā, bet noslēdzās ar Cukura slepkavību Dienvidamerikā," vēsta informācija "Biļešu serviss" interneta vietnē.

Šobrīd biļetes uz mūzikla izrādēm Liepājā, Ventspilī, Valmierā, Jelgavā, Rēzeknē un Rīgā jau ir nopērkamas. Tās maksā no 10 līdz 35 eiro.

Tags

Andra Manfelde Juris Millers Lāčplēsis (rokopera)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form