Pētera Vaska mūzikas festivāls Cēsīs izskanēs septembrī
Foto: Eduards Groševs

Svētdien, 6. septembrī, Koncertzālē "Cēsis" notiks līdz šim pavasarī ierastais festivāls "Pētera Vaska mūzikas aprīlis". Festivāla programmā būs iespēja noskatīties filmu ar Pētera Vaska mūziku, būt klātesošam gleznotāja Arija Skrides izstādes atklāšanā un sarunā par mākslu un mūziku ar pašu komponistu, bet vakara izskaņā baudīt Pētera Vaska un viņa domubiedru – komponistu mūziku koncertprogrammā "Vox Amoris".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informēja Vidzemes koncertzāles "Cēsis" pārstāvji, koncertā piedalīsies izcilā latviešu vijolniece Baiba Skride, pianists Vestards Šimkus un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" tā mākslinieciskā vadītāja Normunda Šnē vadībā.

"Pētera Vaska mūzikas aprīļa" svētdiena iesāksies ar kino seansu pulksten 14.00, kurā klātesošs būs arī filmas mūzikas autors komponists Pēteris Vasks. Režisora Čārlija Pola filma "Pravietojums" (Prophecy, 2019) ir vēstījums par skotu mākslinieka Pītera Hausona (Peter Howson) lielās un apokaliptiskās gleznas "Pravietojums" tapšanu. Skatītājs nokļūst mākslinieka pasaulē, it kā viņa acīm skatot mākslas darba tapšanas brīdi un katru otas triepienu, teikts filmas anotācijā.

Filmā ārkārtīgi liela nozīme ir mūzikai, ko, norobežojoties no ielas trokšņiem, klausās gleznotājs. "Pravietojumā" skan latviešu komponista Pētera Vaska daudzveidīgām dramatiskām noskaņām bagātie skaņdarbi.

Dienas turpinājumā gaidāmi divi savstarpēji saistīti notikumi – pulksten 16.00 Koncertzāles Mākslas galerijā tiks atklāta latviešu ainavu vecmeistara, Vilhelma Purvīša skolnieka Arija Skrides darbu izstāde, kurai pulksten 19.00 sekos mākslinieka mazmeitas Baibas Skrides koncerts kopā ar Vestardu Šimku un orķestri "Sinfonietta Rīga".

Izstādē būs eksponēti darbi no Skrides fonda kolekcijas un privātkolekcijām, kas noskaņās ir tuvi Pētera Vaska dabas iedvesmotajai mūzikai. Savukārt pati izstādes atklāšana iecerēta kā saruna ar mākslas zinātnieku Ansi Vasku, monogrāfijas "Arijs Skride" autoru, komponistu Pēteri Vasku un koncerta solistu Vestardu Šimku par ainavu mākslā un mūzikā. Sarunu vadīs mākslas zinātniece un izstādes kuratore Inese Baranovska.

Vakara izskaņu vainagos koncerts, kura vadmotīvs ir mīlestība. Pēc vairākiem gadiem Koncertzāles "Cēsis" apmeklētājiem gaidāma atkalsatikšanās ar Vācijā dzīvojošo latviešu vijolnieci Baibu Skridi, pianistu Vestardu Šimkus, un programmas orķestrālo skanējumu bagātinās lieliskais kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" diriģenta Normunda Šnē vadībā. Koncertā skanēs Pētera Vaska "Vox Amoris" un "Fruit of Silence", kā arī komponista idejisko, garīgo domubiedru - Arvo Pērta, Erki Svena Tīra un Viļņa Šmīdberga skaņdarbus.

"Mīlestība bija un ir, un tā nekad nebeigsies. Manuprāt, solo vijole un stīgu orķestrim ir labākais sastāvs mīlestības stāsta izdziedāšanai. Viendaļīgā kompozīcija iesākas ar klusinātu stīgu tremolo. Tad ieskanas vijoles solo – jautājot, meklējot, līdz tā izplaukst plašā kantilēnā, kuru balsta klusināts stīgu orķestra skanējums. Ceru, ka "Vox amoris" uzrunās klausītājus un pasauli un darīs mīlestībai kaut nedaudz atvērtāku," komponists Pēteris Vasks.

"Šajā dramatiskajā laika nogrieznī mūzika un māksla cilvēku emocionālajai pasaulei ir ļoti būtiska un nozīmīga. Pēc vairāku mēnešu pārtraukuma koncertzāle atkal ver durvis saviem klausītājiem un ar laika noilgumu, pavasarī iecerētais Pētera Vaska mūzikas festivāls izskanēs agrā rudens svētdienā. Dievišķa mūzika, mieru nesoša vizuālā māksla, kas ļaus kā caur atvērtu logu paraudzīties nākotnē ar gaismas acīm. Mīlestības tēma Pētera Vaska fantāzijā Vox Amoris, mūzikas dziļums un skaistums komponista opusā ''Klusuma auglis", blakus mūzikai - dabas elpa un Latvijas ainavu motīvi vecmeistara Arijas Skrides gleznās un nospriegotais dramatisms britu režisora Čārlija Pola filmā "'Pravietojums" noteikti atstās vēl ilgi paliekošu pēcsajūtu", raksturojot programmu, atklāj Koncertzāles "Cēsis" mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska.

Biļetes uz kino seansu un koncertu ir nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Tags

Baiba Skride Pēteris Vasks Sinfonietta Rīga Vestards Šimkus Vidzemes koncertzāle Cēsis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form