Pirmizrādi piedzīvos opera-lekcija krievu valodā 'Mihails un Mihails spēlē šahu'
Foto: Publicitātes foto

12. martā Latvijas Nacionālajā operā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada programmas ietvaros notiks jaunā komponista Kristapa Pētersona un libretista Sergeja Timofejeva muzikāli avangardiskās operas-lekcijas "Mihails un Mihails spēlē šahu" pirmizrāde. To režisējis Viesturs Meikšāns.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Operas-lekcijas centrā ir šaha spēles neparastās popularitātes fenomens Aukstā kara laikā. Tās muzikālā dramaturģija precīzi balstīta 1960. gada Maskavas Pasaules čempionāta mačā izspēlētajā sestajā sensacionālajā šaha partijā, kurā Latvijas leģendārākais šahists Mihails Tāls simboliskā veidā pieveica šķietami neuzvaramo padomju tautas elku Mihailu Botviņiku.

"Šajā izrādē vissvarīgākais ir pats stāsts. Ja amerikāņiem ir Džons Keidžs, kurš mainīja attieksmi pret avangarda mūziku, tad mums ir Mihails Tāls, kura simboliskā uzvara šaha spēlē ar Mihailu Botviņiku mainīja domāšanu arī šaha pasaulē. Šī stāsta jēga un būtība ir ļoti iedvesmojoša", stāsta izrādes režisors Viesturs Meikšāns.

Iestudējuma radošo komandu veido spilgti un starptautiski atzīti jaunās paaudzes mākslinieki – diriģenti Ainārs Rubiķis un Atvars Lakstīgala, scenogrāfs Reinis Suhanovs, dramaturgs Sergejs Timofejevs, horeogrāfs Kirils Burlovs, videomākslinieks Karloss Franklins un kostīmu mākslinieki "MAREUNROL'S", kuri radīja tērpus arī vērienīgajai Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas izrādei "Rienci. Triumfs un sakāve".

Lomās iejutīsies operas solisti Dana Bramane, Armands Siliņš, Juris Ādamsons, Ieva Parša, Andris Lapiņš un citi.

Sekojot operas-lekcijas jaunajam formātam, arī "Sarunas pirms pirmizrādes" būs līdz šim neierastā veidā - kā ekskursija. 5. martā plkst. 19 skatītāji ir laipni aicināti apmeklēt "Sarunas pirms pirmizrādes", kas notiks Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.Programmā - pārsteidzošs muzeja eksponāts, tikšanās ar izrādes radošo komandu un Mihaila Tāla treneri Valentīnu Kirilovu.

Izrādes Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē 12., 13., 21. martā, 23. maijā un Rīgas Operas festivālā 7. un 10. jūnijā.

Tags

Ieva Parša Latvijas Nacionālā opera Viesturs Meikšāns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form