Projekts 'Rothko in Jazz' – Mazās Mežotnes pils koncertsezonas izskaņā
Foto: Publicitātes foto

25. septembrī ar unikālu projektu "Rothko in Jazz" un Māra Briežkalna kvinteta (MBQ) koncertu noslēgsies Mazās Mežotnes pils 2015.gada koncertsezona, portālu "Delfi" informē koncerta rīkotāji.

"Rothko in Jazz" ir pēc Māra Briežkalna kvinteta iniciatīvas tapis unikāls audiovizuāls projekts, kas iedvesmojies no ģeniālā latviešu izcelsmes mākslinieka Marka Rotko darbiem. Projekts īstenots vairākos posmos: tā muzikālās tēmas, ko radījuši desmit ievērojami latviešu komponisti: Lolita Ritmanis, Ēriks Ešenvalds, Arturs Maskats, Rihards Dubra, Pēteris Vasks, Jēkabs Jančevskis, Vilnis Šmīdbergs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis un Raimonds Pauls, bet vēlāk apdarinājuši Māra Briežkalna kvinteta mākslinieki. Projekta tapšanu atbalstījuši Marka Rotko pēcteči – meita Keita Rotko Prizela un dēls Kristofers Rotko. Jaunais projekts bija iekļauts Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras programmā, un tā pirmatskaņojums notika šā gada 29. aprīlī Džona F. Kenedija centrā (John F. Kennedy Center for the Performing Arts), Vašingtonā, ASV. Programmu plānots izdot arī CD formātā.

Projekta pamatā ir mūzikas un mākslas darbu sinerģija. "Rothko in Jazz" programma tiecas atspoguļot abstraktā ekspresionista Marka Rotko darbu noskaņu, ko pats meistars dēvējis par "dvēseļu stāvokļu portretējumiem". Visi muzikāli apspēlētie darbi tapuši laika posmā no 1945. līdz 1969. gadam, kas ir vēlīnais, tieši abstraktā ekspresionisma posms mākslinieka daiļradē. Pavisam radītas desmit džeza kompozīcijas, no kurām katra saskaņota ar konkrētu Marka Rotko mākslas darbu. Lai paspilgtinātu šo sintēzi, koncerta laikā attiecīgie Marka Rotko darbi tiks projicēti uz lielformāta ekrāna, un jāpiebilst, ka plašākai sabiedrībai Latvijā šādā formātā konkrētie darbi nav bijuši apskatāmi. Projekta kopējā noskaņa ir ambience, ko savulaik minimālisma un pat askētisma stilistikā centies radīt arī pats mākslinieks. Atgādināsim, ka Marks Rotko ir ne tikai viens no 20. gadsimta mākslas ģēnijiem – viņa saknes meklējamas Latvijā (mākslinieks dzimis Daugavpilī – toreizējā Dinaburgā, pēc tam viņa ģimene izceļojusi uz ASV).

Projektu "Rothko in Jazz" īstenošanā – aranžēšanā un atskaņošanā – iesaistījušies labākie Latvijas un arī visas Baltijas džeza izpildītāji – Māra Briežkalna kvintets: Māris Briežkalns (bungas), Viktors Ritovs (taustiņinstrumenti), Gints Pabērzs (saksofoni), Edvīns Ozols (kontrabass) un Raimonds Macats (elektriskais čells, mutes harmonikas). Sastāvs uzstājies vadošos pasaules džeza mūzikas festivālos – "Ottawa Jazz", "Pori Jazz", "European Jazz Festival", kā arī uz prestižākajām džeza mūzikas skatuvēm – "Blue Note Jazz Club" (Ņujorka) un "Ronnie Scotts Jazz Club" (Londona).

"Māris Briežkalns un viņa kvintets lieliski pierāda, ka latviešu džezs ir vairāk nekā dzīvs, tas ir kreatīvas, cilvēka garu raksturojošas enerģijas pārpilns. Latvija piesaka savu vietu pasaules kultūras telpā, un latviešu mūziķi noteikti ir ierindojami labāko pasaules izpildītāju vidū. Pacilājošs triumfs!" pauž Džefs Levnsons (Jeff Levenson, Half Note Records).

Projekta vizuālo prezentāciju iespējams noskatīties šeit.

Biļetes uz koncertu var iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Comment Form