Rudens kamermūzikas festivālu atklās 'Sinfonietta Rīga' un austriešu diriģents Tomass Cētmairs
Foto: Publicitātes foto

Ikgadējo Rudens kamermūzikas festivālu 11. oktobrī Lielajā ģildē atklās "Sinfonietta Rīga" uzstāšanās smalkā mūzikas interpreta, austriešu vijolnieka un diriģenta Tomasa Cētmaira vadībā, portālu "Delfi" informē festivāla rīkotāji no VSIA "Latvijas Koncerti".

Koncerta programmā skanēs Bendžamina Britena studenta gados rakstītais jauneklīgais Dubulkoncerts, franču baroka komponista Žana Ferī – Rebela "Les Élémens" un Vīnes klasiķa Jozefa Haidna "Oksfordas" simfonija, kas ir viena no skaņraža simfoniju virsotnēm.

"Tomasa Cētmaira apsēstība ar mūziku ir absolūta. Vijole viņa rokās nav tikai instruments, tā ir jūtīgs partneris, sirdspukstu sensors, intelekta raidītājs. Impulsīvā konceptualitāte, uzasinātā emocionalitāte un spontānais radīšanas prieks ir viņa vērtību nezaudējošais kapitāls," saka diriģents Normunds Šnē.

Austriešu vijolnieks un diriģents Tomass Cētmairs (Thomas Zehetmair) dzimis 1961. gadā Zalcburgā. Sācis apgūt vijoļspēli piecu gadu vecumā savu vecāku uzraudzībā, kuri abi ir talantīgi vijolnieki. Vēlāk mūziķis studējis "Mozarteum" universitātē Zalcburgā, sava tēva Helmuta vadībā.
Astoņdesmitajos gados Tomass Cētmairs aktīvi kaldinājis starptautisko atpazīstamību, un jau deviņdesmitajos gados regulāri uzstājies nozīmīgākajās koncertu norises vietās no Ņujorkas un Berlīnes līdz pat Tokijai.

1994. gadā Tomass Cētmairs izveidojis stīgu kvartetu, kurš nosaukts viņa vārdā. "Zehetmair Quartet" visus skaņdarbus izpilda pēc atmiņas, kā arī katru gadu sagatavo jaunu programmu.
Kā solists Tomass Cētmairs ir uzstājies kopā ar vadošajiem orķestriem visā pasaulē, tostarp, ar slaveno orķestri "Berlīnes filharmoniķi", Vīnes Filharmonisko orķestri, Bostonas simfonisko orķestri, Drēzdenes Valsts kapelu, Tokijas NHK orķestri, Klīvlendas un Filadelfijas simfonisko orķestri.

Vēlāk Tomass Cētmairs attīstījis paralēlo karjeru kā diriģents. Šajā ampluā mūziķis ir vadījis galvenokārt kamermūzikas ansambļus.

Tomass Cētmairs ir uzstājies kā viesdiriģents kopā ar tādiem orķestriem kā Karaliskais "Concertgebouw" orķestris, Eiropas kamerorķestris, orķestris "Berlīnes filharmoniķi", orķestris "Vīnes filharmoniķi", "Gewandhausorchester Leipzig", Ungārijas Nacionālais Filharmoniskais orķestris, Varšavas Nacionālās Filharmonijas simfoniskais orķestris, Hallé Orchestra (Mančestera), Roterdamas Filharmoniskais orķestris, Somijas Radio simfoniskais orķestris, Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, Berlīnes "Konzerthaus" orķestris un Lionas Nacionālais orķestris.
Mūziķis ir precējies ar vijolnieci Rūtu Kiliasu (Ruth Killius), kura ir arī "Zehetmair Quartet" dalībniece.

Turpinot iepriekšējā sezonā aizsākto tradīciju, "Sinfonietta Rīga" sadarbībā ar "Satori.lv" galveno redaktoru, filozofu Ilmāru Šlāpinu aicina piedalīties pēckoncerta sarunās par un ap mūziku. 11. oktobrī klausītāji Lielās ģildes Baltajā zālē pēc koncerta tiek aicināti uz sarunu ar diriģentu un vijolnieku Tomasu Cētmairu un altisti Rūtu Killiusu. Ieeja pasākumā bez maksas, uzrādot koncerta ieejas karti.

Jau ziņots, ka Rudens kamermūzikas festivāls notiks no 11. līdz 20. oktobrim Rīgā, Siguldā, Jūrmalā, Limbažos, Preiļos un Lūznavā. Klausītājus gaida tikšanās ar čellisti Kristīni Blaumani, pianistu Reini Zariņu, klavesīnisti Ievu Salieti, ģitāristu Matīsu Čudaru, "Artemis Quartett" no Berlīnes, "Sinfonietta Rīga" un citiem māksliniekiem. Kamermūzikas valdzinājumu varēsim izbaudīt sonāšu vakaros, franču baroka komponistu mūzikā, kā arī Johana Sebastiāna Baha, Jozefa Haidna, Volfgangs Amadeja Mocarta, Fēliksa Mendelszona, Pētera Vaska un citu komponistu skaņdarbos. Festivāla patrons – komponists Pēteris Vasks.

Biļetes "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Rudens kamermūzikas festivāls Sinfonietta Rīga
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form