Sāksies 17. Jaunās mūzikas festivāls 'Arēna'
Foto: Publicitātes foto

Ar koncertiem 20. oktobrī Vidzemes koncertzālē "Cēsis" un 27. oktobrī VEF Kultūras pils Kamerzālē sāksies jau 17. Jaunās mūzikas festivāls "Arēna". Atklāšanas koncertos uzstāsies sitaminstrumentu virtuozi - Juris Āzers un Guntars Freibergs, portālu "Delfi" informē festivāla rīkotāji.

Viņi festivālu ieskandinās ar savu jauno programmu "Texture of Groove". Ar šo programmu abi sitaminstrumentālisti vēlas izcelt Latvijas koncertpraksē salīdzinoši maz apspēlētam, bet jaudīgam mūzikas fenomenam – grūvam. Tā ir tā ritmiskā un melodiskā dzinējspēka izjūta, kas iedarbojas arī ķermeniski, liekot sist kāju vai kustēties līdzi mūzikas pulsācijai. Grūvs ir ārkārtīgi uzrunājošs, viegli saprotams un iedarbīgs mūzikas izteiksmes elements, kam šajā koncertprogrammā tiks pievērsta īpaša uzmanība, parādot, cik dažādos un krāsainos veidos komponisti apspēlējuši groove jēdzienu sitaminstrumentu mūzikā. Koncertprogrammā skanēs komponistu Alehandro Vinjao (Alejandro Viñao), Džeikoba Drakmena (Jacob Druckman) un Avnera Dormena (Avner Dorman) darbi, kuros būs sadzirdams visplašākās mūsdienu mūzikas spektra krāsas – sākot no Kloda Debisī impresionisko skaņu gleznu iespaida līdz pat minimālisma un modernisma tehniku pielietojumam.

Jau ziņots, ka festivāls "Arēna" šogad notiks no 20. oktobra līdz 3. novembrim. Šogad festivālā klausītājus gaida latviešu un ārzemju komponistu pasaules pirmatskaņojumi, kā arī tikšanās ar izciliem mūziķiem.

21. oktobrī Rīgas Reformātu baznīcā uz koncertu ar neparastu nosaukumu "Mūzika reāliem un virtuāliem instrumentiem. Timbre Unity and Timbre Masses" aicinās "LENsemble" no Lietuvas. Ansambļa sastāvā ir čells, piecas trompetes un divi taustiņinstrumenti. Programmā skanēs trīs baltiešu, vācieša un amerikānietes oriģinālkompozīcijas jeb mūzika reāliem un virtuāliem instrumentiem... Programmā – Džūlijas Volfas (Julia Wolfe), Rolanda Kronlaka, Egidijas Medekšaites (Egidija Medekšaitẻ), Tomasa Hummela (Thomas Hummel) un Vikinta Baltaka (Vykintas Baltakas) skaņdarbi.

23. oktobrī VEF Kultūras pils Lielajā zālē uz īpašu notikumu aicinās mūziķis Shipsea (Jānis Šipkēvics) ar saviem domubiedriem. "Koncerts "Arēnā" man būs pavisam īpašs, jo piedzīvošu satikšanos ar sev ļoti tuviem cilvēkiem – kā dzīvē, tā mūzikā. Esmu ļoti gandarīts radīt un uzstāties uz vienas skatuves ar niansēto un inteliģento bunguvīru Rūdolfu Dankfeldu, Eviju Vēberi – dievišķas balss un analogi elektronisku ierīču pārvaldītāju, dzīves komponistu un ģitāristu Matīsu Čudaru, kā arī Miķeli Putniņu – "Ezeru" un skaņu dzīļu pārzinātāju. Mēs spēlēsim kompozīcijas, kuras savulaik radušās kā mani dzīves novērojumi, bet nu jau kļuvuši par mūsu visu kopīgu sakāmo," runājot par gaidāmo koncertu, atzīst Jānis Šipkēvics. Programmā – Deivida Lenga (David Lang), Mārtiņa Brauna, Niko Mjūlija (Nico Muhly), Imanta Kalniņa mūzika, dziesmas ar Viljama Batlera Jeitsa (William Butler Yeats), Federiko Garsijas Lorkas (Federico García Lorca), un Agneses Krivades dzeju, kā arī Jāņa Šipkēvica jaundarbi.

30. oktobrī VEF Kultūras pils Kamerzālē uz vienas skatuves pirmo reizi tiksies spilgtie Latvijas kamermūziķi – trio "Art-i-Shock" un kameransamblis "Altera veritas!" Jaunajā programmā "Altera Shock" vēl nebijušā skanējumā varēs baudīt gan dzirdētus latviešu komponistu skaņdarbus – Kristapa Pētersona "Rīgas nakts" čellam, klavierēm un sitaminstrumentiem, Santas Ratnieces "Nattergalen" čellam, klavierēm un sitaminstrumentiem, Ērika Ešenvalda "Cryptic", Agneta Krilova - Bērziņa "Quid est veritas?", gan divus jaundarbu pasaules pirmatskaņojumus – Gundegas Šmites "Ūdens pulksteņi" un Dimitra Maronidis "Mise en abyme" elektronikai un ansamblim.

Turpinot tradīciju, arī šogad 2. novembrī klubā "Nemiers" festivāls "Arēna" aicina uz "Klubu nakti", kurā būs dzirdama gan akadēmiskā skaņu māksla, gan klubu mūzika – tehno un progresīva elektroniskā mūzika, brīvā improvizācija un pārsteidzoši virtuoza instrumentu spēle. Pirmo reizi "Klubu nakti" krāšņos ugunsšovs. Uz vienas skatuves satiksies spilgti pašmāju mākslinieki un draugi no tuvējām kaimiņvalstīm – DJ Oriole, Dmitrijs Mazurovs (Дмитрий Мазуров), Antons Izgagins (Антон Изгагин), Dmitrijs Remezovs (Дмитрий Ремезов), Alīna Petrova (Алина Петрова) un "Kymatic Ensemble". Programmā - elektroakustiskā mūzika un improvizācijas.

Festivāla noslēgumā – 3. novembrī "Hotel Promenade" Hika zālē, Liepājā un 4. novembrī Rīgas Reformātu baznīcā uz koncertu aicinās "Kymatic Ensemble", kura īpašajā skanējumā klasisko instrumentu balsis apvienojas ar baroka instrumentu tembriem, kā arī tautas instrumentu krāsām un elektronikas piedāvātajām iespējām... Maskavā dibinātās apvienības repertuārā atbalsojas senās mūzikas motīvi un tautasdziesmu aizkustinošais vienkāršums, pārsteidzoši saistoša improvizācija un mūsdienu mūzikas dzīvā elpa, arī interese par rokmūziku, džezu, postminimālismu un meditatīvām noskaņām... Pirmo reizi viesojoties Latvijā, "Kymatic Ensemble" piedāvā retu iespēju nepastarpināti klātienē sastapt mūsdienu krievu komponistu mūziku, kas jau guvusi ievērojamus panākumus citviet pasaulē, bet Latvijā vēl nav skanējusi.

Jaunās mūzikas festivāls "Arēna" notiek kopš 2002. gada Festivāla moto "Saklausi nākotni!" ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Festivāls Arēna Jānis Šipkēvics (Shipsi)
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form