Sāksies ikgadējais festivāls 'Eiropas Ziemassvētki'
Foto: Gints Ozoliņš

Kā ik gadu, arī šogad decembrī norisināsies VSIA "Latvijas Koncerti" rīkotais festivāls "Eiropas Ziemassvētki". Tā koncerti no 2. līdz 29. decembrim notiks Rīgas koncertzālēs un dievnamos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē rīkotāji, šogad festivālā līdzās Johana Sebastiāna Baha, Georga Frīdriha Hendeļa, Volfganga Amadeja Mocarta un citu klasiķu skaņdarbiem festivālā skanēs vairāku latviešu autoru - Pētera Vaska, Artura Maskata, Ērika Ešenvalda, Andra Dzenīša, Jura Karlsona, Andreja Selicka muzikālie darbi. Festivālu atklās pasaules pirmatskaņojums – "Jubilejas mesa", savukārt festivālu noslēgs jau par tradīciju kļuvusī Johana Sebastiāna Baha "Ziemassvētku oratorija".

Festivālu 2. decembrī Rīgas Domā atklās "Jubilejas mesas" pasaules pirmatskaņojums. Tajā ir iekļauti latviešu komponistu radīti skaņdarbi - katram no tiem kļūstot par šī lielformāta darba daļu. "Jubilejas mesas" daļas komponējuši tādi autori kā Arturs Maskats ("Kyrie"), Juris Karlsons ("Gloria"), Andris Dzenītis ("Credo"), Ēriks Ešenvalds ("Sanctus Benedictus"), Pēteris Vasks ("Agnus Dei"), kā arī papildus skaņdarbs "Debesu Latvija", ko komponējis Andrejs Selickis. Sākotnēji, 2020. gadā, "Jubilejas mesai" bija jākļūst par Latvijas Radio kora 80 gadu jubilejas kulmināciju, taču pandēmija izjauca šo ieceri. "Jubilejas mesa" savu pirmatskaņojumu piedzīvos šogad festivālā "Eiropas Ziemassvētki". Mesas pirmatskaņojumā uzstāsies "Latvijas Radio koris", valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga", diriģents Sigvards Kļava, soliste - soprāns Agnese Pauniņa, ērģelnieks Aigars Reinis.

9. decembrī "Lielajā ģildē" būs klausāma koncertprogramma "Mocarts, Bahs un skaistākās Hendeļa operārijas", ko izpildīs kontrtenors Bedžuns Meta un valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" diriģenta Normunda Šnē vadībā. Koncertprogrammā skanēs Johana Kristiāna Baha, Georga Frīdriha Hendeļa un Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarbi.

Kā norāda festivāla rīkotāji, Bedžuns Meta ir viens no visizsmalcinātākajiem un muzikāli apdāvinātākajiem mūsdienu kontrtenoriem, patstāvīgs viesis pasaules lielākajos opernamos un koncertzālēs. "Ar apbrīnojamu vokālo meistarību un izteiksmes spēku Bedžuns Meta iedzīvina visplašākā spektra mūziku no baroka līdz pat mūsdienām, bet pēdējos gados devies pretī arī diriģēšanas mākslas horizontiem," raksta "Latvijas Koncertu" pārstāvji.

11. decembrī "Lielajā ģildē" uz skatuves būs dzirdams izcilais latviešu pianists Georgijs Osokins - jaunākais no Osokinu dinastijas pianistiem, kas sevis radītajā mūzikas telpā aicina ar dziļumu, nopietnu pieeju mākslai un interpretācijām ar patiesīguma svaru. Savam solokoncertam "Lielajā Ģildē" pianists blakus licis divus gara milžus – Johanu Sebastiānu Bahu un taustiņu aristokrātu, ģeniālo romantiķi Frideriku Šopēnu. Tieši ar Šopēna mūzikas atskaņojumiem Georgijs Osokins izpelnījās pasaules atpazīstamību, kas pavēra ceļu uz tādām prestižām koncertzālēm kā "Tokijas Metropolitēna teātra zāle", Berlīnes "Konzerthaus", "Elbas filharmonija", "Sanktpēterburgas filharmonija", Birmingemas "Town Hall" un daudzām citām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

17. decembrī "Spīķeru koncertzālē" uzstāsies čelliste Guna Šnē un pianiste Agnese Egliņa, kas šoreiz apvienojušās koncertprogrammā "Rosīni, Vasks un Brāmss", pievēršoties tieši čella un klavieru dueta repertuāra radošai izzināšanai. Kopā viņas aicina ieklausīties opermūzikas meistara Džoakīno Rosīni sentimentāli elēģiskajā opusā "Une larme" jeb "Asara", čehu skaņraža Bohuslava Martinū virtuozajās variācijās par slavenā itālieša iezīmīgo opermelodiju. Līdzās šim cieņpilnajam veltījumam likta arī romantiķa Johannesa Brāmsa kamermūzikas šedevra auras apvītā monumentālā "Sonāte čellam un klavierēm Famažorā", kā arī nepelnīti reti atskaņotā Pētera Vaska pirms teju pusgadsimta komponētā "Partita" čellam un klavierēm.

20. decembrī "Spīķeru koncertzālē" izskanēs koncertprogramma "Ziemassvētku džezs", kurā uzstāsies dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse kopā ar Laura Amantova džeza kvartetu. Programmā būs dzirdami spilgti un tēlaini, interesanti un oriģināli Laura Amantova un Viktora Ritova veidotie latviešu tautasdziesmu aranžējumi, kopā ar pasaulē labi zināmām Ziemassvētku džeza melodijām, kuru atskaņojumos īpašu krāsu piešķirs Rūtas Dūdumas-Ķirses balss.

29. decembrī Torņkalna baznīcā festivālu noslēgs Johana Sebastiāna Baha "Ziemassvētku oratorija", kas ir kļuvusi par neatņemamu Ziemassvētku laika tradīciju ne tikai Latvijā, bet arī daudzās Eiropas koncertzālēs un baznīcās. Diriģenta Kaspara Putniņa virknētie oratorijas fragmenti ļaus piedzīvot gan Kristus piedzimšanas stāstu, gan Johana Sebastiāna Baha mūzikas neatkārtojamo burvību. Koncertā piedalīsies soprāns Elīna Šimkus, mecosoprāns Doroteja Bīnerte, tenors Nikolass Malrojs, baritons Pauls Putniņš, "Latvijas Radio koris", valsts kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" un diriģents Kaspars Putniņš. Koncertā skanēs oratorijas 1.,2. un 3.daļa.

"Eiropas Ziemassvētki" ir ikgadējs VSIA "Latvijas koncerti" rīkots festivāls, kas piedāvā daudzveidīgu koncertu programmu Ziemassvētku noskaņu bagātināšanai.

Biļetes ir iespējams iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.