Sv. Pētera baznīcā skanēs Mārtiņa Brauna leģendārais dziesmu cikls 'Daugava'
Foto: LETA

2018. gada 18. novembrī pulksten 16.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā notiks Latvijas Republikas proklamēšanas 100. gadadienai veltīts svētku koncerts – kurā izskanēs komponista Mārtiņa Brauna leģendārais dziesmu cikls "Daugava", kura pamatā ir Raiņa poēma ar tādu pašu nosaukumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šis ir īpašs notikums, jo Raiņa un Mārtiņa Brauna "Daugavai" ir liela kultūrvēsturiska vērtība. Tā cieši saistīta gan ar neatkarīgās Latvijas valsts atdzimšanu 20. gadsimta sākumā, gan ar ceļu uz neatkarīgas valsts atgūšanu gadsimta beigās. Kā Rainis "izkliedza" savu "Daugavu" pret tautas nonāvēšanu, tā Mārtiņš Brauns izspēlē šo drāmu vēlreiz, jaunā attīstības lokā, pret tautas identitātes zaudēšanu.

Šis koncerts daudziem būs pārsteigums, jo īpaši tiem, kas bija piemirsuši vai arī nebija pievērsuši uzmanību tam, ka vienam no pēdējo gadu dziesmu svētku spēcīgākajiem skaņdarbiem "Saule, Pērkons, Daugava" kopš sākta gala līdzi nācis dziesmu cikls ar Raiņa vārdiem. Sarakstīta 1988. gada iestudējumam Valmieras teātrī, Valentīna Maculēviča režijā "Daugava" ieguva jaunu spēku Mārtiņa Brauna mūzikā, kļūstot par vienu no pašiem spēcīgākajiem Trešās atmodas vēstnešiem.

Dziesmu cikls "Daugava" sākumā bijis tikai tāda ideja par dziesmām, taču pašam komponistam Mārtiņam Braunam šī mūzika vienmēr ir bijusi svarīga, tāpēc viņš nav rimies to aranžēt un arī pats nereti sēdies pie taustiņinstrumentiem, kuriem šeit ir sava vērā ņemama loma.

Teātra dziesmām pārtopot kora skaņdarbos – "Daugavas" pirmatskaņojums jauktam korim un taustiņinstrumentiem savulaik izskanēja kamerkora "Sindi putnu dārzs" izpildījumā, diriģenta Ivara Bērziņa vadībā un Uģa Brikmaņa režijā. Nākamo metamorfozi "Daugava" piedzīvoja 2016. gadā, kad komponists radīja jaunu versiju vīru korim "Dziedonis" tā diriģenta Ulda Kokara vadībā. Savukārt Latvijas simtās jubilejas gadā poēmu "Daugava" ieskaņojis Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā.

2018. gada 18. novembrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā latvju mesa "Daugava" skanēs Rīgas Tehniskās universitātes vīru kora "Gaudeamus" izpildījumā diriģenta Ivara Cinkusa vadībā. Solisti – soprāns Elīza Braunberga un baritons Rihards Rudzītis. Koncertā muzicēs Arnis Roze (kontrabass), Ainārs Paukšēns, Anna Katrīna Paukšēna un Markuss Skraucis (čells), pie taustiņiem – Mārtiņš Brauns, kurš ne tikai spēlēs pavadījumu, bet būs dzirdama arī paša komponista balss. Telpas scenogrāfijas autors – Aigars Ozoliņš.

Ieeja koncertā no plkst. 15.30 ar bezmaksas ieejas kartēm, kas koncerta apmeklētājiem tiks izsniegtas pie Sv. Pētera baznīcas zāles ieejas pirms koncerta. Vietu skaits ir ierobežots.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form