Svinēs Rīgas Vecās Sv.Ģertrūdes baznīcas 150. jubileju
Foto: Publicitātes foto

Šogad savu 150. jubileju svin Rīgas Vecā Sv.Ģertrūdes baznīca, kas tiks atzīmēts ar vairāk nekā 20 pasākumiem 150 dienu garumā, portālu "Delfi" informē baznīcas pārstāvji.

Plānots, ka notiks zinātniska konference, 11 koncerti ar 15 ērģelnieku, kamerorķestra "Sinfonia Concertante", koru "Ave Sol", "Kamēr..." piedalīšanos, īpaši dievkalpojumi, kā arī Baznīcu nakts aktivitātes.

Plašajā "Ģertrūdei – 150" koncertu piedāvājumā nozīmīga vieta ir ērģelēm – izcilajam Zauera instrumentam (Sauer, 1906), kura atjaunošanas posms noslēgsies 2019. gada pavasarī. Ērģeļu un kamermūzikas koncertos no maija līdz jūlija beigām skanēs latviešu mūzika, vācu un franču romantisma mūzika, ērģelnieku dueti, uzstāsies izcili mākslinieki - ērģelnieki Kristīne Adamaite, Larisa Bulava, Ilze Reine, Aigars Reinis, saksofonists Artis Sīmanis, solisti Ieva Parša, Jolanta Strikaite-Lapiņa. Baroka mūziku spēlēs vijolnieki Lāsma Meldere-Šestakova, Vitālijs Šestakovs un ērģelnieks Aigars Reinis.

Īpašs koncerts – "Zauera ērģeļu svētki" – notiks 4. maijā, kad 12 ērģelnieki dienas garumā izspēlēs 12 ērģeļmūzikas pusstundas, šādi ieskandinot tikko restaurēto ērģeļu spēles galdu.

Nedēļu vēlāk – 11. maijā – klausītājiem būs dota retā iespēja ieklausīties ērģeļu stabuļu un orķestra saspēlē: kamerorķestris "Sinfonia Concertante", diriģents Guntis Kuzma, iejutīsies ērģeļkoncertu partitūrās, koncerta intriga ir Jēkaba Jančevska jaundarbs soprānam, kamerorķestrim un ērģelēm.

Īpašs notikums būs Lūcijas Garūtas kantātes "Dievs, Tava zeme deg" 75. gadadienas atskaņojums, kas paredzēts 10. martā. 21. aprīlī plānots kora "Ave Sol" Lieldienu koncerts, kas būs daļa no kora 50. jubilejas programmas. Savukārt 28. aprīlī koncerta tiks svinēta vīru kora "Tēvzeme"70. jubileja.

2. marts notiks baznīcai veltīta zinātniskā konferencē, kurā būs ieskats arhitektūras vēsturē (Daina Lāce), vēstures notikumos Ģertrūdes draudzē 15. gadsimtā (Aija Taimiņa) un baznīcas mūzikā 150 gados (Vilis Kolms).

Tāpat jubilejas pasākumu klāstā paredzēti īpaši dievkalpojumi – dievnama 150 gadu jubilejas dievkalpojums LELB arhibīskapa Jāņa Vanaga vadībā, dievkalpojums "Kā pirms 150 gadiem" (vēsturisks ieskats dievkalpojumā pirms 150 gadiem), 150 gadu garumā skanējušo draudzes dziesmu dievkalpojums, Ģertrūdē slēgto laulību solījumu atjaunošanas dievkalpojums u.c. 18. maijā būs īpašs notikums – "Ģertrūde bērniem" ar radošām darbnīcām un ekskursijām. Baznīcu nakts ietvaros aicināsim Ģertrūdes kvartāla kaimiņus un viesus ienākt baznīcā – ekskursijās, koncertos, diskusijās un sadraudzībā stāstot par būtisko agrāk un šodien.

Rīgas Vecā Svētās Ģertrūdes baznīca pirmo reizi hronikās minēta jau 15. gadsimta sākumā un tolaik baznīcas ēka atradās ārpus Rīgas pilsētas nocietinājuma vaļņiem un iezīmējusi Rīgas robežu. Vairāk nekā 600 gadu laikā, mainoties pastāvošajām varām un iekārtām, baznīcas ēka tika nopostīta un atjaunota septiņas reizes. Šobrīd esošā baznīcas mūra ēkā tika celta neogotikas stilā pēc arhitekta Johana Daniela Felsko projekta un ēkas celtniecība tika uzsākta 1864. gadā, pirmie dievkalpojumi noritēja jau 1868. gadā, bet pats nams iesvētīts 1869. gada 2. martā, savukārt celtniecības darbi pilnībā pabeigti 1894. gadā.

"Mūsu baznīca ir garīgās mājas vairākiem tūkstošu draudzes locekļu un viņu ģimeņu un šajā namā ik gadu notiek vairāk nekā 160 dievkalpojumi un citi nozīmīgi pasākumi. Caur daudzpusīgu un plašu baznīcas svētku pasākumu programmu mēs iepazīstināsim ar sevi, dievnamu un aktivitātēm, kas ik dienu notiek baznīcā un ārpus tās," norāda Rīgas Vecā Svētās Ģertrūdes draudzes mācītājs Rinalds Grants.

Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas jubilejas pasākumu cikls tiek rīkots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latvijai - 100" atbalstu.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Latvijai 100 Latvijas simtgade
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form