Valsts svētkos izskanēs koncerts 'Mārtiņš Brauns - Latvijai!'
Foto: LETA

Svinot un atceroties izcilā latviešu komponista Mārtiņa Brauna 70. dzimšanas dienu, VSIA "Latvijas Koncerti" aicina uz koncertu "Mārtiņš Brauns – Latvijai!". Koncerts notiks šī gada 4.maijā plkst. 19:00 Rīgā, Lielajā ģildē. Programmā skanēs komponista Mārtiņa Brauna skaistākas kora dziesmas. Koncertā piedalīsies Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā, kā arī instrumentālā grupa: flautists Andis Klučnieks, flīgelhornists Mārtiņš Zujs, taustiņinstrumentālists un perkusionists Henrijs Brants, taustiņinstrumentālists Juris Kristons, basists Mārcis Lipskis un Reinis Tomiņš - vibrofons, marimba.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Aizvadītā gada rudenī, gatavojoties 70. dzimšanas dienas svinībām, komponists Mārtiņš Brauns kopā ar diriģentu Sigvardu Kļavu izveidoja dziesmu programmu, lai svinētu savu un Latvijas jubileju. Programma "Mārtiņš Brauns – Latvijai!" aptver komponista kordziesmas mantojumu no tās pašiem sākumiem – 1982. gada, kad Edgara Račevska rokas vadīta Latvijas Radio kora sniegumā pirmo reizi izskanēja barokāli kameriskā "Ziedu kompozīcija", līdz partitūrai "Ziemeļmeitas".

Mārtiņš Brauns savu darbu atskaņojumos piedalījās lielākoties kā pianists un koncertos dziedāja visai reti, taču, šķiet tieši viņa radošā dzirksts un īpašais balss tembrs visprecīzāk spēja nolasīt paša komponētās mūzikas temporitmu un emocionālo temperatūru. Arī šo – lielākoties paša izraudzīto dziesmu programmu, Mārtiņš vēlējās atklāt pats – dziedot.

Runājot par mūziku, Mārtiņš Brauns savulaik teicis: "Domāju, ka profesionālis no amatnieka atšķiras tieši ar to, ka viņam patīk, interesē viss jaunais mūzikā, nevis tikai tas, ar ko viņš zaudējis nevainību. Nereti mani vienaudži, paziņas klausās tikai rokenrolu vai roku, jo, viņu vārdiem runājot, mūzikā attīstība nenotiek. Bet attīstība notiek visu laiku."

Brauna pirmā kaislība bija rokenrols, kura moto visspilgtāk izteica grupa "Sīpoli". Visai drīz tam stabili līdzās nostājās teātris un arī kino – žanri, kuros Brauns jutās kā zivs ūdenī. Taču, līdz ar attīstību un dažādiem sānsoļiem, jau 20. gadsimta 80. gadu vidū Mārtiņš Brauns, būdams kompozīcijas un mūzikas teorētisko priekšmetu katedras absolvents, kļuva par jaunatnes kamerkora "Sindi Putnu dārzs" māksliniecisko balstu: aranžēja un pārveidoja, komponēja un radīja uzvedumus, kuros korim bija 'jāizkāpj' ārpus skatuves podestu rindām. Ap to laiku no roka balādēs un tautasdziesmās bāzētām melodijām piedzima cikls "Daugava" (1988).

Attālinoties no aktīvās koncertdarbības 90. gados, Brauns turpināja rakstīt teātrim un kino, kā arī – korim. Tieši mūža otrajā pusē radušās dziesmas ar Andra Slapiņa, Aleksandra Pelēča, Jāņa Petera tekstiem, svētsvinīgā "Kur miers" ar Bībeles tekstu, kas pārceļojusi no Jurim Podniekam veltītās dokumentālās filmas, kā arī virkne dziesmu ar Broņislavas Martuževas glāsmaini kodīgo dzeju.

Tags

Latvijas Koncerti Latvijas Radio koris Sigvards Kļava Mārtiņš Brauns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form