Ventspilī ar vienīgo koncertu Baltijā uzstāsies 'Kronos Quartet'
Foto: Publicitātes foto

Ventspilī, teātra namā "Jūras vārti" 9. septembrī jauno sezonu atklās izcilā amerikāņu stīgu kvarteta "Kronos Quartet" vienīgais koncerts Baltijas valstīs, portālu "Delfi" informē koncerta rīkotāji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau vairāk nekā 40 gadus "Kronos Quartet" – Deivids Haringtons (David Harrington, vijole), Džons Šerba (John Sherba, vijole), Henks Dats (Hank Dutt, alts) un Sanija Jenga (Sunny Yang, čells) – īsteno māksliniecisko vīziju, kurā sastopas "bezbailīga jaunatklāšanas tieksme un nepārtraukti, arvien no jauna pārrakstīti stīgu kvarteta pieredzēšanas noteikumi".

"Kronos" tiek uzskatīts par šā brīža ievērojamāko stīgu kvartetu pasaulē, kā arī vienu no ietekmīgākajiem akadēmiskās mūzikas kolektīviem vispār.

"Tūkstošiem uzstāšanos visā pasaulē, vairāk nekā 60 izdotu ierakstu, neskaitāmas sadarbības ar dažādāko žanru elites mūziķiem, komponistiem un citiem izpildītājiem un vairāk nekā 950 pasūtījuma darbu un aranžiju – spilgtākie, bet tikai daži ieraksti kvarteta radošajā biogrāfijā. Protams, arī vairāk nekā 40 apbalvojumu, tostarp "Polar Music" un "Avery Fisher Prize" – divi augstākie apbalvojumi mūzikā, kā arī "Grammy" balva par labāko kamermūzikas izpildījumu 2004. gadā," panākumus un apbalvojumus uzskaita koncerta rīkotāji.

Kvarteta līderis Deivids Haringtons, 1973. gadā, noklausījies Džordža Kamba skaņdarbu "Melnie eņģeļi" – tam laikam neierastu, Vjetnamas kara iedvesmotu darbu, kurā izmantotas ar lociņu spēlētas glāzes, teksta deklamācija un elektroniski efekti, nolēma dibināt apvienību, kuras uzmanības centrā būtu jaunā, laikmetīgā mūzika un eksperimenti tajā. Jau no pirmajām uzstāšanās reizēm "Kronos Quartet" savu repertuāru sāka būvēt izteikti eklektisku, iekļaujot tajā 20. gadsimta dižgaru (Bartoka, Vēberna, Šnitkes u. c.), džeza leģendu (Čārlza Mingusa, Teloniusa Monka), rokmūziķu (Džimija Hendriksa, Pīta Tounzenda, "Sigur Ros") un žanrus principā noliedzošu mākslinieku (Lorijas Andersones, vizuālās mākslas pārstāvja Trevora Paglena, dzejnieku kolektīva "Youth Speaks") darbus.

"Kronos Quartet" tuvāko domubiedru lokā ir pagājušā un šī gadsimta spilgtākie mūziķi un komponisti. Minimālisma "tēvs" Terijs Railijs, poļu komponists Henriks Gureckis, Filips Glāss, Stīvs Reihs un daudzi citi ir radījuši darbus speciāli kvartetam pēc mūziķu lūguma un balstoties uz abpusēju cieņu un patiku. Spilgtākās dažādāko mākslas žanru pasaules zvaigznes ir pastāvīgi "Kronos Quartet" partneri gan uz skatuves, gan ierakstu studijās. Tostarp arī t. s. "pasaules mūzikas" pārstāvji, interesi par kuriem apliecina vairāki kopīgi izdotie ieraksti ar, piemēram, inuītu rīkles dziedātāju Tanju Tagaku, rumāņu čigānu grupu "Taraf de Haidouks", irāņu dziedātāju Mahsu Vahdatu un citiem.

Ap tūkstošgades miju ar kvaretu iepazinās arī Pēteris Vasks, par kura 3. stīgu kvartetu mūziķi bija sajūsmā un drīz pēc tam komponists savu 3. stīgu kvartetu radīja tieši "Kronos Quartet". Darba ieraksts 2004. gadā tika nominēts prestižajai "Grammy" balvai kā labākais kamermūzikas atskaņojums.

"Viņi ir atvērti jaunajam, nepārtraukti meklē jaunas koncertēšanas formas. Neparasti, ļoti neparasti mūziķi, kuri nav pazaudējuši atvērtību un interesi par to, kas notiek pasaulē. Apbrīnojama vienība, kura saglabājusi iekšējo degsmi, kurā nav ne miņas no noguruma vai apātijas, un kuri nāk pie klausītāja, un dara mūzikas pasauli daudz interesantāku un bagātāku," par "Kronos Quartet" teicies Pēteris Vasks.

Biļetes uz teātra nama "Jūras vārti" sezonas atklāšanas koncertu ar "Kronos Quartet" Ventspilī nopērkamas "Biļešu servisa" kasēs un internetā.

Tags

Pēteris Vasks
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form