'Zīda karaļa' mantojums - festivāla 'Laba daba' mājvieta Ratnieki
Foto: LU fotoarhīvs

Komplekss "Ratnieki", kur no 2. līdz 4. augustam notiks festivāls "Laba daba", atrodas ģeogrāfiski izdevīgā vietā, kas robežojas ar vienīgo Baltijas valstīs dabiski veidoto gravu rezervātu - Nurmižu rezervātu, kas atrodas astoņu kilometru attālumā no Līgatnes dabas takām un 13 kilometrus no Siguldas jeb kā tautā saka - "Latvijas Šveices".

1971. gadā rūpnieks, zīda un mākslīgā zīda audumu ražošanas ieviesējs Latvijā Roberts Hiršs testamentā novēlēja Latvijas Universitātei savus Latvijā esošos īpašumus - zemi un ēkas tekstilfabrikas "Rīgas Audums" teritorijā un būves ar tām pieguļošo zemi lauku saimniecībā "Ratnieki" Līgatnes pagastā.

Kā vēsta festivāla rīkotāji, "Laba daba" jau ceturto gadu par savām mājām sauc pasakaini skaistos Ratniekus. Vieta izvēlēta vienlaicīgi gan nejauši, gan likumsakarīgi.

Pirmajā gadā, kad pasākumu aģentūrai ''Pareizā ķīmija'' radās ideja par pozitīvās mūzikas festivālu, tas notika Engurē, Vecupes kempingā. Arī Engure bija ainaviski skaista vieta un ļoti piemērota festivāla filozofijai. Jau pirmajā gadā festivāla veidošanā ar savu DJ skatuvi iesaistījās radio "Naba". Pēc pirmā skaistā, bet finansiāli ne tik izdevīgā pasākuma doma par atkārtotu festivāla rīkošanu pamira.

Taču divus gadus atmiņas par pirmo "Labu dabu" nelika mieru un "Pareizās ķīmijas" ļaudis nolēma mēģināt vēlreiz. Ar festivāla tematiku nesaistītā pasākumā "Pareizā ķīmija" un radio "Naba" cilvēki saprata, ka abām organizācijām ir viens plāns – veidot savu mūzikas festivālu. Viņi vienojās, ka katram savu festivālu rīkot būtu neloģiski, ja idejiski abu pušu ieceres dažādos jautājumos, kas attiecas uz iecerētajiem festivāliem, bija līdzīgas.

Nevienam nebūtu bijuši iebildumi pret ideju rīkot festivālu turpat Engurē, ja vien vieta nebūtu par mazu. Pirmajā gadā festivāla teritorijā varēja izvietot tikai divas līdz trīs skatuves, jo Vecupes kempingu ieskauj meži.

Taču radio "Naba" kā Latvijas Universitātes radio stacija zināja par Ratnieku esamību. Pietika tikai ar vienu vietas apskates reizi, kad "Laba daba" organizatori saprata, ka labāku vietu par Ratniekiem neatrast - uzrunāja skaistais ābeļdārzs, kas ir pirmais, ko var ieraudzīt, ierodoties Ratniekos. Apkārt meži, pļavas, dīķi. Tikai pāris kilometrus tālāk Gauja. Un tas viss vienuviet – Līgatnes Dabas parka teritorijā. Vieta un tās skaistums perfekti sasaucās ar festivāla ideju – turēt dabu cieņā, būt saudzīgiem pret visu dzīvo.

Portāls "Delfi" piedāvā ielūkoties ainavisko Ratnieku interesantajā vēsturē, ko grāmatā "Roberts Hiršs dzīvē un darbā" aprakstījis lauksaimniecības doktors Verners Lediņš.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Laba daba Latvijas Universitāte
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form

Komentāri
komentēt kā anonīms lietotājs
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus