Ar filmu 'Saule brauca debesīs' radošā komanda vēlās mudināt cilvēkus domāt un just plašāk
Foto: LETA

Animācijas filmas "Saule brauca debesīs" radošā komanda ar šo darbu vēlās mudināt cilvēkus domāt un just plašāk, šodien notikušajā preses konferencē sacīja animācijas filmas teksta ierunātāja, aktrise Zane Daudziņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņa norādīja, ka "domājošiem cilvēkiem filma raisīs neskaitāmas asociācijas".

Savukārt filmas režisore Roze Stiebra norādīja, ka filma ir par "saules uzaušanu sirdī". Viņa sacīja, ka ""Saule brauca debesīs" ir sakrāls nosaukums, tam ir dziļa jēga un tas ir tautasdziesmas teksts. Tas nozīmē panākt, ka saule uzaust arī pašā."

Daudziņa piebilda, ka "visos laikos bijuši tādi cilvēki, kas gribējuši piesavināties garīgo gaismu kā kaut ko ekskluzīvu, piemēram, reliģiskie virzieni, kas [gaismu] izplata tikai savai videi."

Turpretim teksta ierunātājs aktieris Vilis Daudziņš atzīmēja, ka ierunāt animācijas filmas tēlu nav tas pats, kas dublēt jau esošo filmu. Viņš uzsvēra, ka šāds projekts ir jaunrade un tēli attīstās kopā ar balsīm.

Jau ziņots, ka šodien kinoteātrī "Splendid Palace" notiks režisores Rozes Stiebras jaunākās filmas "Saule brauca debesīs" pirmizrāde, un valsts svētku nedēļas nogalē tā tiks izrādīta kinoteātros visā Latvijā.

Filmas veidotāju pārstāve Elizabete Lazda norādīja, ka filma tapusi pēc folkloras motīviem, režisorei iedvesmu rodot tautasdziesmās kā latviešu dzīvesziņas un spēka avotā.

"Kad ķekatu jampadracī tiek nozagta Saules un Mēness meitiņa, izmisušie vecāki sauc palīgā cilvēku, lai bērniņu atgūtu. Nabašnieks apjož zobenu un kopā ar Meiteni un Brālīti dodas ceļā, lai stātos pretī gan mošķiem un ērmiem, gan pašu bailēm un slinkumam. Palīgiem dotas tikai trīs dienas: ja šajā laikā Saules meita netiks atrasta, viņa zaudēs savu spēku un kļūs par parastu meiteni. Seko briesmu un piedzīvojumu pilns ceļojums, kas ikvienam māca būt ne vien drosmīgam un attapīgam, bet arī izpalīdzīgam," filmas stāstu izklāsta Lazda.

"Vairāk nekā trīs gadus esam sekojuši Saules ceļam debesīs - tā tēlaini varētu nosaukt laiku, ko pavadījām, veidojot filmu. Šis bija īpašs ceļš, jo kā pavadonis mums vienmēr līdzās bija arī Latvijas pastāvēšanas simtā gadadiena, kas tieši vai netieši mūs visus ietekmēja. Tādēļ likās tik iederīgi, to gaidot, veidot filmu par gaismu un tumsu – jo gaisma ir skaista, bet arī tumsa ir maģiska un vilinoša kā noslēpums. Šī filma nav par labo un ļauno - tā ir par dzīves dažādību un to, cik būtiski ir neaizmirst un nepazaudēt vissvarīgāko," skaidro Stiebra.

Animācijas filma "Saule brauca debesīs" tapa "Studijā Lokomotīve", kas dibināta 1995. gadā. Filmas galvenā māksliniece ir Ilze Vītoliņa, bet producents – Roberts Vinovskis.

Pēc režisores izvēlēto tautasdziesmu motīviem mūziku filmai veidojis Juris Kaukulis un mūsdienīgās skaņās tā ietērpta kopā ar folkgrupu "Jauno Jāņu Orķestris". Nesen laista klajā arī filmas tituldziesma, ieskandinot novembrī gaidāmo filmas "Saule brauca debesīs" mūzikas albumu.

Lomas filmā ierunājuši tādi aktieri kā Kaspars Znotiņš, Vilis Daudziņš, Zane Daudziņa, Guna Zariņa, Ainārs Ančevskis, Dita Lūriņa un citi.

Tags

Saule brauca debesīs Latvijas filmas Latvijas simtgadei Latvijas simtgade Zane Daudziņa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form