Ar plašu programmu svinēs kinorežisora Jāņa Streiča 80. jubileju
Foto: LETA

Pēc nedēļas ar paša Jāņa Streiča vadītu meistarklasi sāksies tautā iemīļotā kinorežisora daiļradei veltīts gads, kas piedāvās arī izstādes, divu digitalizētu un restaurētu filmu pirmizrādes, kā arī grāmatas atvēršanu un vēl citus sarīkojumus.

Jāņa Streiča kinogada idejas autore ir Nacionālā kino centra (NKC) vadītāja Dita Rietuma, kura jau pagājušajā gadā aicināja kopā cilvēkus, lai domātu, kā svinēt izcilā latviešu kinorežisora, scenārista, aktiera, rakstnieka un gleznotāja Streiča 80 gadu jubileju.

NKC aicinājumam atsaucās gan Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzejs, gan biedrība "Ekrāns", gan arī "Splendid Palace", kas arī būs pirmā vieta, kur sāksies Jāņa Streiča kinogada pasākumu programma.

Trīs trešdienu vakarus, 13. aprīlī, 20. aprīlī un 27. aprīlī, kinoteātra "Splendid Palace" Mazajā zālē notiks Streiča meistarklases, katru vakaru veltot citai tēmai. Šajos vakaros režisors stāstīs par savām filmām, tiks demonstrēti filmu fragmenti, kurus papildinās Streiča komentāri. Meistarklašu moderatore būs kinokritiķe Daira Āboliņa. Pirmā meistarklase būs "Streičs un aktieri", otrā – "Cilvēks, vārds un lietas", bet trešā – "Streičs inscenē literatūru". Meistarklases ir bez maksas, un režisors būs īpaši priecīgs, ja tās apmeklēs studenti.

Savukārt septembra beigās pie skatītājiem nonāks divas kopīgi ar Streiču izvēlētas un digitalizētas režisora veidotas filmas. Viena no tām ir 1983. gada filma "Svešās kaislības", kas ir šedevrs, taču dažādu iemeslu dēļ šo filmu ir redzējuši maz skatītāju. Otra filma, kas tiek digitalizēta un atjaunota, ir 1975. gada filma "Mans draugs – nenopietns cilvēks", stāstīja Rietuma. Viņa minēja, ka filmu otrreizēja pirmizrāde notiks "Splendid Palace", bet viņa cer, ka pēc tam filmas būs skatāmas arī citos kinoteātros.

Rīgas Kino muzeja vadītāja Zane Balčus informēja, ka Jāņa Streiča kinogada rīkošanā iesaistījušies dažādi partneri. Pēc aprīlī piedzīvotajām trīs meistarklasēm vasarā būs neliels klusums, bet rudenī tiks piedāvāta bagātīga programma, kā arī tiks svinēta režisora apaļā jubileja.

Ar plašu programmu svinēs kinorežisora Jāņa Streiča 80. jubileju
Foto: LETA

26. septembrī Rīgas Svētā Pētera baznīcā plānots atklāt Streiča gleznu izstādi, savukārt "Galerijā Centrs" 27. septembrī tiks atklāta ceļojošā izstāde, par kuru interesi jau izrādījušas ārzemju kinoindustrijas pārstāvji.

Rudenī Rīgas starptautiskā kinofestivāla laikā tiks rīkota starptautiska zinātniskā konference, kurā tiks runāts par Streiča filmām, savukārt oktobrī notiks nacionālais filmu festivāls "Lielais Kristaps". Par festivāla atklāšanas filmu kļūs viens no diviem restaurāciju piedzīvojušajiem Streiča kinodarbiem, bet pats režisors festivālā tiks īpaši godināts.

Kinokritiķe Daira Āboliņa gatavo grāmatu par Jāni Streiču. Tā būs ne tikai hronoloģisks skatījums par visām Streiča uzņemtajām filmām, bet arī saruna ar pašu režisoru par viņa veidotajām kinolentēm. Kinokritiķe katrai filmai būs veltījusi arī eseju.

Ar plašu programmu svinēs kinorežisora Jāņa Streiča 80. jubileju
Foto: LETA

Streiča mazāk zināmā radošā puse ir glezniecība. Režisors pieder pie domubiedru grupas, kas pirms diviem gadiem iedibināja Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā. Pīgožņa balvas žūrija šogad izraudzījās arī trīs Streiča gleznas, bez tam Streičam tika Rīgas simpātiju balva. Kā šīs balvas ieguvējam viņam ir iespēja Pēterbaznīcā veidot savu ekspozīciju.

Savukārt oktobra sākumā Latgales vēstniecībā "Gors" notiks dziedāšanas pasākums, kurā satiksies Streiča aktieri ar viņa filmu mūzikas komponistiem. Šo pasākumu veido režisora meita Viktorija Streiča, kura ir Kauņas Muzikālā teātra režisore un vadošā aktrise.

Režisors radījis vairākas no visu laiku iemīļotākajām latviešu filmām – "Teātris", "Limuzīns Jāņu nakts krāsā", "Cilvēka bērns" un citas. Jānim Streičam 80 gadi apritēs šā gada 26. septembrī.

Tags

Jānis Streičs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form