Arhīva foto: Latvijas kino klasiķim Jānim Streičam – 80
Foto: Autors nezināms. Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, 1. f., 77719N. l.

Šogad, 26. septembrī, izcilajam latviešu kinorežisoram un scenāristam Jānim Streičam atzīmējama 80 gadu jubileja.

Jānis Streičs dzimis 1936. gadā Preiļu pagasta Anspokos. Jaunībā darbojies amatierteātrī, bet pēc dienesta Padomju armijā 1959. gadā uzņemts Latvijas Valsts konservatorijas (tagadējā Latvijas Mūzikas akadēmija) Teātra fakultātes režijas nodaļā. Pirmoreiz kā režisora asistents piedalījies Aleksandra Leimaņa filmas "Cielaviņas armija" (1964) uzņemšanā, kā otrais režisors – A. Leimaņa filmā ""Tobago" maina kursu" (1965), bet kā režisors debitēja ar 1967. gada spēlfilmu "Kapteiņa Enriko pulkstenis". Kopumā J. Streičs režisējis 22 spēlfilmas, kā arī veidojis kinoscenārijus septiņām savām spēlfilmām, un arī pats atveidojis vairākas kinolomas.

Arī Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs pievienojas apsveicēju pulkam un piedāvā apskatīt fotogrāfijas, kurās redzams režisors Jānis Streičs.

Par savu darbu Streičs atzinību guvis daudzos starptautiskos kinofestivālos, spēlfilma "Cilvēka bērns" 1992. gadā ieguva galveno balvu Sanremo autorfilmu festivālā. 1998. gadā J. Streičs pagodināts ar Triju Zvaigžņu ordeni, viņš ir Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis, bijis Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētājs un Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs, divu grāmatu autors. Pēdējos gados pievērsies eļļas glezniecībai.

Tags

Cilvēka bērns Jānis Streičs

Comment Form