Berlīnes mūra krišanai – 25; aicina uz filmas '1989' bezmaksas seansu
Foto: Kadrs no video

Trešdien, 5. novembrī, par godu 25. Berlīnes mūra krišanas gadadienai, Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) Latvijā sadarbībā ar CPH:DOX un Dānijas kultūras institūtu piedāvā filmas "1989" bezmaksas seansu, kas notiks vienlaicīgi 59 kinozālēs visā Eiropā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Oskara balvai nominētā dāņu režisora Andersa Ostergarda (Anders Østergaard) un ungārietes Eržēbetas Rādžes (Erzsébet Rácz) dokumentālās filma "1989" piedāvā ieskatu augsta riska politiskajā spēlē, kas noveda pie dzelzs priekškara un attiecīgi – Berlīnes mūra – krišanas un ataino arī traģiskos cilvēku upurus, kas maksāja par politiskajiem lēmumiem.

Vēstures inscenējums "1989" stāsta par jauno tehnokrātu Miklošu Nemetu (Miklós Németh), kas kļūst par Ungārijas jauno premjerministru ar uzdevumu izglābt valsts sagruvušo ekonomiku. Lai glābtu budžetu viņš nolemj nojaukt pārlieku dārgo robežas kontroles iekārtu.

Jauns pāris no Austrumvācijas, dzirdot baumas par to, ka atvērusies Ungārijas robeža ar Austriju, pieņem lēmumu bēgt uz Rietumiem. Taču Nemeta lēmums nepatīk daudziem ietekmīgiem valstsvīriem un komunisma reakcionāru vidū gan Ungārijā, gan citās soc-bloka valstīs.

Jauno cilvēku pāris neko daudz nezina par politiķu spēlēm, taču kļūst par to upuriem, kad jaunais vācietis tiek nošauts uz robežas. Tomēr izrādās šī viena cilvēka nāve nospēlē lielu lomu tālākajā notikumu attīstībā, kas ietekmēja visu pasauli.

Filmas "1989" izrādīšana 5.novembrī plkst. 20 pēc Latvijas laika notiks "Kino Citadele" un tiks ievadīta ar diskusiju par 25 gadus senajiem notikumiem, kas izraisīja Berlīnes mūra krišanu. Diskusiju vada politologs un filozofs Gints Grūbe, piedalās politikas zinātnieks un publicists Ivars Ījabs un vēsturnieks, starptautisko norišu pārzinātājs Atis Lejiņš.

Pēc filmas skatītāji visā Eiropā un arī Latvijā varēs tiešsaistē uzdot jautājumus filmas režisoram Andersam Ostergardam, jo arī "Kino Citadele" kinozālē notiks tiešā pieslēgšanās studijai Kopenhāgenā.

Visi interesenti, kas vēlas piedalīties bezmaksas seansā lūgti pieteikt ierašanos līdz 4.novembrim, rakstot uz e-pastu: press@rigaiff.lv

Jau ziņots, ka no 2.–12. decembrim pirmoreiz notiks Rīgas Starptautiskais kino festivāls, kas piedāvās plašu filmu un pasākumu programmu gan ārvalstu viesiem, gan vietējiem skatītājiem. Tieši pirms Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijas Rīgā, Latvijas kino profesionāļi izmanto izdevību iespējami daudzveidīgi prezentēt Latvijas kino starptautiskajā vidē.

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) ietvaros notiks Latvijas nacionālais filmu festivāls "Lielais Kristaps 2014", tiks rādīta Eiropas Kino akadēmijas balvai atlasīto filmu programma un Eiropas filmu retrospektīva, Ziemeļeiropas bērnu un jauniešu filmu programma, filmu festivāla "2ANNAS" īpaši Riga IFF sarūpētas filmu programmas un scenāristiem veltīts nozares pasākums, Rīgas Kino muzeja piedāvātā filmu skate "Kino 1914", kā arī Nacionālā Kino centra sagatavota plaša festivāla industrijas programma – "Riga Meetings".

Tags

Atis Lejiņš Eiropas Kinoakadēmija Gints Grūbe Lielais Kristaps Oskara balva Rīgas Starptautiskais kino festivāls
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form