Četras latviešu filmas kandidē uz izvirzīšanu 'Oskara' balvai
Foto: Publicitātes attēli

Nu jau devīto reizi arī Latvija izvirza filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai "Oskars". Nacionālā Kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija lēmumu paziņos medijiem 
23. septembrī pl. 12.00 preses konferencē Kultūras ministrijas Lielajā zālē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Atbilstoši ASV Kinoakadēmijas balvas nolikumam, uz nomināciju kategorijā Labākā ārzemju filma ("Best Foreign Language Film Award") var pretendēt pilnmetrāžas filma, kas pirmizrādi savā valstī piedzīvojusi laika periodā no 2015. gada 1. oktobra līdz 2016. gada 30. septembrim, ir vismaz nedēļu pabijusi kinoteātru repertuārā un tās pamatvaloda nav angļu valoda. Šogad Latvijas filmu producenti izvērtēšanai pieteikuši trīs spēlfilmas un vienu dokumentālo filmu – par izvirzīšanu "Oskara" balvas sacensībai konkurēs Renāra Vimbas spēlfilma "Es esmu šeit" (2016), Dāvja Sīmaņa spēlfilma "Pelnu sanatorija" (2016), Lailas Pakalniņas spēlfilma "Ausma" (2015) un Vitālija Manska dokumentālā filma "Saules staros" (2015). Intrigu kāpina fakts, ka visas šīs filmas ir arī nominētas Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" balvām attiecīgajās labāko filmu kategorijās.

Lēmumu par vienas filmas virzīšanu pieņems NKC izveidotā ekspertu komisija – Latvijas Kinematogrāfistu savienības priekšsēdētāja un kinomāksliniece Ieva Romanova, kinozinātnieks Viktors Freibergs, kinorežisors un teorētiķis Jānis Putniņš, Rīgas Kino muzeja vadītāja un kinozinātņu maģistre Zane Balčus, kino žurnāliste un portāla "Kino Raksti" galvenā redaktore Kristīne Matīsa un filmu producents un režisors Juris Kursietis, kura filma "Modris" tika virzīta "Oskara" nominācijai 2014. gadā, pašam režisoram piedzīvojot lielu daļu no "Oskaru" sacensībā nepieciešamajiem procesiem Losandželosā, ASV.

Jāpiebilst, ka Latvijas kinoprofesionāļi ir iesaistīti vairākās citu valstu filmās, kas jau izvirzītas "Oskaru" sacensībai. Lietuvas eksperti izvirzījuši režisora Kristijona Vildžūna Baltijas valstu kopražojuma spēlfilmu "Senekas diena" ("Senekos diena"), kuras līdzproducents ir Latvijas "Studija Lokomotīve", savukārt Ukraina savu filmu izvirzījusi pirmoreiz pēcrevolūcijas periodā, un tā ir režisora Romana Bondarčuka dokumentālā filma "Ukrainas šerifi" ("Украинские шерифы"), kuras līdzproducents ir "Vides Filmu" studijas vadītājs Uldis Cekulis. Igaunija ASV Kino akadēmijas balvai virza režisores Kadri Kousāras filmu "Māte" ("Ema"), kas Latvijā būs skatāma Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) programmā, tāpat kā "Ukrainas šerifi", bet "Senekas diena" Latvijas pirmizrādi piedzīvos "Lielā Kristapa" ietvaros.

89. "Oskara" balvas pasniegšanas ceremonija, kurā godinās labākos 2016. gada kinodarbus, notiks 2017. gada 26. februārī Losandželosā, nominantus paziņos 2017. gada 24. janvārī.

Tags

Vitālijs Manskis Dāvis Sīmanis Renārs Vimba Laila Pakalniņa Juris Kursietis Kino Raksti Riga IFF Lielais Kristaps Nacionālais kino centrs Oskara balva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form