Doma dārza brīvdabas kinovakaru sērijā - 'Pūt, vējiņi!'
Foto: Publicitātes foto

23. jūlijā pl. 22:30 Doma dārzā rādīs filmu "Pūt, vējiņi!" (1973). Tas ir ceturtais brīvdabas kinovakars Nacionālā Kino centra un sabiedriskās kustības "Mans Doms" organizētajā programmā "Divi dzejnieki Doma dārzā", ievadvārdus teiks kinozinātniece Inga Pērkone. Ieeja bez maksas!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Talantīgais un arī ambiciozais Gunārs Piesis ir vienīgais no Latvijas kino režisoriem, kas uzdrošinājies tieši pārcelt uz ekrāna Raiņa dzejas pantus. Filmas tapšanu pavadīja Pieša vērienam un impulsivitātei atbilstoši procesi - republikas mērogā izsludināta aktieru meklēšana Baibas un Gatiņa lomām, apskatot 2000 pretendentu un galu galā izvēlot Iecavas vidusskolnieci Esmeraldu Ermali un medicīnas studentu-pirmkursnieku Pēteri Gaudiņu; pirms filmēšanas sacerēta un ierakstīta Imanta Kalniņa mūzika, kas ļāva aktieriem filmas finālu izspēlēt īpašā emocionālā pacēlumā; arī darba procesā nobriedušas domstarpības ar scenārija līdzautoru, dzejnieku Imantu Ziedoni, kurš pārmeta Piesim Raiņa filozofijas melodramatizēšanu, akcentējot "nepareizo" attiecību trīsstūri.

Savukārt kinostudijas revīzijas komisija pārmeta direktoram pārmērīgu naudas tērēšanu etnogrāfiskajām rotām (gandrīz 30 000 rubļu), taču nekas no iepriekšminētā nespēj aizēnot filmas "Pūt, vējiņi!" panākumus 70. gados un turpmāk," stāsta kinovakaru rīkotāji. 

Filmā redzams spilgts aktieru ansamblis - Astrīda Kairiša (Zane), Ģirts Jakovļevs (Uldis), Elza Radziņa (Māte), Lidija Freimane (Orta), Antra Liedskalniņa (Ciepa), Uldis Dumpis (Didzis), izcilu māksliniecisko ietērpu radījuši operators Mārtiņš Kleins, mākslinieks Dailis Rožlapa, kostīmu māksliniece Austra Melnāre un grima mākslinieks Jānis Rība.

"Ievadvārdus seansam teiks kinozinātniece Inga Pērkone, šobrīd erudītākā padomjlaiku kino speciāliste, kura savā pētījumā par Latvijas aktierkino vēsturi raksta: "Gunāram Piesim izdevās, šķiet, neiespējamais - tautisko ornamentu viņš iekausēja reālistiski būvētā vēstījumā, simboliskos tēlus pasniedza kā psiholoģiski veidotus raksturus. (..) Filmas krāšņums, arī Imanta Kalniņa mūzika radīja publikā sajūtu, ka Pūt, vējiņi! atklāj ko būtisku par tautas saknēm, sniedz atslēgu nācijas identitātes koda slēdzenei"," vēsta pasākuma rīkotāji. 

Programmu "Divi dzejnieki Doma dārzā" veido septiņi brīvdabas kinoseansi ceturtdienu vakaros pl. 22:30, nākamie - 30 jūlijā, 6. un 13. augustā. Katra seansa sākumā īsus ievadvārdus teiks kāds erudīts, Raiņa un Aspazijas dzīvē un darbībā iedziļinājies speciālists - turpmāk vēl kinozinātniece Inga Pērkone, režisors Viesturs Kairišs, aktieris un Raiņa lomas tēlotājs Juris Strenga.

Tags

Aspazija Astrīda Kairiša Ģirts Jakovļevs Juris Strenga Kino Mans Doms Pūt, vējiņi! Raiņa un Aspazijas gads Rainis Uldis Dumpis Viesturs Kairišs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form