Foto: Andreja Žagara dzimšanas dienā Cēsīs pirmizrādīta filma 'Žagari'
Foto: Francis Belte. LTV

Trešdien, 16. oktobrī, Vidzemes koncertzālē "Cēsis" aizvadīta dokumentālās filmas "Žagari" pirmizrāde. Filmu veidojušas scenārija autores Henrieta Verhoustinska un režisore Zita Kaminska. Pēc filmas noskatīšanās Žagaru ģimene, draugi un filmas veidotāji saviesīgā gaisotnē pieminēja Andreja Žagara dzimšanas dienu, jo tieši 16. oktobrī viņam būtu apritējis 61 gads.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms pirmizrādes uzrunas teica filmas veidotājas. Filmas režisore atzina, ka filmēšanas un sagatavošanas process nebūt nebija viegls. Andreja slimība un aiziešana bija emocionāli smags pārdzīvojums arī scenārija autorei un režisorei, jo abi brāļi un visa Žagaru ģimene komandu bija pielaiduši sev ļoti tuvu klāt. Filmēšana tika sākta tikai aizvadītā gada februārī, ļoti īsu brīdi pirms Andreja nāves. Zita Kaminska uzsvēra, ka materiāli, kas izmantoti filmā, ir unikāli ne vien no tā viedokļa, cik tuvu izdevies piekļūt, bet arī ar to, ka nofilmētas pēdējās sarunas ar Andreju Žagaru.

"Iespējams, ja tās nenofilmētu mēs, tās nenofilmētu arī neviens cits," atzina Kaminska. "Mēs ar Zitu šī nepilna gada laikā esam izdarījušas visu, lai justos mierīgi, tomēr mēs tā nejūtamies," ar smaidu pirms filmas izrādīšanas Žagaru ģimenei un tuvākajiem draugiem, pauda Henrieta Verhoustinska. Viņa klātesošajiem atgādināja par Andreja māksliniecisko svētku organizatora talantu – paša rīkotos pasākumos viņš it kā sakusis kopā ar svinību viesiem un ieniris pūlī. Tāda pazušana ir bijusi "īsti Andreja garā", piezīmēja Henrieta, norādot, ka viņai ir sajūta, ka arī pirmizrādes vakarā Andrejs noteikti ir iejucis kaut kur pūlī un ir kopā ar skatītājiem.

Filmas ass ir abu brāļu savstarpējā mīlestība un teju neticamā atšķirīgo personību saskaņa. Brāļu dzīves ir ritējušas blakus, savijoties un saskaroties jau kopš bērnības. Andrejs piedzima Sibīrijā, mammai esot izsūtījumā, bet Juris – Cēsīs. Abi studējuši aktiermākslu un abi kādā dzīves posmā nokļuvuši Dailes teātrī. Skarbajos deviņdesmitajos abi brāļi kļuva par uzņēmējiem – Andrejs iegāja restorānu biznesā (rīdziniekus un Rīgas viesus joprojām pulcē urbānām leģendām apvītais "Osiris"), savukārt Juris uzņēmējdarbībā pārvērta savu kaislību – slēpošanu. Vienmēr abu biznesā lielākā nozīme bijusi jēgai, baudījumam un adrenalīnam, ne ienākumiem. Vēlāk abi brāļi kļuva par kultūras iestāžu vadītājiem – Juris kopā ar domubiedriem sāka stiprināt dzimto Cēsu lomu Latvijas kultūrvidē, aizsākot Cēsu mākslas festivālu un šobrīd vadot koncertzāli "Cēsis", savukārt par Andreja mūža darbu kļuva Latvijas Nacionālā opera – to viņš vadīja 17 gadus, un kļuva arī par interesantu operu režisoru.

Televīzijas skatītāji filmas TV pirmizrādi varēs vērot 18. oktobrī pulksten 21.15 LTV1 un "Replay.lv".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Filma tapusi Latvijas televīzijas Kultūras raidījumu redakcijā. To veidojusi LTV komanda – režisore Zita Kaminska, scenārija autore Henrieta Verhoustinska, galvenais operators Uvis Burjāns, skaņu režisore Diāna Pāvilsone, montāžas režisors Māris Martušs, producenti – Ieva Rozentāle, Artis Dobrovoļskis.

Tags

Andrejs Žagars Juris Žagars Latvijas Televīzija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form