Gaidāma dokumentālās filmas par Māru Ķimeli pirmizrāde
Foto: Publicitātes attēli

Nacionālā Kino centra organizētā 4. maija Latvijas filmu maratona ietvaros kinoteātrī "Splendid Palace" uz ekrāniem nonāks režisores Kristas Burānes dokumentālā filma "Māra".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Filma seko līdzi režisores Māras Ķimeles attiecībām ar vecomammu, dēlu un darbu, dokumentējot teātra kā nereālas realitātes tapšanu ne tikai uz skatuves, bet arī ikdienas dzīvē. "Visi šīs dokumentālās filmas varoņi tēlo - daži vairākas lomas, daži arī paši sevi. Bet vai tāpēc viņi nav patiesi?" norāda filmas veidotāji.

Kopā ar Jaunā Rīgas teātra aktieriem Māra iestudē Dostojevska "Noziegums un sods", kopā ar dēlu Pēteri izspēlē mazas un lielas ģimenes drāmas, kopā ar vecomammu Annu Lācis kļūst par režisori, kopā ar Latvijas talantīgākajiem scenogrāfiem piecdesmit gadu laikā rada Latvijas teātra vēsturē nozīmīgas izrādes. Dažādi laiki, telpas un cilvēki savijas stāstā par mākslinieces drosmi, spēku un ievainojamību.

"Filmā kopā ar Māru Ķimeli un viņai tuviem cilvēkiem mēs pētījām drosmes un kaislības tēmu, kas nepieciešamas, nojaucot robežas starp mākslu un dzīvi," stāsta režisore. "Ja var tā teikt - filma ir par totālu teātri un patiesību tajā. Trauslu un mīlestības pilnu. Daļa filmas seko līdzi Māras mēģinājumiem JRT, iestudējot Dostojevska "Noziegums un sods". Cik nu bija manos spēkos, veidojot filmu centos ievērot tos principus un uzstādījumus, kurus Māra aktieriem definēja izrādes tapšanas procesā.

Tāds arī bija viens no maniem mērķiem – nevis censties pastāstīt par Māru un viņas izrādēm, bet veidot filmu, izmantojot viņas kā režisores darba principus. Un otrs – nepalikt dokumentālu faktu robežās, bet iet tālāk iztēles laukos, savienojot dažādus laikus un telpas vienā tagadnes punktā."

Filmā līdzās Mārai Ķimelei piedalās Toms Auniņš, scenogrāfi Andris Freibergs, Ilmārs Blumbergs, Viktors Jansons un Aija Zariņa, kā arī Jaunā Rīgas teātra aktieri Guna Zariņa, Andris Keišs, Edgars Samītis, Jana Čivžele un Varis Pinķis.

Filmas radošajā komandā ir operators Valdis Celmiņš, animācijas režisore un filmas māksliniece Anete Melece tandēmā ar animatoru Tomu Burānu, komponists Jēkabs Nīmanis, skaņu mākslinieks Maksims Šenteļevs. Filmas aizkadrā runā un dzied – Anta Eņģele.

Filmā izmantotas Māras Brašmanes, Irēnas Junkeres, Laimoņa Stīpnieka, Ginta Māldera fotogrāfijas. Filma producēta studijā "Nomadi", tās producenti – Mārtiņš Eihe, Krista Burāne un Amanda Boka.

Krista Burāne kino režijā sevi pieteikusi ar pilnmetrāžas dokumentālo filmu par Oļģertu Kroderu - "Piektais Hamlets. 2011. gadā iznāca Kristas pilnmetrāžas dokumentālā filma "Nākotne ir pagātnes tagadne", kas uz 10. Saeimas vēlēšanu fona sekoja līdzi četriem politikā ieinteresētiem jauniešiem.

Tags

Aija Zariņa Andris Keišs Edgars Samītis Ilmārs Blumbergs Jana Čivžele Māra Ķimele Mārtiņš Eihe Splendid Palace
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form